ЮНЕСКО планує збільшити допомогу для порятунку культурної спадщини України
Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України.
Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) презентувала рекомендації щодо порятунку культурної спадщини та культурних цінностей на територіях, що постраждали внаслідок руйнування російськими окупантами дамби Каховської ГЕС.
Представниця ЮНЕСКО зазначила, що організація має збільшити допомогу для порятунку української культурної спадщини – з огляду на масштаби трагедії.
Серед очікуваних потреб на 2023-2024 вона назвала:
- продовження моніторингу на основі супутникових зображень ГЕС, включаючи ідентифікацію культурних об’єктів;
- оцінка та документування пошкодженої культурної спадщини;
- оцінка збитків на місці, документування наслідків надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальні кампанії;
- осушення та очищення, стабілізація та консервація об‘єктів культурної спадщини та збереження культурних цінностей, у тому числі археологічних знахідок;
- проведення археологічних розкопок, заходи з благоустрою, створення належних умов для збереження знахідок тощо;
- заходи із запобігання подальшим втратам, пограбуванню об‘єктів та незаконному обігу культурних цінностей.
“Ми вдячні ЮНЕСКО та всім партнерам за активну участь в порятунку культурної спадщини України. Хоча ми маємо через безпекову ситуацію та тимчасову окупацію труднощі з доступом до територій, що постраждали внаслідок руйнування росіянами Каховської ГЕС, маємо всі разом використати усі й можливості, аби врятувати українські культурні цінності. Водночас цінність людського життя має залишатись основним пріоритетом”, – зазначив очільник Мінкульту Олександр Ткаченко.
Додамо, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і до 25 червня щонайменше 664 пам’ятки культурної спадщини зазнали пошкоджень внаслідок російських атак. Водночас збитки в культурній інфраструктурі – набагато більші.
- Після повернення артефактів з Нідерландів українці зможуть побачити колекцію “Скіфського золота” у Національному музеї історії України.
- Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новими позиціями.
- У Києві архітектори затвердили шрифти, які будуть використані на колійних стінах двох перейменованих станцій столичного метрополітену.
У Львівській області під час ракетно-дронової атаки РФ 13 грудня пошкоджено одразу шість об’єктів критичної інфраструктури.
Понад половина активних енергоблоків підконтрольних Україні АЕС скоротили потужність через масовану атаку Росії 13 грудня.
Працівники ДБР викрили заступника начальника військової частини на Донеччині, який примушував підлеглих працювати на його родину та віддавати частину бойових виплат.
Служба безпеки запустила чат-бот у месенджері “Телеграм” для протидії спецслужбам РФ, які намагаються завербувати українців для підпалу, теракту чи мінування.
Польська компанія CD Projekt Red випустила перший трейлер відеогри “Відьмак 4”. Тепер головною героїнею буде відьмачка Цирі – учениця Геральда з Рівії.