Білий дім закликав Китай та Індію відмовити РФ від виведення ядерної зброї у космос
Джерело: The New York Times
США звернулися до Індії та Китаю з закликом відмовити Росію розміщувати ядерну зброю в космосі. Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив, що будь-який ядерний вибух у космосі знищить не тільки американські супутники, але й китайські та індійські.
Раніше розвідка США виявила, що Росія працює над новим видом космічної зброї, яка може загрожувати тисячам супутників, що підтримують глобальний зв’язок.
Минулими тижнями американські розвідувальні агентства поширили нове попередження: можливо, готується ще один запуск, і питання полягає в тому, чи планує Росія використати його, щоб запустити в космос справжню ядерну зброю.
Навіть якщо Росія розмістить ядерну зброю на орбіті, офіційні особи США погоджуються у своїй оцінці, що зброя не буде підірвана. Замість цього, це буде бомба уповільненої дії, як нагадування Путіна, що якщо на нього надто сильно натиснуть санкції або посилиться військова опозиція його амбіціям в Україні чи за її межами, він може знищити економіку, не націлюючись безпосередньо на людей.
На Мюнхенській конференції з безпеки Блінкен провів зустріч колегами з КНР та Індії — з Ван І і Субраманьямом Джайшанкаром.
Держсекретар США зазначив, що саме лідери Китаю та Індії Сі Цзіньпін та Нарендра Моді мають відмовити Путіна від кроку, “який може обернутися катастрофою”.
Повідомлення Блінкена було відвертим: будь-яка ядерна детонація в космосі призведе до знищення не лише американських супутників, а й супутників у Пекіні та Нью-Делі.
Американські посадовці та зовнішні аналітики вважають, що у разі вибуху з ладу вийдуть глобальні системи зв’язку, що призведе до збоїв у роботі всього — від служб екстреної допомоги до мобільних телефонів та систем регулювання генераторів та насосів. Уламки від вибуху розсіються по низькій земній орбіті та спричинять ускладнену навігацію для супутників різного призначення. Блінкен продовжить порушувати це питання на додаткових зустрічах на Мюнхенській конференції з безпеки.
14 лютого радник Білого дому з національної безпеки та провідні законодавці на Капітолійському пагорбі намагалися зняти стурбованість громадськості після того, як голова комітету з розвідки Палати представників попередив про “загрозу національній безпеці” США, пов’язану з “дестабілізуючим іноземним військовим потенціалом”, настільки серйозну, що президент Джо Байден повинен розсекретити “всю інформацію” про це.
Два джерела, знайомі з обговореннями, заявили, що розвіддані стосуються того, що Росія хоче вивести ядерну зброю у космос. Водночас наголошується, що мовиться не про намір “скинути ядерну зброю на Землю, а, ймовірно, застосувати її проти супутників”.
Згодом у ЗМІ повідомили деталі щодо спроб Росії створити космічну ядерну зброю для знищення супутників.
Зауважимо, 12 жовтня 2023 року призначена Конгресом двопартійна комісія зі стратегічної політики звітувала, що Сполучені Штати повинні підготуватися до можливих одночасних воєн з Росією та Китаєм, розширивши свої звичайні Збройні сили, зміцнивши альянси та пришвидшивши програму модернізації ядерного озброєння.
Звіт Комісії з’явився на тлі напруженості з Китаєм зокрема через Тайвань, та загострення політичного протистояння з Росією через її повномасштабне вторгнення в Україну.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
- У НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.
- Захід не прагне війни з Росією, одначе, повинен готуватися до конфронтації, яка може тривати десятиліттями, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
- В Альянсу є лише три роки до можливого наступу сил російського глави Володимира Путіна проти військової інфраструктури Німеччини, попереджають європейські генерали.
Народна депутатка Ніна Южаніна висловила критику проєкту Державного бюджету на 2025 рік, називаючи його несправедливим через суттєве збільшення видатків на утримання фінансових та контролюючих державних інституцій.
Агенція оборонних закупівель Міноборони та Агенція оборонних матеріалів Норвегії (NDMA) домовилися про посилення нинішньої співпраці у сфері закупівель озброєння.
Україна протягом кількох місяців може створити елементарну ядерну бомбу, якщо Дональд Трамп після вступу на посаду президента США зупинить військову допомогу Києву, свідчить документ, підготовлений для українського Міноборони. Автором доповіді The Times називає завідувача відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексія Іжака.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 13 листопада. З початку доби відбулося 151 бойове зіткнення.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп оголосив про намір призначити на посаду голови Держдепартаменту сенатора від Флориди Марко Рубіо.