Скорочення здобичі призвело до масової загибелі сірих китів – вчені

Джерело: Independent

Нова гіпотеза науковців припускає, що масове самогубство китів в Тихому океані, що триває вже чотири роки поспіль, спричинене зміною площі арктичного льодового покриву та скороченням здобичі.

Як розповіли у виданні, вчені були схвильовані різким зростанням випадків викиданням сірих китів на мілину, яке фіксується з 2019 року. За приблизними оцінками, популяція цих ссавців у північній частині Тихого океану за останні роки скоротилася майже вдвічі – з 27 000 особин у 2016 році до 14 500 особин у 2023 році.

“Це екстремальні коливання чисельності, яких ми не очікували побачити у таких великих, довгоживучих видів, як сірі кити”, – зауважив дослідник з Інституту морських ссавців Університету штату Орегон Джошуа Стюарт.

За його словами, коли здобичі в Арктиці стає мало, і кити не в змозі дістатися до місць годування через морський лід, популяція сірих китів зазнає швидких і серйозних потрясінь. Результати нового дослідження свідчать, що навіть високомобільні, довгоживучі види, такі як сірі кити, чутливі до впливу зміни клімату.

Під час тривалого спостереження дослідникам вдалося встановити, що несприятливі арктичні умови призвели до двох попередніх вимирань цих китів у 1980-х і 1990-х роках, які не були постійними, оскільки популяція швидко відновилася з покращенням умов.

Роки з меншою кількістю літнього морського льоду в районах нагулу сірих китів в Арктиці забезпечили більше можливостей пошуку їжі, що принесло користь популяції. Проте вчені попередили, що в довгостроковій перспективі зменшення площі морського льоду через швидку та прискорену зміну клімату може не принести користі сірим китам.

При цьому фахівці зазначили, що глибоководні ракоподібні, схожі на креветок, які є основною здобиччю сірих китів, чутливі до морського крижаного покриву. На думку вчених, тепліша вода також сприяє скороченню популяції ракоподібних, що зменшує середовище існування для сірих китів.

Нинішня хвиля вимирання китів триває значно довше, ніж у попередніх таких випадках.

“Ми зараз на незвіданій території. Дві попередні події, попри те, що вони були значущими та драматичними, тривали лише пару років”, – прокоментував доктор Стюарт.

Російські війська активізували бойові дії вздовж усієї лінії фронту. Про це повідомляють українські військові, свідчить зведення Генштабу та підтверджують коментарі військових для CNN. Хоча поки не зрозуміло, чи це початок масштабного весняного наступу, проте, масштаби бойових дій свідчать про намір Кремля продовжувати війну.

Український бойовий досвід у використанні німецького озброєння виявив перевагу простого озброєння над високотехнологічним, свідчить внутрішній звіт Бундесверу, з яким ознайомилися журналісти NDR, WDR та Süddeutsche Zeitung.

10 квітня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що НБУ розпочав перевірку діяльності Фонду Порошенка, благодійного фонду Roshen та громадської організації “Справа Громад”. Як він зазначив, “підстави для цього — надумані, а питання — абсурдні”.

Принц Гаррі, герцог Сассекський 4 квітня здійснив несподіваний візит до України та відвідав поранених оборонців у львівській клініці Superhumans Centre. Герцог Сассекський приїхав спільно з чотирма ветеранами. Поїздку тримали в таємниці до виїзду з території України.

Російські підприємці брати Аркадій та Борис Ротенберги – автори та головні бенефіціари концепції “м’якої націоналізації” в Росії, яка почалася після виходу з країни іноземних компаній у зв’язку з початком повномасштабної війни проти України.