Партнери готуються спорядити Україні ще одну систему Patriot – NYT

Джерело: NYT

Союзники готуються спорядити Україні систему протиповітряної оборони Patriot, котра раніше базувалася в Ізраїлі, повідомили четверо діючих і колишніх американських посадовців. Систему передадуть після модернізації. Нині дві із восьми Patriot перебувають на ремонті, а нові постачання можуть довести їхню кількість до десяти.

Також західні союзники обговорюють логістику постачання ще однієї системи від Німеччини або Греції.

Офіційні особи, котрі побажали залишитися анонімними через чутливість теми, відмовилися уточнити, чи ухвалене рішення ще до приходу Дональда Трампа до влади або вже після.

У Раді нацбезпеки США наголосили, що не розголошують інформацію про розташування систем.

Президент Трамп чітко заявив: він хоче, щоб війна в Україні завершилася, а вбивства припинилися, — наголосив речник ради Джеймс Г’юїтт.

У Пентагоні зазначили, що продовжують надавати озброєння Україні з раніше затверджених пакетів.

Очікується, що Patriot з Ізраїлю доправлять в Україну вже цього літа. За словами одного з посадовців, наразі з восьми Patriot в Україні лише шість є боєздатними, ще дві перебувають на технічному обслуговуванні. Після постачань нових систем Україна матиме десять батарей Patriot.

Стало відомо, що Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.

Також США вимагають, щоб Греція залучила грецький фрегат до бойових операцій проти хуситів.

Раніше стало відомо, що у контексті посилення української протиповітряної оборони Греція може передати одну з двох своїх систем ППО Patriot PAC-3 Україні.

За інформацією, це можливо за умови отримання конкретних “гарантій” безпеки від Сполучених Штатів Америки проти потенційної загрози з боку Туреччини, а також фінансових компенсацій.

Урядові джерела стверджують, що переговори про “гарантії” включають забезпечення безпеки Греції на час передачі системи та фінансову компенсацію у разі її пошкодження або знищення. США, за їхніми словами, зобов’язалися замінити пошкоджені системи новими, а також покрити витрати з великого пакета допомоги Україні, обсягом 61 мільярд доларів.

Зазначається, що аналогічна практика уже застосовувалась США при постачанні систем Patriot до Саудівської Аравії, де американські зусилля були спрямовані на швидке відновлення та активацію обладнання в умовах дефіциту запчастин.

Зауважимо, з початку повномасштабного вторгнення РФ Греція надавала Україні військову, гуманітарну та дипломатичну підтримку.

Зокрема 17 жовтня 2024 року у Брюсселі президент Володимир Зеленський спільно з прем’єр-міністром Грецької Республіки Кіріакосом Міцотакісом підписали Угоду про співпрацю у сфері безпеки. Тоді Греція зобов’язалася надавати додаткові ресурси для прискорення підготовки українських пілотів і технічного персоналу для літаків F-16.

Окрім того, уряд Греції погодився передати Україні 24 ракети Sea Sparrow. Ракети, які були на озброєнні Військово-морських і Військово-повітряних сил Греції майже 40 років, більше не відповідають сучасним військовим стандартам країни та визнані застарілими. Тому вони більше не використовуються.

Також Греція підтвердила свою готовність долучитися до проєктів з реставрації об’єктів культурної спадщини України. Відповідна домовленість була досягнута під час зустрічі міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького з міністеркою культури Греції Ліною Мендоні.

Греція також підтримала санкції Євросоюзу проти РФ.

  • Греція планує продати США 32 винищувачі F-16, щоб їх модернізували й передали в Україну, повідомляє Al Jazeera з посиланням на свої джерела.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.

Кількість загиблих внаслідок російського авіаудару по Добропіллю на Донеччині збільшилася до двох осіб.

Євросоюз розглядає можливість використання прибутку від заморожених російських активів для фінансування нового пакету військової допомоги Україні на $10 млрд, запропонованого президентом США Дональдом Трампом.

Верховна Рада 16 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №13168, яким вносяться зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, врегулювавши порядок отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військового у полоні та прирівнявши смерть у російських тюрмах до загибелі на полі бою.

16 липня президент Володимир Зеленський подав щойно звільненого главу уряду Дениса Шмигаля на посаду очільника Міністерства оборони.