Дослідження показали, що вагітність може прискорити процес старіння
Джерело: The Washington Post
Результати нового дослідження свідчать, що вагітність може прискорити процес старіння жінки.
Одразу два нові дослідження генетичних маркерів у клітинах крові вагітних жінок свідчать про те, що їх клітини старіють швидше, додаючи місяці та навіть роки до так званого біологічного віку.
Водночас одне з досліджень припускає, що процес змінюється після того, як жінка народжує дитину. Після цього процес старіння “відмотується” назад так, що деякі клітини стають навіть біологічно молодшими, аніж під час вагітності, особливо якщо матір годує дитину грудьми.
Разом ці дослідження демонструють, наскільки фізично важка вагітність. Але вони також порушують важливі питання про саме старіння та про те, чи дійсно його можна прискорити, уповільнити або зупинити вагітністю.
Останнє дослідження, опубліковане у Proceedings of the National Academy of Sciences, показало, що вагітність має великий вплив на організм жінки та біологічний вік, сказав Кален Раян, асоційований науковий співробітник Колумбійського центру старіння у штаті Нью-Йорк.
У новому дослідженні вчені використовували кілька різних біологічних вікових “годинників” та інші дані для аналізу маркерів ДНК у крові. Під “годинниками” маються на увазі алгоритмами, розроблені за допомогою програм штучного інтелекту, які досліджують шаблони спеціалізованих хімічних маркерів, знайдених поза деякими генами.
Ці маркери накопичуються та змінюються відповідно до віку, стану здоров’я та способу життя, процес, відомий як епігенетика.
Алгоритми можуть використовувати ці епігенетичні маркери для оцінки відносного віку клітин. Цей показник, який часто називають біологічним віком, може відрізнятися від хронологічного віку людини.
У новому дослідженні вчені перевірили зразки крові 825 молодих жінок на Філіппінах, які народилися в один рік. Їх розділили на три групи: ті, хто були вагітні раніше, ті, хто були вагітні під час дослідження та ті, які ніколи не вагітніли.
Аналізуючи ці зразки, епігенетичні годинники загалом дійшли висновку, що біологічний вік молодих жінок, які були вагітні раніше або вагітні під час дослідження, як правило, був вищим, ніж в інших, принаймні на кілька місяців, навіть після того, як дослідники врахували економічні відмінності та інші соціальні та медичні фактори.
Подібним чином інше нове дослідження, опубліковане в березні в Cell Metabolism , використовувало кілька різних епігенетичних годинників для оцінки зміни внутрішнього віку вагітних жінок у кілька моментів під час їхньої вагітності.
За допомогою зразків крові 119 вагітних американських жінок і п’яти різних годинників дослідники відстежили епігенетичні зміни, пов’язані з біологічним віком жінки, починаючи з раннього терміну вагітності і закінчуючи через три місяці після пологів.
Годинники знову показали, що вагітність, схоже, призводила до старіння матерів під час терміну вагітності. У результаті ДНК показало, що їх клітини крові виглядали старшими на два роки, аніж на початку вагітності.
Однак у більшості жінок після народження процес старіння “повернувся назад” протягом 3-х місяців після народження дитини. Загалом їх маркери ДНК повернулись до більш раннього, молодого стану.
Щобільше, у жінок, які протягом перших 3-х місяців годували дітей виключно грудьми, клітини стали біологічно ще молодшими, ніж раніше – на цілих 8 років.
Проте деякі дослідники, які вивчають старіння, довголіття та епігенетику, скептично ставляться до висновків досліджень.
“Мені здається малоймовірним, що вагітність викликає прискорення біологічного старіння всього тіла, яке потім припиняється незабаром після вагітності”, — сказав Метт Каберлайн, давній дослідник довголіття, який є генеральним директором Optispan, компанії, яка сприяє довголіттю.
Чарльз Бреннер, який вивчає метаболізм, рак і старіння в Науково-дослідному інституті Бекмана Національного медичного центру у Каліфорнії, висловився в електронному листі прямо.
“100%, це неправильне використання біомаркерів старіння”, — написав він.
Обидва вчені, а також інші, які обговорювали дослідження в Інтернеті, припускають, що епігенетичні зрушення, які спостерігаються під час вагітності, ймовірно, відображають глибокі фізіологічні потреби виношування дитини. Вони є “минущою реакцією на стрес вагітності, особливо в імунній системі”, сказав Каберлайн.
Але клітинні зміни, які вловлюються та аналізуються епігенетичними годинниками, колись можуть стати корисними показниками здоров’я. Якщо після виходу з вагітності епігенетичні маркери вагітної жінки швидко не відновляться, вона та її лікар, можливо, захочуть уважно стежити за її артеріальним тиском, рівнем цукру в крові та іншими стандартними показниками здоров’я не тому, що вона раптово здається старшою після вагітності, але тому, як сказав Раян, що “вагітність — це така велика проблема, фізично”.
- Команда вчених виявила спільну для людей та мавп генетичну зміну, яка вплинула на те, що люди втратили хвости близько 25 мільйонів років тому.
- Нове дослідження засвідчило, що люди передають приблизно вдвічі більше вірусів тваринам, ніж вони нам.
Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.
ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією.
Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів.
В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.
За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.