Американські дипломати прибули до Дамаска для зустрічі з новими сирійськими лідерами

Джерело: The Guardian

Делегація дипломатів США прибула до столиці Сирії для перемовин з новими очільниками держави.

Це перша офіційна дипломатична місія США у Дамаску з початку громадянської війни у Сирії у 2011 році, яка завершилась поваленням режиму Асада кілька тижнів тому.

За повідомленням Держдепу США, дипломати зустрінуться з представниками угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам” (ХТШ), яке у Штатах визнано терористичною організацією. Також очікується зустріч американських дипломатів з активістами, представниками суспільства та представниками меншин.

Під час зустрічей буде обговорено те, яким сирійці бачать майбутнє своєї країни і як США можуть їм допомогти.

Серед членів американської делегації є Барбара Ліф – представниця Держдепу по Близькому Сходу, та Деніел Рубінштейн – ветеран американської дипломатії в арабському світі, який буде відповідальним за взаємодію з Сирією. Також присутній Роджер Карстенс, який займається питанням заручників та шукає докази щодо зниклих у Сирії американців.

Візит дипломатів відбувається через тиждень після заяви Держсекретаря США Ентоні Блінкена, що Штати перебувають на прямому зв’язку з ХТШ.

ХТШ мають зв’язки з “Аль-Каїдою”, саме тому Сполучені Штати не втручались у громадянську війну у Сирії, хоча Вашингтон й намагався ізолювати Башара Асада.

Після повалення його режиму, лідер ХТШ Ахмед аль-Шараа заявив, що дотримується мирової позиції. Зокрема він закликав до єдності Сирії, захисту меншин та розпуску повстанських угруповань.

Блінкен вважає, що поки рано оцінювати справжні наміри аль-Шараа і що будь-яке пом’якшення санкцій залежатиме від дій нових лідерів Сирії.

“Немає жодних гарантій. Ми дуже часто бачили, як одного диктатора змінював інший. Така загроза є, але ми майже напевне знаємо, що без нашої участі, без нашого лідерства так все і буде. У нас є шанс, у сирійського народу є шанс, якщо зацікавлені країни, зокрема США, працюватимуть над тим, щоб направити ситуацію у правильному напрямку”.

Рішення про виключення ХТШ зі списку терористичних організацій навряд чи буде ухвалено чинною адміністрацією Байдена. Щодо Трампа, то він поки дав зрозуміти, що не хоче активного втручання США у Сирію.

Він назвав падіння Асада “недружнім поглинанням” Туреччини і виступає проти союзу США з курдськими бійцями.

Інші світові держави почали швидко діяти після падіння режиму Асада, щоб відновити дипломатичні стосунки з Сирією, війна у якій викликала наплив мігрантів до Європи.

На початку тижня аль-Шараа вже зустрівся з представником ООН по Сирії Гейром Педерсоном, а наступного дня – з делегацією Німеччини. До Дамаска вже повернулись французькі дипломати.

Укрзалізниця оголосила про запуск ретропоїздів на паровозній тязі до святкування Різдва. “Магічні експреси” будуть курсувати у Львові та Києві впродовж п’яти днів.

В Міноборони України повідомили, що законопроєкт про демобілізацію розроблено.

Російські війська влаштували ранковий терор у Херсоні, обстрілявши місто з артилерії та реактивних систем залпового вогню.

Настоятеля храму Вінницької єпархії УПЦ (МП) судили за виправдовування російської агресії проти України.

В місті Рильськ Курської області Росії повідомляють про ракетний обстріл. Зафіксовано близько 15 прильотів.