Запали Свічку пам’яті: завтра Україна вшановуватиме жертв Голодомору

Джерело: Букви

Завтра, 23 листопада, Україна долучиться до щорічної акції “Запали Свічку пам’яті”, присвяченої вшануванню жертв Голодомору 1932–1933 років та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.

О 16:00 українців закликають запалити свічку у вікнах своїх домівок, щоб ушанувати мільйони невинних людей, які загинули від штучного голоду, організованого радянським режимом.

Ініціатором акції “Запали Свічку пам’яті” став американський історик Джеймс Мейс, який досліджував Голодомор в Україні. У своїй статті “Свіча у вікні”, опублікованій у газеті “День” 18 лютого 2003 року, він закликав українців у День пам’яті жертв Голодомору (четверта субота листопада) запалювати свічки у вікнах як акт національної пам’яті.

Ідея Мейса була натхненна автопортретом Тараса Шевченка зі свічкою, що символізує людяність і пам’ять. Історик виступав проти формалізованих вшанувань і пропонував замінити офіційні церемонії щирими діями, доступними кожному українцю.

Після смерті Мейса у 2004 році його ідея знайшла широкий відгук серед українців. Відтоді свічка у вікні стала символом пам’яті про мільйони жертв Голодомору, які не залишили потомства, але живуть у серцях наступних поколінь.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.