Atlantic: РФ може завдавати дальніх ударів, використовуючи супутникові знімки компаній США

Джерело: Грем Вуд для The Atlantic

У Міноборони України мають певні підстави вважати, що удари РФ великої дальності крилатими ракетами, які є одним із найдорожчих видів зброї в її неядерному арсеналі, здійснені з використанням супутникових зображень, наданих американськими компаніями.

Послідовність зрозуміла: супутник робить знімки місця, а через кілька днів чи тижнів туди падає ракета. Іноді інший супутник відправляється для отримання додаткових зображень пізніше, можливо, щоб перевірити рівень пошкодження.

Джерело: Maxar Technologies/Getty

Кількість збігів, коли зображення супроводжуються ударами, занадто велика, щоб бути випадковою, – зазначило джерело в оборонному відомстві.

Іноді випадковість – це просто випадковість, розмірковує автор. Одначе, підозрілих випадків додалося, і оскільки багато компаній із супутникових знімків пропонують резервний список архівних зображень, позначених датами та координатами, можна переглядати десятки тисяч зображень, зроблених в Україні, і помічати закономірності з натяками.

За тиждень до 2 квітня 2022 року, приблизно через місяць після повномасштабного вторгнення Росії, американські компанії принаймні дев’ять разів запитували зображення віддаленого аеродрому поблизу Миргорода. Миргород не є особливо цікавим місцем у військовому розумінні, окрім якраз аеродрому. 2 квітня туди поцілили ворожі ракети. Наступного тижня хтось знову попросив зображення аеродрому.

Супутникова зйомка також передувала ударам у містах: у Львові перед 26 березня 2022 року хтось доручив супутнику оглянути завод, який використовується для виробництва військової броні. Будівлю теж було обстріляно.

Наприкінці січня цього року хтось доручив комерційній супутниковій компанії зробити свіжі знімки Києва, якраз перед тим, як місто зазнало масштабного ракетного удару.

Таких випадків сотні. Українці кажуть, що стежать за польотами російських супутників. Але донедавна припускали, що супутники союзників будуть недоступними для Росії.

Кожен, хто бачив кадри у соцмережах, на яких юрба піхотинців юрмиться в окопах, знає, що цю війну ведуть дві бідні країни. Але за допомогою хитрощів навіть бідні країни можуть спробувати орендувати послуги заможних – або, точніше, послуги приватних компаній, які працюють у межах заможних країн.

Заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко надіслала автору статті заяву про те, що супутникові компанії США підтримали Україну. Водночас вона зауважила, що експерти Міністерства підозрюють, що Росія “купує супутникові знімки через сторонні компанії”, які ведуть бізнес із західними супутниковими компаніями, і що ці зображення “можуть використовувати у збройній агресії проти України”.

Дві з-поміж найбільших комерційних компаній із супутникових зображень у Сполучених Штатах – Maxar і Planet. Компанії створили зображення українських об’єктів, які пізніше зазнали ударів російських ракет. Натомість у компаніях акцентували, що ретельно перевіряють своїх клієнтів, і що дотримуються постанови США, яка забороняє операції з Росією від початку повномасштабної війни. Maxar відмовився коментувати конкретні випадки замовлень на підозрілі зображення в Україні, але заявив, що “припинив усі операції з російськими організаціями, включаючи торгових посередників, на початку березня 2022 року”. У Planet заявили, що надають зображення “відповідальним суб’єктам, таким як уряди, гуманітарні організації та засоби масової інформації”, унеможливлюючи “потенційні зловживання”.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.