Ціни на вершкове масло у Росії встановили 17-річний рекорд
Джерело: The Moscow Times
Цінова криза на ринку вершкового масла, що охопила Росію восени 2024 року, стала наймасштабнішою за останні 17 років, свідчить офіційна статистика.
Дорожчати вершкове масло почало восени: у вересні ціни зросли на 5,07%, а з 1 по 28 жовтня — на 6,58%. Згідно з даними росстату, жовтневий стрибок став рекордним з жовтня 2007 року, коли масло за місяць подорожчало на 12,7%.
Річне зростання цін на масло до кінця жовтня досягло 25,7%.
Раніше РФ вперше звернулася до Об’єднаних Арабських Еміратів та Туреччини з проханням про постачання.
На тлі рекордного зростання цін на вершкове масло російська влада звернулася за допомогою до “дружніх країн”. У супермаркетах великих міст, таких як Москва, Санкт-Петербург і Єкатеринбург, почастішали крадіжки масла, що свідчить про критичну ситуацію на ринку.
З метою стабілізації постачання вперше в історії до Росії почали імпортувати продукт з Об’єднаних Арабських Еміратів. З 18 жовтня в РФ завезли 90 тонн масла з ОАЕ, а з 27 жовтня – перші партії з Туреччини. Окрім того, російська влада проводить переговори щодо закупівель в Індії та Ірані, що підтверджують джерела міністерства сільського господарства РФ.
Різке зростання цін пов’язують з дефіцитом імпортних жирів та сировини, проблемами з обслуговуванням обладнання, а також кадровою нестачею на заводах. Кілька великих підприємств, зокрема H&N (Простоквашино), “Милком”, “Альметьевский”, “Кунгурский” та інші, частково або повністю зупинили виробництво.
На тлі цих викликів віцепрем’єр РФ Дмитро Патрушев 31 жовтня провів екстрену нараду, давши посадовцям два тижні на стабілізацію цін. Водночас, віцеспікер держдуми РФ Борис Чернишов запропонував зафіксувати вартість в роздрібних мережах, і Федеральна антимонопольна служба взяла ціни на контроль.
Для полегшення ситуації російська влада обговорює можливість тимчасового скасування мит на імпорт з “дружніх” країн поза Євразійським економічним союзом.
- За словами людей, знайомих із ситуацією, російський завод Arctic LNG 2 припинив зрідження природного газу через посилення санкцій, які обмежують його можливості доставляти та продавати вантажі.
- Країнам Європейського Союзу знадобляться тижні, щоб виробити наступний пакет санкцій проти Росії за вторгнення в Україну, повідомили дипломати ЄС. Заходи вперше можуть включати обмеження щодо російського експорту СПГ.
- Міністерка фінансів США Джанет Єллен заявила, що США запровадять нові жорсткі санкції, спрямовані на стримування військових зусиль Росії в Україні, включаючи “посередників у третіх країнах, які постачають Росії критично важливі ресурси для її військових”.
Опитування показало, що 47% українських біженців у Норвегії заявили, що не планують повертатися до України навіть після завершення війни. Лише 10% респондентів висловили бажання повернутися додому.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили актуальну оперативну інформацію станом на 16:00 28 грудня. З початку доби зафіксовано 82 бойові зіткнення.
Російські війська атакували з артилерії с. Білозерка в Херсонській області. Поранено 8 людей, зокрема двоє підлітків.
Останніми днями в Росії проходять масові поліцейські рейди магазинами, що продають піротехнічні вироби, через різке збільшення кількості випадків із підпалами й обстрілами феєрверками різних установ.
Головне управління розвідки повідомило про вибух на російській залізниці.