Ціни на вершкове масло у Росії встановили 17-річний рекорд

Джерело: The Moscow Times

Цінова криза на ринку вершкового масла, що охопила Росію восени 2024 року, стала наймасштабнішою за останні 17 років, свідчить офіційна статистика.

Дорожчати вершкове масло почало восени: у вересні ціни зросли на 5,07%, а з 1 по 28 жовтня — на 6,58%. Згідно з даними росстату, жовтневий стрибок став рекордним з жовтня 2007 року, коли масло за місяць подорожчало на 12,7%.

Річне зростання цін на масло до кінця жовтня досягло 25,7%.

Раніше РФ вперше звернулася до Об’єднаних Арабських Еміратів та Туреччини з проханням про постачання.

На тлі рекордного зростання цін на вершкове масло російська влада звернулася за допомогою до “дружніх країн”. У супермаркетах великих міст, таких як Москва, Санкт-Петербург і Єкатеринбург, почастішали крадіжки масла, що свідчить про критичну ситуацію на ринку.

З метою стабілізації постачання вперше в історії до Росії почали імпортувати продукт з Об’єднаних Арабських Еміратів. З 18 жовтня в РФ завезли 90 тонн масла з ОАЕ, а з 27 жовтня – перші партії з Туреччини. Окрім того, російська влада проводить переговори щодо закупівель в Індії та Ірані, що підтверджують джерела міністерства сільського господарства РФ.

Різке зростання цін пов’язують з дефіцитом імпортних жирів та сировини, проблемами з обслуговуванням обладнання, а також кадровою нестачею на заводах. Кілька великих підприємств, зокрема H&N (Простоквашино), “Милком”, “Альметьевский”, “Кунгурский” та інші, частково або повністю зупинили виробництво.

На тлі цих викликів віцепрем’єр РФ Дмитро Патрушев 31 жовтня провів екстрену нараду, давши посадовцям два тижні на стабілізацію цін. Водночас, віцеспікер держдуми РФ Борис Чернишов запропонував зафіксувати вартість в роздрібних мережах, і Федеральна антимонопольна служба взяла ціни на контроль.

Для полегшення ситуації російська влада обговорює можливість тимчасового скасування мит на імпорт з “дружніх” країн поза Євразійським економічним союзом.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.

Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.

Європейський Союз досяг нової торговельної угоди з Україною, котра замінить спеціальний режим безмитної торгівлі, запроваджений після повномасштабного вторгнення Росії.

Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.