У Білому домі підтвердили згоду США щодо початку навчання українських пілотів на F-16

Джерело: CNN

16 липня радник США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що Сполучені Штати дозволять європейським країнам розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16. Раніше повідомлялося, що Європа очікує офіційного схвалення.

Так, будемо, – відповів Салліван на запитання. – Президент дав зелене світло, і ми дозволимо, підтримаємо, сприятимемо і фактично надамо необхідні інструменти для того, щоб українці почали навчатися на F-16, як тільки європейці будуть готові.

Салліван зазначив, що європейські лідери заявили, що їм потрібно кілька тижнів, аби підготувати умови, і що США дотримаються будь-якого встановленого ними терміну.

Прагнення України отримати кращі винищувачі американського виробництва отримали величезний поштовх, коли в травні адміністрація Байдена заявила, що підтримає програму підготовки пілотів і не заборонить союзникам постачати літаки Києву. Водночас США не пояснили, що безпосередньо постачатимуть Києву F-16.

Сенатор Марк Келлі, демократ від Арізони та колишній пілот ВМС, захистив терміни прямого постачання бойових літаків Україні. Відповідаючи на критику стосовно того, що адміністрація повільно приймає рішення спорядити F-16, Келлі пояснив, що аби навчити українських пілотів керувати літаком, знадобляться час і ресурси.

Своєю чергою, сенатор Ден Салліван, республіканець з Аляски та колишній морський піхотинець, який також є членом комітету зі збройних сил, розкритикував підхід адміністрації Байдена.

Хоча він похвалив президента за його дії на нещодавньому саміті НАТО, одначе, розкритикував адміністрацію за “повільне транспортування” систем озброєнь в Україну, зокрема посилаючись на F-16.

Раніше повідомлялося, що низка країн Європи, які цього тижня пообіцяли навчати українських пілотів на винищувачах F-16, досі не отримали від США офіційного затвердження програми для початку навчань.

Зауважимо, на саміті НАТО у Вільнюсі, коаліція з 11 країн на чолі з Данією та Нідерландами офіційно погодилася навчати українців керувати F-16 та, можливо, іншими винищувачами. Європейські офіційні особи заявили, що сподіваються розпочати програму в серпні в Данії, а навчальний центр також буде створено в Румунії.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.