Третина американців вірить російській дезінформації — дослідження
Джерело: Forbes
Третина американців попалася на російську дезінформацію та інші фейкові заяви в Інтернеті. Про це свідчить національне опитування YouGov, проведене на замовлення компанії NewsGuard, котра спеціалізується на перевірці достовірності інформації.
У дослідженні 1 000 респондентів ознайомили з десятьма неправдивими твердженнями, зокрема три з них походили з російських ЗМІ або були поширені в основному ними.
Дослідники з’ясували, що американці вірять у дезінформацію Кремля до тривожного рівня — спільно з іншими неправдивими твердженнями щодо охорони здоров’я та медицини, виборів і міжнародних конфліктів, — мовиться у повідомленні.
Так, 78% опитаних вважали щонайменше одне з цих тверджень правдивим. Тоді як менш як 1% змогли правильно визначити всі десять фейкових заяв.
Наприклад:
- 25% американців вірили, що до половини допомоги США Україні розікрали українські посадовці.
- Понад 50% помилково вважали, що Україна продала ХАМАСу американську зброю.
- Лише менше половини змогли розпізнати як фейк твердження, що вакцини проти COVID-19 вбили від 7,3 до 15 мільйонів осіб.
Зокрема останнє твердження базується на маніпулятивному аналізі даних з американської системи звітів про побічні ефекти вакцинації, що містить неперевірену інформацію. Аналіз здійснив Едвард Дауд — колишній портфельний менеджер BlackRock, який не має досвіду у медицині і вже раніше поширював фейки про вакцини.
Дослідники відзначили, що віра у фейки не залежала від політичної приналежності: як демократи, так і республіканці вірили у хоча б одне неправдиве твердження. Однак республіканці з більшою ймовірністю повірили російським фейкам: 57,6% піддалися принаймні одній російській заяві, у порівнянні з лише 17,9% демократів і 29,5% осіб, котрі не відносяться до жодної конкретної партії.
Минулого року Мін’юст США звинуватив двох осіб у переказі майже $10 млн через компанію в Теннессі для публікації фейків про Україну. Також відомство конфіскувало 32 інтернет-домени, які використовувалися російськими урядовими структурами для впливу на вибори 2024 року.
За словами ексгенпрокурора Мерріка Гарленда, однією з цілей цих кампаній було “досягнення вигідного для Росії результату виборів”.
Загалом NewsGuard попереджає, що зусилля Росії щодо впливу на американців стають усе витонченішими — і часто успішними.
У боротьбі між вигадкою та реальністю вигадка, більша частина якої створена потужною російською машиною дезінформації, здається, перемагає, — мовиться у попередженні.
Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія
Раніше Польща закликала Європейський Союз розпочати у Сполучених Штатах кампанію для підвищення обізнаності американської громадськості, щоб протистояти російській дезінформації.
Тоді як у відповідь на зростаючі загрози з боку дезінформаційних кампаній Німеччина створила спеціальну робочу групу. Ініціатива є наступним кроком у реалізації першої стратегії національної безпеки правлячої коаліції канцлера Олафа Шольца, опублікованої торік. У стратегії Росія була виділена як головна загроза безпеці країни.
- Сполучені Штати та Польща відкрили у Варшаві міжнародний центр боротьби з дезінформації РФ. Місія центру полягає в тому, щоб допомогти Україні протистояти російським фейкам про повномасштабну війну.
- Чеська спецслужба викрила пропагандистську мережу, яку фінансує Москва.
- За даними ЗМІ, Кремль здійснює кампанію дезінформації, аби підірвати позиції президента України Володимира Зеленського та дестабілізувати українське суспільство.
- Фонд американського актора Джорджа Клуні проситиме видати ордери на арешт російських пропагандистів, які працюють у Європі.
- Уряд Словенії висловив підозру, що Росія під прикриттям масового припливу дорослих студентів засилає до країни шпигунів. Зростання до незвичайної кількості студентів з РФ збіглося з початком повномасштабної війни в України та масовою висилкою з Європи дипломатичних співробітників, яких підозрювали у шпигунстві.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.