Ті, хто захворів на COVID-19 на початку пандемії, досі мають проблеми зі здоров’ям

Джерело: The Guardian

Дослідження показало, що чимало людей, котрі захворіли на коронавірус на початку пандемії, навіть через роки відчувають когнітивні та психологічні наслідки цього захворювання.

За словами дослідників, проблеми зі здоров’ям та затьмареність розуму можуть зберігатись протягом багатьох років в осіб, які захворіли на COVID-19 ще на початку пандемії. При цьому у деяких пацієнтів через рік після хвороби розвиваються серйозніші та навіть нові симптоми.

Науковці виявили, що хоча стан у багатьох людей із тривалим ковідом з часом покращився, у значної частини все ще були когнітивні проблеми і через два-три роки, а симптоми депресії, тривоги та втоми посилювалися, а не зникали.

Фахівці дослідили довготривалий ковід у 475 осіб, котрих  шпиталізували до того, як створили вакцину, аби з’ясувати, чи зберігається у них затьмареність розуму, втомлюваність та проблеми з психічним здоров’ям після виздоровлення.

Хоча дослідники не мали інформації про навички мислення учасників до того, як вони захворіли на ковід, когнітивні тести через два-три роки засвідчили, що в середньому IQ пацієнтів був на 10 пунктів нижчим, ніж очікувалося, зважаючи на їхній вік, освіту та інші фактори. Кожен дев’ятий демонстрував ознаки “серйозного когнітивного дефіциту”, що прирівнюється до IQ, на 30 пунктів нижчого за очікуваний.

Анкети, заповнені учасниками, показали, що багато осіб відчували помірний або важкий рівень депресії (47%), втоми (40%) і тривоги (27%) через два-три роки після захворювання. Замість того, щоб симптоми з часом зникали, вони, у середньому, погіршувались через 2-3 роки після зараження.

“Що ми знали ще до початку дослідження, так це те, що COVID-19 пов’язаний із більшим ризиком когнітивних проблем, депресії та тривоги порівняно з іншими респіраторними інфекціями. Ми виявили, що в нашій когорті було значне нервово-психіатричне навантаження через два-три роки”, – сказав доктор Макс Таке, автор дослідження з Оксфордського університету.

Більш ніж кожен четвертий учасник дослідження змінив професію після зараження вірусом – часто тому, що вони більше не могли справлятися з когнітивними вимогами своєї роботи.

Хоча кількість пацієнтів, які скаржаться на депресію, тривогу та втомлюваність через роки, зросла, кількість тих, хто у перші місяці мав когнітивні проблеми, зменшилась з 44% до 33%.

Робота, опублікована в Lancet Psychiatry, спонукала авторів показати важливість ранньої діагностики та лікування тривалих симптомів COVID, щоб зменшити ризик їх розвитку у людей складнішого розладу.

За даними Управління національної статистики, кількість людей із тривалим ковідом продовжує зростати, причому 2 млн осіб в Англії та Шотландії зараз відчувають симптоми. Одне нещодавнє дослідження засвідчило, що затьмарення розуму, про яке багато хто повідомляє, еквівалентне падінню IQ на шість балів .

Денні Альтманн, професор імунології в Імперському коледжі Лондона, який не брав участі в дослідженні, сказав, що результати є “глибокими та тривожними”, і попередив людей, щоб вони не заспокоювалися в еру вакцин і легших варіантів ковіду.

Ризик тривалого ковіду знизився з приблизно 10% під час першої хвилі зараження до приблизно 2,5% станом на сьогодні, але це все ще становить “величезну кількість випадків”, сказав він.

Фінляндія почала засекречувати інформацію про експорт своєї зброї.

Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи після ракетного удару, завданого Росією по Харкову. Внаслідок обстрілу загинула одна людина та постраждали 114.

16 квітня ультраправий депутат Європейського парламенту і кандидат у президенти Польщі Гжегож Браун увірвався до лікарні та погрожував арештом лікарці, яка провела жінці законний аборт.

У Великій Британії на аукціоні Henry Aldridge and Son виставляють жіночий кишеньковий годинник, який колись належав данцю Гансу Крістенсену Гіварду, пасажиру “Титаніка”, що загинув у катастрофі.

У Києві 18 квітня правоохоронці затримали двох 17-річних підлітків, які побили військовослужбовця у гідропарку.