Бельгія планує передати Україні весь парк F-16 «у середньостроковій перспективі»

Джерело: BRF

Бельгія спорядить Збройним силам України перші винищувачі F-16 вже цього року. Відповідне рішення прийняла Рада міністрів 26 квітня, повідомив прем’єр-міністр країни Александер Де Кроо.

Ми вирішили передати Україні весь парк F-16 у середньостроковій перспективі, — зазначив Де Кроо. Федеральний уряд, очевидно, посилює допомогу Україні. Бельгія – третя країна ЄС, поряд з Нідерландами та Данією, яка має намір постачати Україні винищувачі.

Поки незрозуміло, коли саме спорядять перші літаки, однак, за словами міністра оборони Людівіна Дедондера, це має відбутися “якомога швидше”. Він додав, що буде зроблено все, щоб винищувачі прибули в Україну до кінця року.

Дедондер повторив, що це не поставить під загрозу здатність Бельгії її власну безпеку. Спочатку влада заявляла, що передача F-16 можлива не раніше 2025 року.

Крім того, країна також постачить Україні зенітне озброєння. Перш за все, ракети, якими також оснащують F-16. Крім того, Бельгія запланувала приєднатися до міжнародної коаліції ППО для забезпечення України.

Зауважимо, стало відомо, що вже до липня Україна може отримати перші шість винищувачів із приблизно 45 заявлених. За даними NYT, 12 українських пілотів будуть готові до бойових польотів на F-16 влітку 2024 року.

До середини літа 12 українських пілотів будуть готові здійснювати бойові вильоти на винищувачах F-16 після десяти місяців навчання у Данії, Великій Британії та США. Проте до цього часу Україні можуть спорядити лише шість F-16 із близько 45 обіцяних союзниками винищувачів.

Затримки у постачанні пов’язані з тривалим процесом навчання українського льотного складу. Попри те, що у порівнянні зі стандартним навчанням на F-16 підготовка українських льотчиків відбувається “з блискавичною швидкістю”, вона все ж таки рухається не так швидко, як сподівалися Україна спільно з союзниками. Так, для ефективного використання сучасних літаків пілотам довелося спершу освоїти англійську мову та вивчити західні льотні технології.

Також у виданні зауважують, що на передачу Києву винищувачів тривалий час не погоджувався Вашингтон. Зокрема в адміністрації президента США Джо Байдена вважали, що F-16 навряд чи зможуть змінити ситуацію на полі бою, оскільки тривалість навчання з їхнього обслуговування може зайняти роки.

Раніше у CNN повідомляли, що до літа цього року четверо українських льотчиків завершать навчання на винищувачах F-16. За словами речниці Національної гвардії Арізони, військові розпочали підготовку на базі 162-го винищувального крила в Тусоні у середині жовтня.

У лютому генерал Ден Гокансон, керівник Національної гвардії, повідомив, що, попри обмежені фінансові ресурси США для надання додаткового озброєння та допомоги Києву, у Національній гвардії США є достатньо коштів для навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.

У  грудні 2023 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди вже ухвалили рішення стосовно підготовки перших 18 винищувачів F-16 для передачі Україні.

30 серпня 2023 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що її країна спільно Румунією домовились створити Центр тренування пілотів винищувачів F-16.

Нідерланди та Данія стали першими країнами, котрі підтримали передачу Україні винищувачів F-16 після тренувань українських пілотів. Оллонгрен зауважила, що 42 винищувачі F-16, про які раніше говорив президент України Володимир Зеленський, – це всі літаки цього класу, які є на озброєні її країни. Нідерланди спрямують всі ці винищувачі на потреби України – “невелика частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ”.

Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія зобов’язалися відправити в Україну близько 45 винищувачів, що достатньо для трьох невеликих ескадрилій.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.

Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.

Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією

У російському місті Казань на місцевому пороховому заводі сталися вибухи після атаки українських безпілотників, повідомила адміністрація Кіровського та Московського районів міста.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував президента Польщі Анджея Дуду через пропозицію польського глави конфіскувати російські активи і передати Україні.