Деякі західні компанії скасовують плани виходу з Росії через бюрократичні перепони – FT
Джерело: Financial Times
Західні компанії, включно з Avon Products, Air Liquide і Reckitt, залишилися в Росії, попри анонсовані заяви щодо виходу з РФ після повномасштабного вторгнення в Україну. Нині бюрократичні перепони зростають, та й споживча активність відновлюється.
Багато європейських компаній опинилися між молотом і ковадлом, – пояснив один із керівників, котрий працює з західними компаніями у РФ. – Вони сказали, що підуть. Їм надали вибір покупців, який був для них неприйнятним.
Інший керівник зауважив, що настрої компаній помітно змінилися. Так, якщо компанії, що залишили країну в перші тижні після повномасштабного вторгнення, вважали це моральним імперативом, то “нинішня хвиля – це більше питання про те, чи справді вам потрібно йти? Чи хотіли б ви піти? Деякі з компаній побудували кілька заводів за 30 років. Вони не хочуть продавати їх з 90% знижки”.
Серед понад 2000 компаній, які заявили, що залишаться в Росії, зокрема споживчі групи Mondelez, Unilever, Nestlé та Philip Morris, деякі стали більш відкритими щодо своїх планів.
Виконавчий директор Mondelez нещодавно заявив FT, що інвесторам “морально байдуже”, чи залишать групи країну.
Однак, не вистачає ясності щодо заявленого відчуження деяких компаній.
Росія зробила вихід іноземних компаній дуже непростим, запровадивши обов’язкову 50-відсоткову знижку на активи з “недружніх” країн і щонайменше 15%-й податок на виїзд.
Загалом понад 2100 транснаціональних компаній залишилися в Росії з 2022 року, виявила Київська школа економіки, у порівнянні з приблизно 1600 міжнародними компаніями, які або залишили ринок, або скоротили діяльність.
Деякі компанії більше не відчувають обов’язку залишити країну. Зокрема Avon спершу почала процес продажу свого російського бізнесу та отримала пропозиції, та вже згодом вирішила їх не приймати.
Понад 135 років Avon виступає за жінок, де б вони не були, незалежно від етнічної приналежності, національності, віку чи релігії, – заявили у компанії.
У той час, як Reckitt оголосив у квітні 2022 року, що “розпочав процес, спрямований на передачу права власності на свій російський бізнес”, його новий виконавчий директор, Кріс Ліхт застосував більш виважений підхід.
Ми продовжуємо розглядати варіанти, але це стало складнішим, – зазначив він FT минулого місяця. – Початкова розмова полягала в тому, ти залишаєшся чи йдеш, а підприємства сплачують податки… Я думаю, що ми ведемо трохи делікатнішу розмову.
Транснаціональні корпорації пам’ятають про митарства західних компаній, таких як Carlsberg і Danone, активи яких конфіскували росіяни після оголошення рішення про вихід. І, у той час, як Danone зрештою вдалося домовитися про продаж активів зі значною знижкою, Carlsberg продовжує тривалу судову тяганину з РФ, а один із колишніх топ-менеджерів компанії перебуває в російській в’язниці.
Член правління Unilever Нельсон Пельц повідомив FT, що він тиснув на групу компанії, котра вивчала варіанти виходу з РФ.
Якщо ми підемо з Росії, вони заберуть наші бренди собі. Я не думаю, що це хороша ідея, – заявив Пельц, акцентувавши, що такі конкуренти, як P&G і Colgate-Palmolive, не залишили країну. – Чого, в біса, ми повинні?
- British American Tobacco (BAT), виробник сигарет Lucky Strike, Dunhill і Camel, погодився продати свій російський та білоруський бізнес.
- Деякі іноземні компанії, які намагаються вийти з російського ринку, зіштовхуються зі значними витратами, оскільки влада РФ вимагає великих знижок на активи, що продаються.
- Одна з найбільших страхових компаній світу, Uniqa продає свій бізнес у Росії і повністю виходить з російського ринку.
- Шведська компанія Essity, яка виробляє товари для гігієни, завершила продаж своїх операцій у Росії за ціною приблизно 1,2 мільярда шведських крон на безготівковій та безборговій основі.
- Японський виробник вантажівок Isuzu Motors Ltd повністю виходить з російського ринку.
- Колишній президент РФ Дмитро Медведєв висміяв данську пивоварню “Carlsberg”, яка поскаржилась, що Росія вкрала їхній бізнес.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.