Китай погрожує контрзаходами у відповідь на продаж США зброї Тайваню

Джерело: Reuters

Китайська влада висловила обурення тим, що США видали дозвіл на продаж озброєння Тайваню.

Пекін закликав Вашингтон негайно припинити постачання зброї Тайваню, який Китай вважає своєю провінцією.

Напередодні стало відомо, що Держдепартамент США схвалив продаж Тайбею чергової партії озброєння на 385 млн доларів. Мова про постачання запчастин для винищувачів F-16, радіолокаційних систем, а також модернізованого обладнання мобільного зв’язку.

Обурення Китаю також викликав візит президента Тайваню Вільяма Лая у штат Гаваї в межах його поїздки до Тихоокеанського регіону. Пекін засудив США за це “найрішучіше” і висловив Вашингтону “серйозний протест”. У МЗС КНР вказали, що Китай “уважно стежитиме за розвитком подій і вживатиме рішучих заходів для захисту свого суверенітету та територіальної цілісності”.

Китай посилив військовий тиск на Тайвань, проводячи навчання, і може вжити додаткових заходів у зв’язку з поїздкою Лая. Лай відвідає Гаваї та Гуам, де розташовані американські військові бази. Китай закликав США бути обережними в своїх відносинах з Тайванем. Державний департамент США запевнив, що поїздка Лая є рутинним транзитом і не повинна бути використана як привід для провокацій.

  • Сполучені Штати схвалили потенційний пакет продажу зброї Тайваню на суму 2 мільярди доларів, який вперше включає постачання зенітно-ракетного комплексу NASAMS.
  • Міністерство оборони Тайваню підписало угоди зі США щодо придбання до тисячі ударних дронів для запобігання можливому нападу Китаю. Влада країни планує придбати дрони, вироблені компаніями AeroVironment та Anduril Industries.
  • Тайвань міг передати Україні надлишки своїх зенітних ракетних комплексів (ЗРК) Hawk, засвідчив колишній старший директор з питань Тайваню у Міноборони США Тоні Ху.
  • Експрезидентка Тайваню Цай Ін Вень заявила, що США мають першочергово спрямовувати військову допомогу Україні, оскільки у Києва більш термінова потреба у підтримці, ніж у Тайваню.

Європейські партнери спорядили спеціалізованій екологічній прокуратурі технічне обладнання для збору доказів щодо екологічних злочинів, включаючи воєнні злочини та екоцид. 

Заморожена війна РФ проти України, на думку експрезидента Польщі Александра Квасневського, грає на руку Путіну, дозволяючи Росії зміцнити армію та продовжувати агресію.

Люксембург вперше в історії спрямовує значні кошти на пряме фінансування озброєння для України, виділивши понад 200 млн євро з лютого 2022 року та ще 80 млн євро на 2025 рік, заступниця голови комітету з питань інтеграції України з ЄС Марія Мезенцева.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок звинуватила Китай у постачанні Росії озброєння для війни проти України, а також загрозі миру в Європі та Індо-Тихоокеанському регіоні.

У листопаді 2024 року російська армія зазнала найбільших безповоротних і санітарних втрат у живій силі від початку широкомасштабного вторгнення – 45 720 військових. Це чисельність умовно понад трьох мотострілецьких дивізій сухопутних військ армії РФ.