Верховний суд США дозволив Трампу брати участь у президентських виборах 2024 року
Джерело: Reuters
4 березня Верховний суд США ухвалив, що колишній президент США Дональд Трамп може брати участь у президентських виборах 2024 року, одностайно нівелювавши спроби заборонити йому участь у перегонах.
ВС скасував рішення, яке виключило його з голосування в Колорадо згідно з конституційним положенням про повстання за підбурювання та підтримку 6 січня 2021 нападу на Капітолій.
Судді одностайно скасували рішення Верховного суду Колорадо від 19 грудня 2023 року про виключення Трампа з первинних виборів Республіканської партії штату після того, як виявили, що 14-та поправка до Конституції США позбавляє його права знову перебувати на державних посадах.
Трамп є фаворитом від республіканців проти президента-демократа Джо Байдена на виборах у США 5 листопада. Його суперницею, котра залишилася на виборах від його партії, є колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі.
Велика перемога для Америки!!! – написав Трамп у своїй соцмережі одразу після винесення рішення.
Право Трампа оскаржила в суді група з шести виборців у Колорадо – чотирьох республіканців і двох незалежних – які зобразили його як загрозу американській демократії та намагалися притягнути до відповідальності за атаку на Капітолій США 6 січня 2021 року.
Позивачів підтримала ліберальна наглядова група “Громадяни за відповідальність та етику” у Вашингтоні.
Верховний суд швидко вирішив суперечку щодо виборчих бюлетенів у Колорадо, що відрізняється від більш повільного розгляду заявки Трампа на імунітет від кримінального переслідування у федеральній справі, у якій йому висунули звинувачення у спробі скасувати програш на виборах 2020 року. Суд над Трампом зупинено в очікуванні результату рішення Верховного суду – це є перевагою для нього, оскільки він проводить кампанію проти Байдена.
Виносячи рішення проти Трампа, вищий суд Колорадо посилався на “загальну атмосферу політичного насильства, яку створив Трамп” і на те, що він сприяв “загальній протиправній меті протестувальників – перешкодити мирній передачі влади в цій країні”.
Верховний суд заслухав аргументи 8 лютого. Адвокат Трампа стверджував, що на нього не поширюється заява про дискваліфікацію, оскільки президент не є “посадовою особою Сполучених Штатів”, що положення не може бути виконане судами за відсутності законодавства Конгресу, і що те, що сталося 6 січня, було “ганебним, злочинним і жорстоким, але не повстанням”.
У постанові заявили, що Конгрес, а не штати, повинен встановлювати правила застосування положення 14-ї поправки.
Багато республіканців засуджували дискваліфікацію голосування як втручання у вибори, тоді як прихильники дискваліфікації стверджували, що притягнення Трампа до конституційної відповідальності за повстання підтримує демократичні цінності.
- Дональд Трамп виграв кокуси (тип голосування, у якому обирається один кандидат від партії) у Міссурі та Айдахо, а також здобув перемогу на з’їзді Республіканської партії у Мічигані.
- Суддя штату Іллінойс заборонила експрезиденту США брати участь у праймеріз (тип голосування, у якому обирається один кандидат від партії), заборонивши писати його ім’я у бюлетені президентських виборів.
- Колишній консервативний федеральний апеляційний суддя Дж. Майкл Луттіг закликає Верховний суд США виключити Дональда Трампа з виборчих бюлетенів.
- Перша леді США Джилл Байден розкритикувала Дональда Трампа через його ставлення до жінок.
За міністра національної єдності Олексія Чернишова внесли заставу у повному розмірі — 120 млн гривень. ВАКС призначив цей розмір застави 27 червня у справі про зловживання службовим становищем.
Зупинка постачання Сполученими Штатами, зокрема засобів протиповітряної оборони, безпосередньо вплине на здатність України відбивати дедалі інтенсивніші повітряні удари Росії.
У Росії військовий суд оголосив вирок українському військовослужбовцю Максиму Назаренку, якого звинуватили у скоєнні “терористичного акту” на території Курської області.
У Франції близько 200 людей звинуватили священників елітної католицької школі-інтернату Notre-Dame de Betharram у фізичному та сексуальному насильстві з 1957 по 2004 рік.
Орест Березовський, відомий як митрополит Онуфрій з УПЦ (МП), втратив громадянство України – відповідний указ підписав Президент Володимир Зеленський. Підставою для такого рішення стали дані Служби безпеки України.