ЄС запропонує використати заморожені російські активи для фінансування допомоги України

Джерело: Financial Times

12 грудня Європейський Союз має намір запропонувати розподіляти прибутки, отримані від заморожених активів Росії в ЄС, використовуючи їх для фінансування допомоги Україні.

Схема має на меті зібрати до 15 мільярдів євро.

Важливо розглянути, як ми можемо використати російські заморожені активи та доходи від цих активів для підтримки України, — зазначив виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

Відзначивши, що G7 погодилася заморозити активи, доки Москва не виплатить збитки Україні, Домбровскіс наголосив, що настав час шукати шляхи найкращого використання отриманих у проміжний період доходів.

Країни-члени ЄС повинні будуть одноголосно підтримати план, а також подальші кроки з реалізації, перш ніж кошти зможуть направити до Києва. Одначе, зауважується, що це потенційно може стати каменем спотикання, оскільки Угорщина окремо заблокувала подальше фінансування ЄС для України перед самітом лідерів 14 грудня.

На другому етапі плану прибуток від використання заморожених російських активів має бути перераховано до спільного бюджету ЄС для підтримки України.

Цільовою пропозицією будуть лише доходи від активів центрального банку РФ.

За оцінками комісії, схема генеруватиме до 3 мільярдів євро на рік, або 15 мільярдів євро між 2023 і 2027 роками.

Більша частина активів – це кошти на рахунках та депозитах, крім того, “значну частину” становлять цінні папери, які у найближчі 2-3 роки теж стануть грошима на тлі виплати купонів та погашення. Сума заморожених активів перевищує 200 млрд євро, більша їхня частина перебуває в депозитарії Euroclear, де вони до I кварталу цього року принесли майже 750 млн євро прибутку.

Раніше стало відомо, що Європейський Союз просувається з пропозицією оподаткування прибутку від заморожених активів центрального банку РФ на суму у понад 210 мільярдів євро, щоб допомогти у відбудові України, попри занепокоєння кількох країн-членів.

Так, Єврокомісія планує оприлюднити законодавчу ініціативу стосовно використання податку на прибуток із заморожених російських активів. Планується, що пропозицію оголосять 12 грудня цього року.

Зауважимо, згідно з проєктом документа, Європейська комісія запропонує, як законно перерахувати доходи, отримані від російських активів, до бюджету блоку.

Раніше повідомлялося, що сім найсильніших економік світу, включаючи США, досліджують, як отримати прибуток від заморожених російських активів, щоб допомогти Україні.

Спочатку в ЄС висловлювалася ідея передати Києву заморожені російські резерви, однак, юристи дійшли висновку, що конфіскувати їх не можна, є навіть ризики у разі інвестування з метою передачі Україні отриманого доходу.

Перспектива оподаткування та конфіскації надприбутків також викликає юридичні та фінансові запитання. Одначе, у Брюсселі зрештою зупинилися на пропозиції використати податок на прибуток за замороженими активами РФ.

Радянські традиції одностайного голосування дали збій на засіданні держдуми РФ 21 листопада, де депутати мали затвердити проєкт російського бюджету на найближчі три роки.

Протиракетна база НАТО в Редзіково, Польща, має виключно оборонний характер і спрямована на боротьбу з балістичними ракетами, особливо з боку країн-ізгоїв, заявив речник польського МЗС Павел Вронський, реагуючи на провокаційні заяви Росії.

У Генштабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.

Фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.

Десять співробітників Служби безпеки України та десять військовослужбовців Збройних сил України пройшли тижневе навчання у Національній лабораторії Айдахо, США, де вивчили методи зі збору доказів для криміналістичної експертизи після можливого ядерного удару.