ЮНЕСКО планує збільшити допомогу для порятунку культурної спадщини України

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України.

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) презентувала рекомендації щодо порятунку культурної спадщини та культурних цінностей на територіях, що постраждали внаслідок руйнування російськими окупантами дамби Каховської ГЕС.

Представниця ЮНЕСКО зазначила, що організація має збільшити допомогу для порятунку української культурної спадщини – з огляду на масштаби трагедії.

Серед очікуваних потреб на 2023-2024 вона назвала:

  • продовження моніторингу на основі супутникових зображень ГЕС, включаючи ідентифікацію культурних об’єктів;
  • оцінка та документування пошкодженої культурної спадщини;
  • оцінка збитків на місці, документування наслідків надзвичайної ситуації, аварійно-рятувальні кампанії;
  • осушення та очищення, стабілізація та консервація об‘єктів культурної спадщини та збереження  культурних цінностей, у тому числі археологічних знахідок;
  • проведення археологічних розкопок, заходи з благоустрою, створення належних умов для збереження знахідок тощо;
  • заходи із запобігання подальшим втратам, пограбуванню об‘єктів та незаконному обігу культурних цінностей.

“Ми вдячні ЮНЕСКО та всім партнерам за активну участь в порятунку культурної спадщини України. Хоча ми маємо через безпекову ситуацію та тимчасову окупацію труднощі з доступом до територій, що постраждали внаслідок руйнування росіянами Каховської ГЕС, маємо всі разом використати усі й  можливості, аби врятувати українські культурні цінності. Водночас цінність людського життя має залишатись основним пріоритетом”, – зазначив очільник Мінкульту Олександр Ткаченко.

Додамо, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну і до 25 червня щонайменше 664 пам’ятки культурної спадщини зазнали пошкоджень внаслідок російських атак. Водночас збитки в культурній інфраструктурі – набагато більші.

За підтримки повітря ворог продовжує намагатися оточити Авдіївку, але українські воїни стоять на своєму місці, завдаючи противнику великих втрат.

Українські підрозділи продовжили локальні атаки на Куп’янському та Лиманському напрямах та просунулися на захід від Діброви.

3 грудня відзначається Всесвітній день комп’ютерної графіки, Міжнародний день людей з інвалідністю та Міжнародний день боротьби проти пестицидів. За церковним календарем вшановують пам’ять Іоана Мовчальника.

За даними синоптиків, у неділю, 3 грудня, Україну накриють опади у вигляді мокрого снігу. Метеорологи попереджають про ожеледицю на дорогах.

Сім’я 14-річної дівчинки з Північної Кароліни (США) в п’ятницю, 1 грудня, подали до суду на авіакомпанію American Airlines та бортпровідника, заявивши, що він приклеїв iPhone до туалету літака, щоб зняти на відео, як дівчина користується туалетом.