У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ для відновлення України

Джерело: пресслужба ПАРЄ

Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”, мовиться у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань.

У проєкті резолюції, заснованому на доповіді Лулзіма Баші, комітет зазначив, що РФ, як держава-агресорка, повинна надати “повну компенсацію за шкоду, завдану її міжнародно-протиправними діями, включаючи руйнування інфраструктури, загибель людей, економічні труднощі та інші негативні наслідки”.

Приблизно 300 мільярдів доларів заморожених російських активів тепер мають передати в розпорядження для відновлення України. Станом на червень 2023 року задокументовані збитки, завдані агресією Росії інфраструктурі та економіці України, оцінюються в 416 мільярдів доларів, зазначили парламентарі.

Комітет рекомендував створити “міжнародний компенсаційний механізм” під егідою Ради Європи, що включає міжнародний трастовий фонд, до якого мають передати російські активи, якими володіють країни-члени та не члени Ради Європи. Також рекомендували створити “неупереджену та ефективну” міжнародну претензійну комісію, що діятиме згідно з визнаними судовими нормами, для розгляду позовів України та інших суб’єктів, які постраждали від агресії.

Окрім цього, Комітет закликав країни-члени Ради Європи та країни, що не є членами Ради Європи, які володіють російськими активами, “активно співпрацювати” у передачі цих активів такому механізму – за підтримки ЄС, США та G7.

Зауважимо, 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих із заморожених російських активів.

10 квітня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що НБУ розпочав перевірку діяльності Фонду Порошенка, благодійного фонду Roshen та громадської організації “Справа Громад”. Як він зазначив, “підстави для цього — надумані, а питання — абсурдні”.

Принц Гаррі, герцог Сассекський 4 квітня здійснив несподіваний візит до України та відвідав поранених оборонців у львівській клініці Superhumans Centre. Герцог Сассекський приїхав спільно з чотирма ветеранами. Поїздку тримали в таємниці до виїзду з території України.

Пані посол США в Україні Бріджит Брінк залишає свою посаду. Інформацію офіційно підтвердила речниця Держдепартаменту Таммі Брюс.

З 31 країни, котрі беруть участь в обговоренні гарантування безпеки України після завершення бойових дій, половина вже заявила про готовність відправити в Україну свої війська. Проблема полягає в тому, що європейські країни досі не отримали згоди США на підтримку миротворчої місії, що заважає остаточно сформувати так звану “коаліцію охочих”.

Міністерство закордонних справ привітало ухвалення резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи “Російська агресивна війна проти України: необхідність притягнення до відповідальності та уникнення безкарності”.