ЗМІ: На саміті НАТО Мелоні підпише зобов’язання надати Україні $1,7 млрд допомоги

Джерело: Corriere della Sera

Вже 10 липня, на саміті НАТО прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні візьме на себе зобов’язання збільшити військову допомогу Україні до 1,7 мільярда євро у 2025 році. Це частка країни у загальному пакеті НАТО у 40 мільярдів.

Зобов’язання скоріше є політичним, а не юридичним.

Нині НАТО обговорює можливість гарантувати 40 мільярдів доларів допомоги ЗСУ. Як передбачається, половину з цих коштів мають сплатити Сполучені Штати, тоді як решта залишається за європейськими країнами.

Спершу планувалося, що ці фінансові зобов’язання будуть обов’язковими. Однак такий варіант викликав занепокоєння у Римі.

Тож нині мовиться про щорічну або одноразову допомогу, яку НАТО надаватиме у вигляді фінансів, військових ресурсів та тренувань.

На саміті Мелоні має підписати декларацію про зобов’язання надати 1,7 мільярда доларів допомоги, що свідчить про збільшення щорічної підтримки, яка за перші два роки війни становила 1,2 мільярда євро.

Варто додати: 16 червня, під час другого пленарного засідання Глобального саміту миру, прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні заявила, якщо Росія не погодиться з тими пунктами миру, які їй представлять за результатами засідання, тоді міжнародна спільнота змусить Москву здатися.

Раніше ми писали, що союзники НАТО погодилися виділити Україні військову допомогу обсягом 40 мільярдів євро у 2025 році. Західноєвропейський дипломат повідомив, що лідери країн Альянсу підпишуть це зобов’язання наступного тижня під час саміту у Вашингтоні.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг раніше закликав держави-члени зберегти рівень військової допомоги Україні, який  підтримували після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, на рівні приблизно 40 мільярдів євро щорічно.

Bloomberg писало, що деякі країни-члени НАТО не бажають брати на себе зобов’язання щодо конкретних багаторічних витрат на військову допомогу Україні.

Проте очікувалося, що вони зможуть укласти угоду, якщо ці 40 мільярдів євро допомоги будуть включені до існуючого зобов’язання НАТО витрачати на оборону щонайменше 2% ВВП.

Зауважимо, 9 липня державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що саміт НАТО у Вашингтоні посилить зв’язки України з альянсом та надасть “дуже сильний пакет допомоги” для України.

Нещодавно стало відомо, що у проєкті комюніке альянсу шлях України до вступу до НАТО описаний як “незворотній”.  Проєкт може змінитися до остаточної версії, але наявність формулювання “незворотності” стане значним сигналом для Києва та Москви.

Одне з джерел, офіційний представник США, зауважив, що Білий дім підтримує використання цього слова в заключному комюніке, якщо в документі також підтверджується, що робота України над демократичними реформами має продовжуватися.

Ми писали, що цього тижня президент США Джо Байден вітатиме лідерів країн-членів НАТО у Вашингтоні. Альянс святкує свою 75-ту річницю в місті, де підписали первісний договір у 1949 році.

За словами високопосадовця адміністрації, також візьмуть участь країни-партнерки з Європейського Союзу, України, Японії, Південної Кореї, Австралії та Нової Зеландії.

Зазначається, що “міст до членства” України в НАТО стане важливою темою для обговорення, заявив посадовець.

Дискусії щодо членства України в НАТО зосередять на зміцненні обороноздатності, інституційній розбудові, військовій сумісності з НАТО та фінансовій заставі щодо витрат на оборону.

На заході Україні через аномальну спеку сталися пожежі на енергетичних обʼєктах. Всього сталися два інциденти.

В Україні не буде автоматично накладатися штраф на тих, хто не оновить свої військово-облікові дані до 16 липня, розповів директор Департаменту кадрової політики Міноборони України Марк Андрусяк.

Україна має намір підписати три нові угоди щодо гарантій безпеки. Вже ведеться робота над двома з них. 

Прем’єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс заявив про свій намір здійснити візит до України найближчими тижнями.

В Україні триває 872-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 559 тисяч осіб.