Сучасне мракобісся: журналістка Енн Епплбаум про нових «Распутіних» і наслідки для людства

Джерело: TheAtlantic

Американська журналістка Енн Епплбаум вважає, що сучасне суспільство знову повертається до мракобісся, яке колись вважалося залишком минулих епох, але тепер у нових формах. Вона провела паралель з США, Румунією, Росією тощо, аби пояснити, що під мракобіссям вона каже не тільки про антинаукові ідеї. А саме про культ особистості, маніпуляцію фактами, відмову від розуму та прагнення до авторитаризму.

Енн Епплбаум пояснює, що хоча цей термін має своє коріння в середньовіччі — нині він набуває нових значень, які можуть призвести до небезпечних наслідків для людства. За її словами, наслідки цього процесу можуть бути значними для демократичних систем і свобод.

На прикладі Румунії вона пише, як після падіння комунізму розцвітало мракобісся в контексті антизахідної риторики. У той період суспільство опиралися реформам та поглибленню співпраці з Європою.

Нині подібна ситуація спостерігається і в США, додає Епплбаум. Журналістка наголошує, що деякі американські політики активно знецінюють науку, виступаючи проти досягнень у галузях медицини та екології, особливо в питаннях вакцинації та кліматичних змін.

“Це нове мракобісся торкнулося найвищих рівнів американської політики”, — пише Енн Епплбаум.

Вона навела приклад останніх виборів президента у Румунії. Країні довелося анулювати їхні результати через численні порушення виборчого процесу та вплив іноземних сил, зокрема Росії. У зв’язку з цим Бухарест призначив нову дату повторних виборів, але вже у 2025 році.

Келін Джорджеску, який здобув перемогу в першому турі, просував майже всю свою кампанію через TikTok. Вона супроводжувалася емоційними відео та меланхолійною музикою, закликами “голосувати душею” та меседжами про “національне відродження”.

Джорджеску критикував зовнішні сили, які, за його словами, “знищують румунську економіку”. Він двічі зустрічався з ідеологом російського фашизму Олександром Дугіним, і заявляв, що “Румунія буде частиною Росії”. Ще кандидат пропагував ідеї про “духовні властивості води”, а його дружина Крістела публікувала відео про “альтернативне зцілення”.

Джорджеску неодноразово висловлював симпатії до Іона Антонеску, румунського диктатора часів Другої світової війни, і називав його “національним героєм”.

“Тепер обриси популярного політичного руху стають дедалі чіткішими, і цей рух абсолютно не пов’язаний ні з правими, ні з лівими, якими ми їх знаємо. Філософи епохи Просвітництва, чия віра в можливість створення правових демократичних держав призвела до Американської та Французької революцій, виступали проти того, що вони називали обскурантизмом або мракобіссям: темряви, плутанини, ірраціональності. Але пророки того, що ми зараз можемо назвати “новим мракобіссям”, пропонують саме це: магічні рішення, ауру духовності, забобони та культивування страху”, — зазначає у своїй статі журналістка.

У Росії маніпулювання страхом і відмова від критичного мислення стали частиною державної ідеології, де пропаганда формує негативний образ Заходу, який “загниває”. Мракобісся як державна політика націлена на виправдання внутрішніх репресій та зовнішню агресію.

Ці процеси, хоч і виглядають різними в кожній з цих країн, їх, як пише Епплбаум, об’єднує одна спільна риса: прагнення до підкорення свідомості мас через експлуатацію страху та невігластва.

Епплбаум порівняла ці процеси з феноменом, який раніше був характерний для царської Росії, коли вплив на суспільство здійснювали фігури, подібні до Распутіна, що маніпулювали емоціями та вірою людей. Вона попереджає, що зростаюче мракобісся може призвести до етапу, коли суспільства почнуть ухилятися від наукових і технологічних досягнень, відмовляючись від досягнень гуманізму та демократії.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна готова віддавати Північній Кореї її людей у межах обміну українських військових, котрі перебувають у російському полоні.

У Норвегії планують відновити скасовану 30 років тому вимогу стосовно обов’язкового зведення бомбосховищ у нових будівлях. Положення стане частиною нового плану цивільної оборони країни на  тлі повномасштабного вторгнення сусідньої Росії в Україну. 

Боронячи Україну від повномасштабного вторгнення росіян, загинув військовослужбовець, документаліст та військовий репортер з Івано-Франківщини Руслан Ганущак на псевдо “Остап”. 

Нещодавнє опитування ППІ свідчить, що нібито 73% українців “підтримують негайні мирні переговори”, проте, його достовірність викликає сумніви. Так, згідно з базою псевдосоціологів і прихованих піарників, котру видання Texty.org.ua веде з 2015 року, ця організація має тривалі зв’язки з проросійськими партіями та маніпулює результатами досліджень.

У Центрі протидії дезінформації попередили, що російська пропаганда поширює фейкове відео від нібито платформи United24 Media, що під час пожеж у Каліфорнії постраждали вісім особняків, які, за словами росіян, “належать високопоставленим українським військовим”.