Європейські лідери хочуть приєднатись до перемовин щодо припинення війни в Україні

Джерело: The Guardian

Лідери країн Європи після телефонної розмови президентів США та РФ – Дональда Трампа та Володимира Путіна – заявили, що мають бути присутніми на будь-яких перемовинах щодо припинення війни і майбутнього України.

Політики наголосили, що лише справедлива угода з гарантіями безпеки може стати підґрунтям для стійкого миру.

“Наші спільні цілі повинні заключатись у тому, щоб поставити Україну у позицію сили. Україна та Європа повинні бути частиною будь-яких перемовин”, – мовиться у спільній заяві семи країн Європи та Єврокомісії після зустрічі глав МЗС у Парижі.

За словами європейських політиків, Київ повинен отримати надійні гарантії безпеки, адже справедливий та стійкий мир в Україні – головна умова для міцної трансатлантичної безпеки.

У цій же заяві мовиться, що європейські держави з нетерпінням очікують обговорення подальших кроків з американськими союзниками.

Зустріч міністрів відбулась після того, як Трамп повідомив про телефонну розмову з Путіним, і що вони готові негайно почати перемовини про завершення війни.

Але такий стрімкий розвиток подій занепокоїв Європу, оскільки перемовини президентів США та РФ про безпеку на континенті відбулись без європейських лідерів.

“Без участі європейців справедливого та стійкого миру в Україні не буде”, – сказав глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро на зустрічі з міністрами з Великої Британії, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії, України та Європейської комісії.

Очільники німецького та іспанського МЗС – Анналена Бербок та Альбарес Буено – наголосили, що жодне рішення про Україну не повинно ухвалюватись без України і закликали країни Євросоюзу бути єдиними у цьому питанні.

“Ми хочемо миру для України, але ми хочемо, щоб несправедлива війна закінчилась справедливим миром”, – додав Буено.

Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський своєю чергою заявив, що на зустрічі з колегами вони спілкувались про “продовження співпраці зі США”.

“Немає кращої гарантії безпеки нашого континенту, аніж тісна трансатлантична співпраця”.

Натомість речниця Білого лому Каролін Ліввіт на питання про те, чи братимуть участь європейські лідери у перемовинах, відповіла, що “на цей час у мене немає інформації про будь-які європейські країни які б зараз брали учать у мирних перемовинах”.

Метою зустрічі міністрів у Парижі, яку запланували ще кілька тижнів тому, було визначення оборонної стратегії ЄС, зміцнення України, планування майбутніх мирних переговорів та методи спілкування з адміністрацією Трампа на Мюнхенській конференції з безпеки.

Але ці плани були зірвані після різких заяв очільника Пентагону Піта Гегсета на зустрічі з союзниками України у Брюсселі. Зокрема він повідомив, що повернення України до міжнародно визнаних кордонів нереальне, і що США не вважають, що приєднання України до НАТО допоможе завершити війну.

Далі послідувала і телефонна розмова Трампа з Путіним, після якої американський лідер заявив про згоду їхніх команд негайно почати перемовини.

Лідери Європи не знали про те, що Трамп розмовлятиме з Путіним і були приголомшені заявами Гегсета, сказали вони.

Виключивши членство України у НАТО глава Пентагону наголосив, що мир в Україні повинні гарантувати “європейські і неєвропейські війська”, але без участі американських солдатів.

За його словами, розміщення в Україні британських чи будь-яких військ Європи не підпадатимуть під частину місії НАТО чи під гарантії Альянсу за статтею 5.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що вони почули заклик Гегсета до активізації Європи.

“Ми робимо це і будемо робити”, – сказав він.

Інший європейський дипломат оцінив заяви Гегсета як “передчасну капітуляцію” задавшись питанням, про що в такому випадку можна домовлятись. Він додав, що якщо Україна погодиться на поступки, це дасть змогу Росії вимагати більшого на перемовинах.

Володимир Зеленський вкотре продемонстрував, що єдність в Україні може бути тільки навколо нього і заради нього. Повертаючись до своєї політики зразка кінця 2021 – початку 2022 року, коли намагання ув’язнити Петра Порошенка завадили йому зосередитись на підготовці до російського вторгнення, Зеленський демонструє своє ставлення до української держави – не як до найвищої цінності, а винятково як до інструмента для задоволення власних бажань та інтересів.

Лідери країн Європи після телефонної розмови президентів США та РФ – Дональда Трампа та Володимира Путіна – заявили, що мають бути присутніми на будь-яких перемовинах щодо припинення війни і майбутнього України.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що угода між Києвом і Вашингтоном щодо видобутку корисних копалин стане для України “щитом безпеки” після завершення війни. Президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що угоду вдасться підписати вже найближчими днями.

Сьогодні, 12 лютого, президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом  на 16:00 12 лютого. На даний час ворог 74 рази атакував позиції Сил оборони. Найбільш активно діє на Покровському, Новопавлівському та Курському напрямках.