З початку повномасштабного вторгнення росіяни викрали 132 українських посадовців – ZMINA
Джерело: Центр прав людини ZMINA
З початку повномасштабної війни росіяни викрали 132 представників українського місцевого самоврядування та органів влади. Все ще в полоні перебувають 14 осіб, ще про долю 16 нічого невідомо. Тоді як четверо з викрадених, на жаль, були знайдені мертвими.
Так, понад половину викрадень — 71 випадок, — сталися на Херсонщині, ще 30 випадків — у Запорізькій області.
Зауважується, що 50% затриманих – голови ОТГ / мери міст, ще близько 22% – місцеві депутати. Нині більшість посадовців (98 осіб), були звільнені.
Про долю тих, хто досі в полоні, часто нічого не відомо: РФ зазвичай не підтверджує їхнє місце перебування, часто вони не мають ніякого офіційного статусу. Ми нічого точно не знаємо про їхній стан здоров’я, умови тримання, випадки застосування насильства тощо, – зазначив дослідник-документатор Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.
Він пояснив, що найбільше посадовців росіяни викрали протягом перших місяців війни, оскільки представники місцевого самоврядування стали однією з найперших цілей насильницьких зникнень, адже вони були головними в громадах та володіли важливою інформацією.
Ще одна причина викрадення, на думку дослідників, полягає в тому, що посадовці є носіями значного соціального капіталу і впливають на регіон. Окрім того, залякуванням окупанти намагалися схилити посадовців до співпраці.

Джерело: zmina
Своєю чергою, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, що організація залучила до звільнення посадовців Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи, Комітет регіонів Європейського парламенту, Червоний Хрест, структури ООН.
Зокрема він закликав звільнити міського голову Херсона Ігоря Колихаєва, голову Дніпрорудного Євгенія Матвєєва та голову Голої Пристані Олександра Бабича.
Нагадаємо, раніше спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс заявила, що катування російськими офіцерами українських цивільних осіб і військовополонених досягли такого рівня, що це явно систематична політика, схвалена державою.
- Більше, ніж через рік Міжнародний комітет Червоного Хреста офіційно надав меру Херсона Ігорю Колихаєву статус полоненого, якого утримує Росія. Міського голову викрали у червні 2022 року.
- Співробітники Служби безпеки зібрали докази вини ще 30 колаборантів, що входять до складу окупаційних органів РФ у тимчасово захоплених районах півдня та сходу України.
- 25 вересня у Раді ООН з прав людини заявили про “постійні докази” того, що російські сили “вчиняють воєнні злочини в Україні”.
- У Києві розпочав роботу офіс МКС.
- Тисячі цивільних українців утримуються в мережі формальних і неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих нею територіях.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.