Через рідкісний неврологічний розлад чоловік бачить спотворені «демоноподібні» обличчя

Джерело: CNN

Прокинувшись одного ранку у 2020 році, мешканець штату Теннесі Віктор Шарра злякався, що опинився в якомусь “демонічному світі”. Про рідкісний неврологічний розлад, що спотворює сприйняття зовнішності оточуючих — далі у матеріалі.

Коли Шарра дивився на обличчя оточуючих, їхні обличчя здавалися “демоноподібними”, з витягнутими назад вухами, носами і ротами, з глибокими борозенками на лобі, щоках та підборідді.

Я щойно прокинувся і сидів на дивані, дивлячись телевізор, коли мій сусід по кімнаті зайшов до кімнати, і (дивлячись на нього) я думаю: “Що я бачу?»”Потім увійшла його дівчина, і її обличчя було таким самим, — розповів Шарра CNN.

59-річний чоловік із Кларксвілла, штат Теннессі, зізнався, що справді злякався свого стану.

Я намагалася пояснити своєму сусідові по кімнаті, що я бачу, і він подумав, що я збожеволіла. Потім я вийшов на вулицю, і всі обличчя людей, яких бачив, були спотворені і залишаються спотвореними. Це як дивитися на демонів, — додав він. — Уявіть, що одного ранку ви прокидаєтеся й раптом усі у світі стають схожими на істот у фільмі жахів.

Шарра страждає на справді рідкісний стан під назвою прозопометаморфопсія, або PMO, при якому частини облич інших осіб мають спотворений вигляд за формою, текстурою, положенням або кольором. Проте предмети та інші частини тіла зазвичай залишаються непорушеними.

Під час дослідження, результати якого опублікували у журналі The Lancet, науковці виявили незвичну річ: у реальному житті чоловік бачив спотворені обличчя. Натомість на екрані чи папері мали нормальні пропорції.

Цю особливість і використали науковці: Віктор порівнював реальні спотворені обличчя з фотографіями на екрані. Інформація використовувалась для комп’ютерного редагування світлин, аби вони відповідали особистому сприйняттю пацієнта.

Так вченим вдалося відтворили викривлені обличчя, які бачать особи з порушенням зорового сприйняття.

Раніше такі зображення ніколи не генерувалися. Науковці впевнені, що дослідження допоможе краще зрозуміти прозопометаморфопсію та інші неврологічні розлади з цієї категорії.

Сьогодні Шарра тісно співпрацює з науковцями, допомагаючи випробовувати різні методи з метою полегшення або усунення симптомів PMO.

Нині дослідження повторили переваги зелених лінз у протидії симптомам захворювання та виявили, що маніпулювання кольорами в лінзах також допомогло іншим пацієнтам з PMO. Ще один багатообіцяючий метод – перегляд зображень людей з абсолютно симетричними обличчями, що, здається, зменшує спотворення.

Як зауважив Шарра, для нього дослідження — це спосіб допомогти врятувати інших від неправильно поставленого діагнозу лікарів, що не знають про рідкісний синдром.

Мене ледь не помістили в психіатричну лікарню, а одного з пацієнтів, які звернулися до Дартмута, таки помістили туди через психоз. Скількох інших осіб запроторюють в лікарню і їм призначають антипсихотичні препарати?

Довідка. Прозопометаморфопсія може виникнути внаслідок травми голови, інфаркту мозку, епілепсії, мігрені та галюцинацій. Розлад також може проявлятися без виявлених структурних змін мозку.

  • Нове дослідження показало, що дотримання здорового способу життя може знизити ризик виникнення синдрому подразненого кишечника (СПК).
  • Дослідження показали, що люди з раком кишечника, які випивають дві-чотири чашки кави на день, мають набагато меншу ймовірність захворіти на рак знову.
  • Результати дослідження, проведеного групою вчених у Південній Кореї, свідчать, що відмова від куріння в будь-якому віці допомагає знизити ризик розвитку раку, і найбільш суттєві зміни відбуваються після першого десятиліття відмови від шкідливої звички.
  • За даними нових досліджень люди, які фактично увесь свій робочий час проводять сидячи, ризик передчасної смерті з будь-яких причин вищий на 16% аніж у тих, у кого фізично активніша робота.

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.  

Колишній лідер збірної України з футболу Євген Коноплянка завершив кар’єру.

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.