Осіння депресія: шість порад, як із нею боротися 

Джерело: CNN

Восени та взимку виникає сезонний афективний розлад через нестачу світла. Це може порушити біоритм людини, який ще називають циркадним ритмом, що може вплинути на ділянки мозку, що відповідають за настрій, а також викликати втому та низьку енергію через брак сну. Експерти надали шість порад, як полегшити симптоми сезонної депресії.

Терапія яскравим світлом

Доктор Джейсон Туччіароне, викладач психіатрії в Медичній школі Стенфордського університету зазначив, що одним з основних методів лікування сезонних афективних розладів є світлотерапія. Протягом пів години достатньо спожити принаймні 10 тисяч люкс (це одиниця вимірювання інтенсивності освітлення).

Він пояснив, що імітація зовнішнього світла приводить до ладу внутрішній годинник, який змінився через короткі дні взимку. Інше пояснення полягає в підвищенні рівня серотоніну – хімічної речовини мозку, яка бере участь у балансуванні настрою.

Симулятор світанку

Дослідження показують, що симулятори світанку допомагають зменшенню симптомів депресії. Подібні годинники імітують сонячне світло, поступово збільшуючи його, коли приходить час прокидатися. Завдяки цьому не напружуються очі.

Спати краще вночі

Томас Кілкенні, фахівець зі сну Northwell Health у Нью-Йорку, наголосив на важливості повноцінного сну. Через порушення біоритмів людина може зіткнутися з порушенням графіку сну, що спричиняє безсоння та надмірну денну сонливість.

Рекомендується за годину до сну приглушити світло, прийняти душ або ванну, уникати суперечок або інших емоційних ситуацій. Також бажано уникати використання електроніки перед відпочинком, оскільки через неї буде важче заснути. Яскраве світло від екранів може змусити організм думати, що зараз денний час.

Ще лікарі дотримуються думки, що лягати спати щовечора та прокидатися щоранку слід намагатися приблизно в один і той самий час.

Прогулянка надворі

Фізичні вправи напряму впливають на вивільнення серотоніну і ендорфіну, які допомагають почуватися добре та краще справлятися зі стресом. Незначна активність, наприклад 10-15-хвилинна швидка ходьба, може полегшити симптоми депресії.

Прогулянки вдень додатково корисні, оскільки тоді людина “приймає сонячні ванни”.

Спілкуйтеся з іншими людьми

Соціальна ізоляція разом із сезонним афективним розладом сприяють виникненню симптомів депресії. Не обов’язково ходити на вечірки або гуляти у великих компаніях, але невелике спілкування навіть з одним другом має позитивний вплив.

Не нехтувати медичною допомогою

Когнітивно-поведінкова терапія може бути більш ефективною, ніж світлова терапія для запобігання ремісії. Така терапія здатна зменшити симптоми депресії та ймовірність розвитку сезонного афективного розладу наступної зими.

Після консультацій з лікарем, обстеження та здачі аналізів одним із додаткових варіантів боротьби можуть стати антидепресанти. Проте не варто забувати, що самі лише пігулки не можуть стати розв’язанням проблеми, а лише допоміжним чинником разом із терапією та дотриманням інших рекомендацій.

Лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко заявив, що готовий внести заставу за генерала Юрія Галушкіна, якого підозрюють у справі про неналежну оборону Харківщини.

У Києві 23 січня відбудеться благодійний перформанс SOUL. У ньому візьмуть участь український художник Анатолій Криволап та українсько-американська мисткиня Марина Мазепа, відома у світі своїм мистецтвом руху.

Компанія Coca-Cola значно знизила свої “добровільні екологічні цілі” щодо використання перероблених матеріалів.

Кабінет міністрів вніс зміни до постанови №560, яка стосується родичів зниклих безвісти. 

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.