РФ у повномасштабній війні проти України втратила понад 6000 елітних бійців – ЗМІ

Джерело: російська служба BBC

За оцінками ЗМІ, за майже три роки повномасштабної війни проти України, Росія втратила у боях щонайменше 6 083 елітних військових, на підготовку яких витратили роки та мільйони доларів.

Елітні бійці десантників, морської піхоти та спецпризначенців ГРУ грали основну роль у перші місці повномасштабного вторгнення. Саме у цей час вони й зазнали найбільших втрат і були змушені повернутись у тил для переформування.

Тоді на передовій їх замінили мобілізовані та ув’язнені, які погодились воювати в обмін на звільнення.

Попри це, підрозділи повітряно-десантних військ та морської піхоти продовжують виконувати важливі завдання на фронті і зазнавати суттєвих втрат. Станом на 1 вересня 2022 року повідомлялось про загибель 900 елітних бійців РФ, але вже станом на початок січня 2025 року ця кількість перевищила 6 000 осіб.

Серед них:

  • Десантники – 3 162
  • Морські піхотинці – 1 247
  • Спецпризначенці ГРУ – 577
  • Військові пілоти – 267
  • Бійці ФСБ та ФСО – 114

Роль кадрових бійців та елітних підрозділів на передовій залишається вагомою. Вони виконують точкові операції на найважливіших чи найважчих ділянках фронту.

До прикладу, поки найманці ПВК “Вагнер” посилали загони з ув’язнених росіян на штурм Бахмута (Донеччина), десантники утримували фланги.

Бійці морської піхоти з 2022 по 2024 рік штурмували Вугледар (Донеччина), а зараз зазнають втрат у боях на території Курської області (РФ). Частина з них продовжують воювати на Донеччині, зокрема нещодавно окупувавши населений пункт Новий Комар.

Загалом втрати російських десантників щонайменше 3 957 осіб.

За даними BBC, до початку 2025 року вони змогли підтвердити втрату 3 240 кадрових десантників РФ. Мовиться про тих, хто пішов на службу ще до 2022 року, тобто, у них була тривала підготовка або вони були випускниками військових ВНЗ. Серед загиблих – 654 офіцери.

Окрім кадрових десантників, загинуло ще 253 особи, яких направили у десантні війська після мобілізації, 419 осіб, які підписали контракт з повітряно-десантними військами після 24 лютого 2022 року, та 45 ув’язнених, яких направили до десантників.

Від кадрових військових їх відрізняє те, що вони фактично не були підготовлені до війни. Зараз перед відправкою на фронт добровольців готують протягом одного-двох тижнів.

Відкриті дані свідчать, що найбільших втрат зазнав 331-й гвардійський полк десантників з Костроми – 237 загиблих, зокрема 40 офіцерів. Десантники цього полку вважались найсильнішими у російській армії. Вони воювали у Чечні та на території Донеччині у 2014 році.

59 бійців 331-го полку загинули лише за перший місць повномасштабної війни під час штурмів Гостомеля та села Мощун (Київщина). У 2024 році вони гинули у Часовому Яру та під Бахмутом (Донеччина).

При цьому у BBC наголосили, що їхні підрахунки зазвичай враховують лише половину реальних втрат, відтак реальна кількість загиблих у 331-му полку може сягати 480 осіб. Якщо взяти до уваги і кількість важкопоранених, полк міг втрати 1400-1500 осіб, що фактично дорівнює ймовірній чисельності полку станом на лютий 2022 року.

Вагомих втрат зазнала й 31-ша гвардійська бригада десантників з Ульяновська – щонайменше 214 загиблих. Ця бригада воювала проти України ще на Донбасі у 2014 році, зокрема вони брали участь у боях під Іловайськом. Тоді ж вони зазнали перших втрат – троє військових. За перші два тижні повномасштабної війни вони втратили 68 осіб під час штурму Гостомеля.

Втрат зазнала й найелітніша бригада десантників – 45-а бригада спецпризначенців у Кубинці (Підмосков’я), яка десятиліттями вважалась найкращим підрозділом армії РФ. Тут готують фахівців з диверсій та розвідувальних операцій. BBC встановила, що бригада втратила 54 військових, зокрема чотирьох офіцерів. Це більше, аніж за 30 років існування бригади.

Серед спецпризначенців ГРУ встановлено смерть 580 військових, з яких 108 – офіцери. Найбільших втрат зазнала 24-та гвардійська бригада спецпризначенців, зокрема 10 офіцерів, серед яких підполковник. 14-та бригада втратила щонайменше 38 осіб, зокрема офіцера у званні полковник.

“Це дуже відчутні втрати, оскільки на підготовку бійців ГРУ з вузькими спеціальностями можуть піти роки. Найважче замінити загиблих командирів. На підготовку навіть лейтенанта відповідної кваліфікації потрібно щонайменше чотири роки навчання у військовому училищі та сотні тисяч рублів інвестицій щорічно. Після випуску офіцеру спецпризначенців ГРУ потрібно ще кілька років навчання та підготовки, щоб здобути необхідний досвід та знання”.

Морські піхотинці РФ брали участь у всіх основних битвах російсько-української війни – від штурму Києва та Маріуполя, до бойових дій на Курщині.

Журналісти підтвердили загибель 1 247 кадрових морських піхотинців РФ, зокрема 214 офіцерів. Враховуючи втрати разом з мобілізованими, добровольцями та ув’язненими, загальна кількість становить 1 685 осіб.

Найбільше втрат зазнала 155-та бригада, яка базується у Примор’ї – 387 осіб, зокрема заступник командира бригади.

Ще щонайменше 330 військових втратила 810-та бригада морської піхоти у ТОТ Севастополі. Щонайменше 84 військові загинути торік на Курщині.

Серед військових втрат чи не найвагоміші – втрати пілотів. Вони вважаються елітою будь-якої армії світу. Підготовка одного пілота-снайпера може тривати 15-17 років і коштувати 12-14 млн доларів.

За підрахунками, Росія втратила 267 військових льотчиків, середній вік яких – 40 років. Замінити їх мобілізованими, які проводять лише 3-місячний курс на полігоні, неможливо.

Також станом на січень 2025 року армія РФ втратила 4 595 своїх офіцерів. Самі ці втрати є найбільш значними для війська.

Журналісти додали, шо реальні втрати РФ можуть бути набагато вищими, аніж вдається виявити через відкриті джерела. Військові фахівці вважають, що підрахунки могил, некрологів та військових меморіалів можуть охоплювати лише 45% – 65% від реальної кількості загиблих.

Правоохоронці з’ясували імена всіх шести осіб, які фігурували у відео, де молоді люди нібито перекрили дорогу в столиці та слухали музику. Одного з них раніше вже притягували до відповідальності.

Київського фотографа Олександра Ктиторчука засудили до 12 років і 10 місяців позбавлення волі за злочини, пов’язані зі зґвалтуванням та розбещенням неповнолітніх дівчат.

Український музичний колектив 5’nizza, учасниками якого є Сергій Бабкін та Андрій Запорожець, анонсував майбутній тур містами Європи. Відео про подію було зроблено російською мовою, що викликало обурення українців.

У 2022 році Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) створила департамент документування міжнародних злочинів, який фіксує випадки насильницьких зникнень, катувань і інших злочинів Росії проти українців. Зафіксовано 1887 викрадених осіб, але ця цифра постійно змінюється.

Президент України Володимир Зеленський висловив вдячність США, зокрема президенту Джо Байдену, за оголошення нових санкцій проти понад 400 суб’єктів, пов’язаних з російським енергосектором.