Брюссель підтримав рішення США постачити Україні касетні боєприпаси

Джерело: DW

В Євросоюзі схвально ставляться до рішення США постачати касетні боєприпаси Україні в межах пакету військової допомоги, що готується від США.

Це, звичайно, питання, яке мають вирішувати країни-постачальники боєприпасів та Україна. Але загалом ми підтримуємо постачання боєприпасів, щоб Україна могла захищатися, – заявила офіційна представниця зовнішньополітичної служби Євросоюзу Набіла Массралі.

7 липня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати вирішили спорядити Україні касетні боєприпаси. Джо Байден “схвалив це після одностайних рекомендацій” та консультацій із союзниками.

У Білому домі знають про ризики для цивільного населення, пов’язані із цим типом боєприпасів. Одначе, Київ надав “письмові запевнення, що мінімізуватиме ризики” для цивільного населення від застосування цього озброєння.

Рішення президента США Джо Байдена відправити касетні боєприпаси в Україну розлютило широку групу демократів, які звинувачують його адміністрацію у прийнятті лицемірного рішення, яке поставило під загрозу моральний статус Сполучених Штатів.

Також проти виступила низка європейських країн, зокрема Німеччина та Іспанія, хоча їх представники зазначили, що розуміють мотивацію рішення.

Своєю чергою, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр закликав федеральний уряд не блокувати постачання касетних боєприпасів Україні, про які раніше оголосили Сполучені Штати.

Зауважимо, раніше очільник Міноборони України Олексій Резніков наголосив, що Україна дотримуватиметься низки ключових принципів щодо застосування касетних боєприпасів. Зокрема:

  • касетні боєприпаси використовуватимуться виключно для деокупації території України, визнаних міжнародно, тобто на території РФ їх застосовувати не будуть;
  • касетні боєприпаси не використовуватимуть для завдання ударів у міських районах, аби уникнути ризиків для мирного населення;
  • касетні боєприпаси будуть використовуватися тільки в місцях скупчення російських військових, для прориву рубежів оборони противника з мінімальним ризиком для життя українських воїнів;
  • Україна буде вести суворий облік використання цієї зброї та локальних зон, де її будуть використовувати;
  • після деокупації українських територій та перемоги ці території будуть пріоритетними для цілей розмінування;
  • Україна звітуватиме партнерам про використання цих боєприпасів і про їхню ефективність, щоб забезпечити належний стандарт прозорого звітування та контролю.

За повідомленнями американських ЗМІ, офіційні особи планують відправити в Україну артилерійські снаряди, кожен з яких містить 88 окремих бомб. Їх стрілятимуть із артилерійського озброєння “гаубиця”, яке вже є на озброєнні української армії.

Довідка. Касетний боєприпас – це особливий вид бомби, яка вирізняється тонкими стінками. Вона складається з наконечника, корпусу, порожнистої форми-оболонки. Форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, мінами різного призначення (протитанкові, протипіхотні, запальні). Одна касетна бомба може містити від десяти мін, які після детонації в повітрі розсипаються по всій зоні ураження.

  • Міністр оборони України Олексій Резніков привітав рішення США відправити касетні бомби до Києва, заявивши, що це допоможе деокупувати територію України, але пообіцяв, що боєприпаси не будуть використовуватися в Росії.
  • Німецька міністерка оборони Анналена Бербок висловилась проти надання Україні касетних боєприпасів.
  • Проти надання США касетних боєприпасів Україні виступила неурядова організація Human Rights Watch.
  • 21 червня в Комітеті із закордонних справ Палати представників Конгресу США підтримали проєкт резолюції, який закликає адміністрацію президента Джо Байдена спорядити Україні ракети великої дальності ATACMS.
  • Раніше Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відмовив Україні у проханні надати касетні боєприпаси та фосфорну запалювальну зброю.
  • Естонія має намір задовольнити прохання України щодо постачання касетних боєприпасів. Понад 100 країн світу приєдналися до конвенції про заборону та нерозповсюдження такого типу боєприпасів, але Естонія та Україна до них не входять. Касетні снаряди, що перебувають у розпорядженні Сил оборони Естонії, були свого часу закуплені в Німеччині, і для того, щоб передати їх Україні, необхідно заручитися згодою країни-виробника.

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.

Сьогодні вдень, 7 вересня, російські окупанти завдали ударів керованими авіабомбами по Харкову та селищу Мала Данилівка Харківського району. Є поранені.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні після зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським у суботу, 7 вересня, пообіцяла непохитну підтримку України.