Італія відіграла провідну роль в угоді про допомогу Україні на € 50 млрд

Джерело: il Giornale

1 лютого 27 глав держав і урядів ЄС зібралися на першу Європейську раду 2024 року, де вони дійшли згоди щодо спільного бюджету та допомоги Україні. Водночас прем’єрка Італії Джорджія Мелоні зіграла основну роль у домовленості про виділення 50 млрд євро для Києва.

До угоди включили уривок, особливо дорогий прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану. Це нагадування про висновки Ради ЄС від грудня 2020 року щодо механізму умовності, на підставі яких Брюссель заморозив кошти для Будапешта.

Тим часом у Палаццо Кіджі панує величезне задоволення стосовно угоди, досягнутої позачерговою Європейською радою одностайним голосуванням.

Італійський уряд, – акцентують джерела у канцелярії прем’єр-міністерки, – відігравав “провідну роль”, а Джорджія Мелоні “була головною дійовою особою, котра брала участь у посередництві, що дозволило нам дійти рішення, з яким усі погодилися”. Прем’єр-міністерка, як повідомляють італійські джерела в Брюсселі, “почала свою дипломатичну роботу кілька місяців тому” з переговорів та зустрічей, у яких також брали участь міністри, активізувавши процес, починаючи з Європейської ради у грудні.

З вівторка до сьогодні Мелоні провела три етапи переговорів з Орбаном щодо багаторічної фінансової програми (MFF) ЄС на 2021-2027 роки, включаючи план фінансової допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Після телефонної розмови у вівторок і вчорашньої зустрічі в готелі Amigo у Брюсселі, за якою послідувала тривала нічна робота делегацій, Мелоні та Орбан знову зустрілися вранці 1 лютого, перед початком позачергової Європейської ради.

Цей важливий успіх, – стверджує міністр у справах Європи Раффале Фітто, – також є результатом інтенсивної та мудрої посередницької дії, проведеної Мелоні протягом минулих тижнів, а потім безпосередньо тут, у Брюсселі, у ці години, з іншими лідерами, зокрема з Орбаном.

Раніше ми повідомляли, що Джорджія Мелоні намагалася переконати главу угорського уряду Віктора Орбана змінити свою опозицію стосовно підтримки України з боку Європейського Союзу та покращити відносини з президентом Володимиром Зеленським. Прем’єрка Італії переконувала домовитись з Орбаном, аби той перестав гальмувати рішення ЄС на підтримку України й налагодив відносини з Зеленським.

Також в італійських ЗМІ повідомили, що саме Джорджа Мелоні – очільниця уряду Італії – переконала угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана не блокувати початок перемовин з Україною про членство у Євросоюзі.

1 лютого голова Європейської ради Шарль Мішель повідомив, що усі 27 членів ЄС погодили пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро.

Рішення прийнято трохи більше ніж через годину після початку саміту лідерів ЄС. Це означає, що Угорщина скасувала своє рішення накласти вето на пакет допомоги Україні після того, як заблокувала його в грудні 2023 року.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль подякував лідерам ЄС за “непохитну підтримку”.

Держави-члени ЄС ще раз продемонстрували свою солідарність та єдність з українським народом у протистоянні війні”, – зазначив Шмигаль.

Двоє дипломатів ЄС також заявили, що угода про допомогу Україні на 50 мільярдів євро передбачає щорічне обговорення пакету, а також можливість його перегляду через два роки, “якщо буде потрібно”.

Лідер Північної Кореї каже, що “ніколи раніше ворогуючі сторони на Корейському півострові не стикалися з таким небезпечним і гостроим протистоянням, яке могло перерости в найбільш руйнівну термоядерну війну”. 

Польський прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що російсько-українська війна переходить у вирішальну фазу. До цього рідко використання однієї ракети викликало таке занепокоєння. Загроза глобального конфлікту є серйозною та реальною, сказав він сьогодні зранку.

20-річного норвезького студента, який працював охоронцем у посольстві США в Осло, заарештували за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану, повідомляє влада Норвегії.

Невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко погрожує повністю вимкнути інтернет, якщо під час виборів президента розпочнуться протести. 

Володимир Путін ухвалив рішення про серійне виробництво новітньої ракети “Орєшнік”, якою росіяни атакували Дніпро.