Без демобілізації та зменшення бойових: головні зміни до законопроєкту про мобілізацію
Джерело: Олексій Гончаренко/Telegram
9 квітня Комітет національної безпеки та оборони підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту до другого читання. Зауважимо, кожна правка може бути врахована, або ж відхилена безпосередньо під час голосування.
Нардеп від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко поінформував про головні зміни до тексту проєкту закону, який вже найближчим часом мають винести на голосування у другому читанні.
Так, основні ймовірні положення:
- Залишається норма про право на демобілізацію осіб з інвалідністю.
- Демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
- Визнані обмежено придатними зобовʼязані будуть повторно прийти переогляд протягом 12 місяців.
- Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
- Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
- Обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.
- Обмеження на керування транспортними засобами чоловікам відповідного віку на вимогу ТЦК.
Водночас, Гончаренко наголосив, усім військовослужбовцям мають намір виплачувати щомісячну винагороду за особливості проходження служби у розмірі десяти тисяч гривень. Натомість 70 тисяч гривень щомісячних виплат передбачено тим, хто бере участь у бойових діях “на нулі”, і виконує завдання з контрнаступу, контратаки аж до ротного опорного пункту включно, а також на території противника.
Окрім цього, депутат акцентував, що Комітет за поданням Кабінету Міністрів повністю прибрав розділ про терміни служби з мобілізаційного законопроєкту. Тобто, демобілізації через 36 місяців служби не буде, навіть за рішенням Ставки.
Нардеп нагадав, що законопроєкт розглядався в Комітеті два місяці.
Хочу сказати, що це повний пі***ц. Вхід на службу є – виходу немає. Це взагалі не про мотивацію, якої нам зараз не вистачає…Я не розумію навіщо комітет мусолив цей законопроєкт даа місяці, щоб у підсумку прибрати найголовніші норми, — прокоментував народний обранець.
Своєю чергою, нардеп Ярослав Железняк зазначив, що у документі багато змін, тому порадив дочекатися тексту висновку Комітету. Він зауважив, що 10 квітня документ вже буде на голосуванні у Раді.
Також Железняк нагадав, що безпосередньо у залі кожна правка може бути врахована або відхилена. Тому остаточна версія буде саме після розгляду Парламентом і голосування в цілому.
Закон набирає чинності через місяць після прийняття. За цей час уряд має підготувати всі нормативні документи.
30 січня Кабінет Міністрів України, як суб’єкт законодавчої ініціативи, зареєстрував у Верховній Раді України проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.
27 березня у Міністерстві оборони назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл.
8 квітня у Сухопутних військах закликали військовозобов’язаних знайти в собі мужність та стати до лав ЗСУ. Цей заклик обґрунтовується необхідністю в людях, адже навіть за наявності достатнього озброєння армія не може існувати без військових.
Стало відомо, що законопроєкт про мобілізацію можуть внести на розгляд вже на найближчому засіданні Верховної Ради. Інформацію передав голова Верховної ради Руслан Стефанчук.
- Новий законопроєкт про мобілізацію, який мають винести на голосування в парламенті 31 березня, має на меті оновити законодавчу базу країни напередодні ймовірної хвилі призову цього року, під час якої можуть мобілізувати до 500 000 осіб. За оцінками, зараз на полі бою розгорнуто близько 330 000 військових.
- Президент України Володимир Зеленський прокоментував процес мобілізації в Україні, зазначивши, що на період війни “демобілізації не існує”.
- Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, під час візиту до Києва 18 березня, закликав українських законодавців швидше ухвалити законопроєкт про мобілізацію.
- 21 березня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №10313 про забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист. Відтепер раніше визнані обмежено придатними до служби чоловіки повинні будуть протягом дев’яти місяців пройти повторний медичний огляд.
- У Раді зареєстровано законопроєкт №11079 про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом під час особливого періоду.
На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.
Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.
Пізно ввечері 21 січня російські війська вдарили безпілотниками по Миколаєву. Внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено багатоквартирні будинки, повідомив глава Миколаївської ОВА Віталій Кім.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 січня. З початку доби відбулося 109 бойових зіткнень.
21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.