ЮНЕСКО планує збільшити допомогу для порятунку культурної спадщини України
Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України.
Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) презентувала рекомендації щодо порятунку культурної спадщини та культурних цінностей на територіях, що постраждали внаслідок руйнування російськими окупантами дамби Каховської ГЕС.
Представниця ЮНЕСКО зазначила, що організація має збільшити допомогу для порятунку української культурної спадщини – з огляду на масштаби трагедії.
Серед очікуваних потреб на 2023-2024 вона назвала:
- продовження моніторингу на основі супутникових зображень ГЕС, включаючи ідентифікацію культурних об’єктів;
- оцінка та документування пошкодженої культурної спадщини;
- оцінка збитків на місці, документування наслідків надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальні кампанії;
- осушення та очищення, стабілізація та консервація об‘єктів культурної спадщини та збереження культурних цінностей, у тому числі археологічних знахідок;
- проведення археологічних розкопок, заходи з благоустрою, створення належних умов для збереження знахідок тощо;
- заходи із запобігання подальшим втратам, пограбуванню об‘єктів та незаконному обігу культурних цінностей.
“Ми вдячні ЮНЕСКО та всім партнерам за активну участь в порятунку культурної спадщини України. Хоча ми маємо через безпекову ситуацію та тимчасову окупацію труднощі з доступом до територій, що постраждали внаслідок руйнування росіянами Каховської ГЕС, маємо всі разом використати усі й можливості, аби врятувати українські культурні цінності. Водночас цінність людського життя має залишатись основним пріоритетом”, – зазначив очільник Мінкульту Олександр Ткаченко.
Додамо, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і до 25 червня щонайменше 664 пам’ятки культурної спадщини зазнали пошкоджень внаслідок російських атак. Водночас збитки в культурній інфраструктурі – набагато більші.
- Після повернення артефактів з Нідерландів українці зможуть побачити колекцію “Скіфського золота” у Національному музеї історії України.
- Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новими позиціями.
- У Києві архітектори затвердили шрифти, які будуть використані на колійних стінах двох перейменованих станцій столичного метрополітену.
Міністерство внутрішніх справ відсторонило від посад 6 посадовців керівної ланки напрямку матеріально-технічного забезпечення Головного управління Національної гвардії.
Продавчиня у невеликому магазині, яка пішки втекла з окупованого села, щоб уже на початку березня 2022 року добровільно долучитися до Збройних Сил України. Вона прослужила більше двох років. До чергової відпустки й омріяного новосілля з донькою і онучкою не дожила 5 днів.
Президент Франції Емманюель Макрон вважає, що Україна та Росія можуть почати прямі перемовини.
Головний католицький священник Австралії родом з України розповів про свої враження від процесу обрання нового Папи Римського.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висміяв спроби ЄС не допустити його до участі у параді у Москві 9 травня.