Чехія обмежить пересування російських дипломатів – FT
Джерело: Financial Times
У Празі переконані, що відсутність прикордонного контролю у Шенгенській зоні ускладнює відстеження потенційних співробітників спецслужб РФ. Тож у межах 12-го пакету санкцій ЄС Чехія розробляє заходи, що обмежать можливості російських дипломатів виїжджати за межі тієї країни, де вони проходять дипломатичну службу.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну уряди країн Заходу вислали сотні російських дипломатів, які були агентами розвідки. Однак, решта все ще видає візи представникам РФ, надаючи доступ до Шенгенської зони та право без обмежень пересуватися у 24 із 27 держав-членів, а також у Швейцарії, Норвегії та Ісландії.
Минулого тижня Прага поширила документ з ідеями щодо запобігання цьому в межах переговорів стосовно 12-го пакету санкцій ЄС проти Москви.
Минулого року країна вислала понад 70 росіян у зв’язку з війною проти України та ймовірною причетністю Росії до нападу на склад боєприпасів у 2014 році, в результаті якого загинули двоє осіб.
Нині Чехія хоче, щоб російські дипломати отримували візи та посвідки на проживання, які дозволяли б пересуватися лише в межах країни перебування, а не решти Шенгенської зони. Окрім цього, країна закликає, щоб ЄС приймав лише біометричні паспорти, які важче підробити або пов’язати з підробленими ідентифікаторами.
Особливе питання, яке порушила Прага, стосується посадовців, яким Австрія надає візи для роботи в установах ООН у Відні, які потім можуть їздити до Чехії чи інших країн.
На територію Чехії прибувають агенти [російської військової розвідки] ГРУ та інших служб. У Шенгені дуже складно це контролювати, – пояснив дипломат ЄС.
Дебати все ще перебувають на початковій стадії, і складні юридичні проблеми означають, що будь-які зміни навряд чи будуть фігурувати у майбутньому пакеті.
Європейська комісія вже надіслала пропозиції до європейських столиць, і уряди все ще обговорюють заборону на російські алмази та жорсткіші заходи щодо обмеження цін на російську нафту.
15 листопада Bloomberg повідомив, що 12-й пакет санкцій ЄС передбачає заборону на експорт прецизійних верстатів і деталей машин, які Росія використовує для виробництва зброї та боєприпасів, таких як зварювальні апарати, літієві батареї, термостати, двигуни та двигуни для дронів.
12-й пакет санкцій ЄС також включає заборону на імпорт алмазів та заходи для кращого дотримання обмеження цін на російську нафту.
Жозеп Боррель повідомив, що ЄС продовжить заборону на російські алмази після отримання достатньої підтримки з боку країн G7. Передбачається, що пакет міститиме нові заборони імпорту та експорту, дії щодо посилення ліміту ціни на нафту, боротьбу з обходом санкцій, заборону діамантів.
Раніше стало відомо, що новий пакет, який стане 12-м для блоку з моменту вторгнення Росії в Україну, може включати заборону на російські алмази, подальше обмеження можливості Росії обійти санкції та реєстрацію компаній у третіх країнах, які допомагають РФ, заявили джерела, знайомі з цим питанням, на умовах анонімності.
- В Інституті вивчення війни зауважили, що Захід, ймовірно, готовий заборонити експорт точних верстатів і основних компонентів обладнання для виробництва зброї до Росії. Водночас у Росії готуються до відповідних обмежень, розробляючи відповідне імпортозаміщення.
- Представники ЄС завершують доопрацювання “останніх деталей” 12-го пакету санкцій проти Росії, що міститиме заборону на алмази, заявив Верховний представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель.
- До кінця цього місяця очікується заява G7, якою оголосять про заборону на імпорт російських алмазів, за якою послідує пропозиція про 12-й пакет санкцій Європейського Союзу щодо Росії, повідомили дипломатичні джерела.
- Західні країни заморозили російські суверенні активи на суму 300 мільярдів доларів.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.