1 січня в Україні відзначають річницю народження Степана Бандери
Джерело: Букви
1 січня 2025 року відзначають 116-ту річницю з дня народження Степана Бандери, одного з ключових діячів українського націоналістичного руху. Він народився 1909 року в селі Угринів (нині територія Івано-Франківської області) у родині греко-католицького священника.
Степан Бандера здобув освіту у Львівській гімназії, а згодом вступив до Львівського університету, де вивчав агрономію. Його політична активність почалася ще у студентські роки, коли він приєднався до українських націоналістичних організацій.

Архівне фото
У 1934 році Бандеру засудила польська влада до смертної кари за організацію вбивства польського міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького. Згодом вирок замінили на довічне ув’язнення, і він провів кілька років у польських тюрмах, звідки вийшов після початку Другої світової війни.
У роки війни Бандера очолив одну з фракцій Організації українських націоналістів (ОУН), відому як ОУН-Б. Його ім’я стало синонімом розколу між так званими “бандерівцями” та “мельниківцями”. Попри суперечності, він прагнув зберегти єдність організації, надсилаючи Андрію Мельнику листи з пропозиціями про співпрацю.
На початку війни Степан Бандера сподівався, що німецька влада допоможе здобути незалежність України. Однак ці очікування не виправдалися, і 1941 року його заарештувало гестапо та відправили до концтабору Заксенгаузен. Після звільнення у 1944 році Бандера продовжив свою діяльність в еміграції, проживаючи переважно в Західній Німеччині.
Він загинув у Мюнхені 1959 року від рук агента КДБ Богдана Сташинського, котрий вчинив замах за допомогою спеціального отруйного пристрою.
Його родина також зазнала переслідувань: двох братів убили у концтаборах, сестра провела майже 50 років на засланні. Попри труднощі, він залишався активним діячем, популяризував ідеї української незалежності та був символом боротьби за свободу.
- 24 грудня виповнилося 87 років з дня народження В’ячеслава Чорновола, одного з ключових діячів українського дисидентського руху, журналіста, політика та борця за незалежність України. За своє життя він провів близько десяти років у радянських таборах, захищаючи права українців.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.