FT: ЄС і США знайшли тимчасове фінансування для озброєння України

Джерело: Financial Times

Країни Євросоюзу погодили умови виділення 5 млрд євро до Європейського фонду миру, з якого мають фінансуватись закупівлі озброєнь для України, оскільки США вдалося зібрати ще 300 мільйонів доларів на боєприпаси та артилерію для ЗСУ.

Після кількох місяців суперечок про способи закупівлі представники країн ЄС дійшли згоди, розповіли чотири посадовці, поінформовані про перебіг дискусії.

Угода з ЄС, яка потребує офіційного схвалення на зустрічі держав-членів 13 березня, відкриє доступ до коштів для відшкодування постаченого озброєння країнами блоку.

Термінова допомога від Пентагону, оголошена 12 березня, а також угода в Брюсселі вказують на зростаючі побоювання західних політиків щодо того, що сили Києва більше не зможуть утримувати лінію проти російських військ.

Українці борються без боєприпасів, — зазначив високопосадовець оборони США, посилаючись на нещодавні успіхи РФ та попередження українських військових про те, що вони обмежені у снарядах. — Була необхідність діяти.

Країні терміново потрібні нові постачання, оскільки нестача боєприпасів та активніше використання авіації російською армією ставлять під загрозу оборонні позиції ЗСУ.

Європейський фонд миру відіграв важливу роль у фінансуванні постачання озброєнь Україні у перші два роки повномасштабної війни. З нього країнам відшкодовувалося постачання зброї Києву. Але до кінця 2023 році коштів у фонді не лишилося, і країни задумалися про формування нової ініціативи.

Згідно з новими правилами, гроші призначені для закупівлі озброєнь, що випускаються всередині блоку. Однак, можливі закупівлі у третіх країн, якщо це буде єдиною можливістю.

У США також поки що закінчилися гроші для поповнення зброї, надісланої в Україну, і потребують близько 10 мільярдів доларів від Конгресу, щоб замінити вже надіслане озброєння, заявили високопосадовці. Водночас нещодавня економія від армійських контрактів дозволила США зібрати близько 300 мільйонів доларів додаткової допомоги, поінформували вони.

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван оголосив про оборонний пакет 12 березня перед зустріччю Джо Байдена з президентом Польщі Анджеєм Дудою та прем’єр-міністром Дональдом Туском, які, як очікується, тиснутимуть на президента Сполучених Штатів, щоб він зробив більше для стримування загрози з боку Москви.

У минулому США надсилали набагато більші збройові пакети приблизно кожні два тижні, щоб підтримувати боротьбу України. До оголошення 12 березня, США надали 44,2 мільярда доларів військової допомоги після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Країна не надсилала жодної нової допомоги з грудня, і адміністрація Байдена все ще сподівається, що Конгрес ухвалить рішення про надання Україні нової допомоги на суму близько 60 мільярдів доларів.

Деякі законодавці Палати представників від Республіканської та Демократичної партії цього тижня намагаються змусити голосувати за пакет на суму 60 мільярдів доларів, який пройшов Сенат, але був зупинений у Палаті представників.

Зауважимо, 13 лютого, у Сенаті США підтримали пакет допомоги Україні на понад 60 млрд доларів. Водночас Майк Джонсон розкритикував його зазначивши, що може не поставити такий проєкт закону на голосування, оскільки з нього вивели питання щодо безпеки кордонів США.

Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.

ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією. 

Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів. 

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.

За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.