Туреччина вимагатиме від РФ нової знижки на газ

Джерело: The Moscow Times

Туреччина планує запросити нові знижки на газ від глави РФ Володимира Путіна під час візиту до Анкари, який стане першою поїздкою до країни НАТО для російського президента з початку війни проти України.

Зауважимо, президент РФ Володимир Путін може відвідати Туреччину, яка є членом НАТО, щоб зустрітися з президентом Таїпом Ердоганом 12 лютого.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган, який, як очікується, 12 лютого проведе з Путіним переговори, має намір домогтися нових знижок на російський газ. За словами джерела, питання зниження ціни від російського “Газпрому” Ердоган має намір пов’язати з проєктом “газового хаба” в Туреччині, за допомогою якого Кремль сподівається знайти нових покупців після втрати головного, європейського ринку.

Туреччина, яка не приєдналася до санкцій проти Росії і стала великим “транзитним хабом” для російського імпорту та грошових потоків, вже виторгувала собі велику газову знижку минулого року, коли державна енергокомпанія Botas отримала право відстрочити платежі “Газпрому” на $4 млрд.

Тепер же Ердоган розраховує на більше, і йому є чим пригрозити Росії: з січня турецькі банки стали масово блокувати платежі з РФ, посилаючись на посилення американських санкцій і загрозу втратити доступ до світової доларової системи.

Окрім того, наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Зауважується, що за рік “Газпром” отримав трильйон рублів чистого збитку, опинився у стані касового розриву і був змушений витратити  дві третини готівкових запасів на рахунках. Видобуток “Газпрому” за підсумками першого півріччя впав на чверть порівняно з довоєнними рівнями — рекордно в історії газової промисловості РФ.

Тож, аби залатати баланс “Газпрому”, влада різко підвищує тарифи на паливо у Росії. З липня 2024 року їх збільшать на 11,2%, а з липня 2025 року — ще на 8,2%. У підсумку, за два роки газ подорожчає для громадян РФ на 20%, а з початку війни – на 34%.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

До 2025 року “Газпром” може отримати ще трильйон рублів збитку через зниження виручки, збільшення податкового навантаження та необхідність оплачувати програму газифікації.

Раніше стало відомо, що Китай замінив російському “Газпрому” лише 11% втрачених європейських постачань.

Також ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні. Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

15 травня Київрада за ініціативи мера Віталія Кличка, затвердила нові заходи соціальної підтримки столичних мешканців. Окрім 10 тисяч разової допомоги містянам, домівки котрих постраждали від російських атак, Київ додатково надаватиме кошти тим, хто потребуватиме тимчасової оренди житла на час відновлення пошкодженого.Мова про 40 тисяч разової підтримки та 20 тисяч — щомісячної.

15 травня президент Володимир Зеленський своїм указом затвердив склад української делегації для переговорів із Росією у Стамбулі.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.

15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.

Верховна Рада 15 травня підтримала законопроєкт №10355, котрим пропонують зменшити розмір пенсій для осіб, засуджених за злочини проти національної безпеки України.