Туреччина просить США продовжити виняток для закупівлі російського газу – ЗМІ

Джерело: Bloomberg

Туреччина веде переговори про продовження санкційного винятку США, який дозволяє їй купувати природний газ у Росії. Як повідомили турецькі посадовці, дія нинішнього дозволу завершується 20 березня, і Анкара активно працює над його пролонгацією.

За даними національного енергетичного регулятора, понад 45% імпорту газу Туреччиною у 2023 році припадало на Росію. Ці постачання були критично важливими під час холодної зими й залишатимуться ключовими влітку, оскільки очікується зменшення виробництва електроенергії на гідроелектростанціях.

Міністр фінансів Туреччини Мехмет Шимшек цього тижня проведе телефонну розмову з главою Мінфіну США Скоттом Бессентом, аби офіційно попросити про продовження санкційного винятку.

Санкції проти Gazprombank JSC, основного каналу платежів за російський газ, США запровадили в листопаді 2023 року, щоб скоротити доходи Москви від експорту енергоносіїв. Водночас Вашингтон зробив винятки для ключових імпортерів, зокрема Туреччини та Угорщини.

Міністерства фінансів та енергетики Туреччини поки що утримуються від офіційних заяв щодо ситуації.

Міністр енергетики та природних ресурсів Туреччини Алпарслан Байрактар ​​раніше заявив, що запроваджені США санкції проти “Газпромбанку” безпосередньо вплинуть на Туреччину. Він нагадав, що Росія залишається одним із ключових постачальників газу для країни, що робить співпрацю з Газпромбанком “особливо важливим”.

Заява турецького міністра посилює напругу між США та країнами Європи – які продовжують купувати російський газ – через запроваджені минулого тижня санкції проти “Газпромбанку”, який залишався основним для переведення платежів після того, як щодо інших банків РФ запровадили обмеження через повномасштабне вторгнення в Україну.

Росія є найбільшим постачальником газу до Туреччини. До прикладу, у 2023 році 42% газу Туреччина імпортувала саме з РФ.

Угорщина, яка також продовжує купувати російський газ, теж розкритикувала санкції проти “Газпромбанку”, мовляв, це – загроза енергетичній безпеці.

Зокрема глава МЗС Угорщини Петер Сіярто минулого тижня заявив, що вони знайдуть рішення для продовження імпорту після перемовин у Стамбулі на рівні міністрів енергетики.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.