Депутати пропонують збалансувати кількість чоловіків та жінок у Раді: деталі законопроєктів

Джерело: пресслужба Комітету

11 червня, під час засідання, Комітет Верховної Ради з прав людини підтримав законопроєкт про протидію сексизму під час виборів та збалансування представництва жінок та чоловіків у парламенті та місцевих радах.

Члени Комітету розглянули проєкт закону про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок та чоловіків у Верховній Раді та місцевих радах, реєстр. № 11300 від 27.05.2024 та альтернативний до нього законопроєкт про внесення змін до Виборчого кодексу щодо протидії сексизму у виборчих процесах та забезпечення збалансованого представництва жінок та чоловіків у Верховній Раді України та місцевих радах, реєстр. № 11300-1 від 05.06.2024.

За наслідками обговорення народні депутати України вирішили підтримати основний законопроєкт.

У Пояснювальній записці мовиться, що за даними Міжпарламентського союзу у Верховній Раді, станом на кінець 2023 року, рівень представництва жінок сягав 21,1%. Загалом, це найбільший показник за всю історію незалежності України.

Тоді як за результатами місцевих виборів 2020 року, до місцевих рад було обрано 36,9% жінок, чому сприяла запроваджена Виборчим кодексом України в 2019 гендерна квота.

Однак, практика проведення місцевих виборів засвідчила, що попри встановлений законодавством обов’язок дотримання гендерної квоти, окремі суб’єкти виборчого процесу намагались ігнорувати її під час висування та реєстрації кандидатів, або обходити квоту шляхом спонукання жінок до відмови від балотування після реєстрації виборчого списку відповідною виборчою комісією або від представницького мандату, що в підсумку сприяло обранню більшої кількості чоловіків.

Та зараз зокрема, ще й через повномасштабне вторгнення в Україну з’явилися нові виклики для політичної участі жінок. Це, зокрема, й вимушена міграція за межі України.

Документи пропонують заборонити розповсюдження під час виборів агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до нього.

Зокрема проєктом пропонуються зміни до Виборчого кодексу України:

  • надається визначення поняттю «сексизм» під час виборчого процесу та встановлюється заборона на розповсюдження агітаційних матеріалів, які містять ознаки сексизму або підбурюють до cексизму;
  • додається уточнення щодо цензу осілості, а саме, що перебування за кордоном під час дії воєнного стану не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на пост Президента України чи у народні депутати;
  • запроваджується посилення гендерної квоти шляхом збереження нумерації у виборчих списках, у разі вибуття кандидата, а також шляхом заміщення депутата наступного за черговістю такої ж статті.

Зазначається, що ухвалення запропонованих проектом закону змін відповідатиме вимогам Європейської Комісії щодо подальшої інтеграції України до Європейського Союзу та продемонструє цивілізованому світу прихильність та готовність України дотримуватися демократичних принципів під час організації та проведення виборів.

Зауважимо, нещодавно Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук назвав співголову “Європейської Солідарності” Ірину Геращенко “хорошою дівчинкою”. Нардепка та її колеги сприйняли це за хамство та сексизм.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.