Депутати пропонують збалансувати кількість чоловіків та жінок у Раді: деталі законопроєктів
Джерело: пресслужба Комітету
11 червня, під час засідання, Комітет Верховної Ради з прав людини підтримав законопроєкт про протидію сексизму під час виборів та збалансування представництва жінок та чоловіків у парламенті та місцевих радах.
Члени Комітету розглянули проєкт закону про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок та чоловіків у Верховній Раді та місцевих радах, реєстр. № 11300 від 27.05.2024 та альтернативний до нього законопроєкт про внесення змін до Виборчого кодексу щодо протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок та чоловіків у Верховній Раді України та місцевих радах, реєстр. № 11300-1 від 05.06.2024.
За наслідками обговорення народні депутати України вирішили підтримати основний законопроєкт.
У Пояснювальній записці мовиться, що за даними Міжпарламентського союзу у Верховній Раді, станом на кінець 2023 року, рівень представництва жінок сягав 21,1%. Загалом, це найбільший показник за всю історію незалежності України.
Тоді як за результатами місцевих виборів 2020 року, до місцевих рад було обрано 36,9% жінок, чому сприяла запроваджена Виборчим кодексом України в 2019 гендерна квота.
Однак, практика проведення місцевих виборів засвідчила, що попри встановлений законодавством обов’язок дотримання гендерної квоти, окремі суб’єкти виборчого процесу намагались ігнорувати її під час висування та реєстрації кандидатів, або обходити квоту шляхом спонукання жінок до відмови від балотування після реєстрації виборчого списку відповідною виборчою комісією або від представницького мандату, що в підсумку сприяло обранню більшої кількості чоловіків.
Та зараз зокрема, ще й через повномасштабне вторгнення в Україну з’явилися нові виклики для політичної участі жінок. Це, зокрема, й вимушена міграція за межі України.
Документи пропонують заборонити розповсюдження під час виборів агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до нього.
Зокрема проєктом пропонуються зміни до Виборчого кодексу України:
- надається визначення поняттю «сексизм» під час виборчого процесу та встановлюється заборона на розповсюдження агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до cексизму;
- додається уточнення щодо цензу осілості, а саме, що перебування за кордоном під час дії воєнного стану не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост Президента України чи у народні депутати;
- запроваджується посилення гендерної квоти шляхом збереження нумерації у виборчих списках, у разі вибуття кандидата, а також шляхом заміщення депутата наступного за черговістю такої ж статті.
Зазначається, що ухвалення запропонованих проектом закону змін відповідатиме вимогам Європейської Комісії щодо подальшої інтеграції України до Європейського Союзу та продемонструє цивілізованому світу прихильність та готовність України дотримуватися демократичних принципів під час організації та проведення виборів.
Зауважимо, нещодавно Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук назвав співголову “Європейської Солідарності” Ірину Геращенко “хорошою дівчинкою”. Нардепка та її колеги сприйняли це за хамство та сексизм.
- Студію “Квартал 95” вкотре розкритикували, на цей раз – за пародію на начальника Рівненського ТЦК. Користувачі соцмереж зауважили на недоречності глузування з військових та акцентували на використанні акторами відверто сексистського гумору.
- Українська військовослужбовиця, операторка аеророзвідки Дар’я Борисенко розповіла про випадок прояву сексизму від військового інструктора однієї з країн НАТО, з яким жінка зіштовхнулася нещодавно.
- Студенти Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка вимагають звільнити викладача Микиту Василенка, якому винесли догану за сексизм.
- Олексій Арестович проводить так звані “психологічні семінари”, одну лекцію з яких вирішили відвідати журналістки і авторки YouTube-каналу “Палає” Яна Брензей та Емма Антонюк. Вони розповіли, що колишній радник голови ОПУ пропагує сексизм, стереотипи, насилля стосовно жінок та мізогінію.
Працівники ДБР викрили заступника начальника військової частини на Донеччині, який примушував підлеглих працювати на його родину та віддавати частину бойових виплат.
Служба безпеки запустила чат-бот у месенджері “Телеграм” для протидії спецслужбам РФ, які намагаються завербувати українців для підпалу, теракту чи мінування.
Польська компанія CD Projekt Red випустила перший трейлер відеогри “Відьмак 4”. Тепер головною героїнею буде відьмачка Цирі – учениця Геральда з Рівії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков привітав слова Дональда Трампа, який виступив проти ударів західними ракетами по російській території.
Німецька компанія Gebr. Heinemann, яка управляє магазинами безмитної торгівлі (Duty Free) в аеропортах Литви, досі постачає предмети розкоші до Росії.