Африканське золото від ПВК «Вагнер» принесло Росії близько $2,5 млрд – RFI

Джерело: RFI

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну діяльність приватної військової компанії “Вагнер” у Африці могла поповнити російський бюджет на близько 2,5 мільярда доларів.

Згідно з оцінками аналітичного центру The Blood Gold, дохід у розмірі 114 мільйонів доларів на місяць бойовикам приносило золото, яке добувалося на континенті під їхніми контролем.

“Видобуте у Судані, Центральноафриканській Республіці і Малі золото, яке відмивалося на міжнародних ринках, прямо і побічно фінансувало війну Росії проти України”, – йдеться у звіті.

За даними американської розвідки, у Малі близько 1000 російських найманців, які знаходяться у країні для боротьби з джихадистськими угрупованнями та захисту військової хунти, що перебуває при владі.

Зокрема бойовики отримують від місцевих військових 10,8 мільйона доларів на місяць готівкою. Доходи хунти залежать від невеликої кількості міжнародних гірничодобувних компаній. Серед яких – канадська Barrick Gold, головний платник податків країни, яка тільки за перше півріччя 2023 року виплатила владі Бамако 206 мільйонів доларів США.

Як розповіли у виданні, в ЦАР “вагнерівці” отримали ексклюзивні права на видобуток на найбільшому в країні руднику Ндассіма. Нині обсяг видобутку золота на цьому руднику оцінюють у 290 мільйонів доларів на рік.

Тоді як в Судані ПВК “Вагнер” контролює великий золотопереробний завод. Також бойовики стали основними покупцями та експортерами необробленого золота. Попри численні свідчення масштабної торгівлі, яку протягом понад десяти років вели пов’язані з Кремлем структури, статистика зовнішньої торгівлі Судану показує, що офіційний експорт золота в Росію дорівнює нулю. Однак дані Суданського центрального банку, отримані CNN, вказують на те, що в країні пропало щонайменше 32,7 тонни золота 2021 року. Основним джерелом цього дефіциту називається контрабанда золота, якою займається ПВК “Вагнер”.

“Цей прибутковий бізнес російських найманців в Африці, крім підживлення військової машини Росії, також призводить до дестабілізації регіону і підриває західний вплив у цих країнах, прямо і побічно сприяючи збільшенню кількості біженців, які просять притулку в Європі”, – зазначили дослідники The Blood Gold.

Так, за словами експертів, бізнес “вагнерівців” процвітає на тлі порушень у Малі, кривавої громадянської війни в Судані, а також загибелі десятків тисяч людей по всій Африці та в Україні.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.