Дослідження виявило природний механізм захисту клітин від старіння і хвороб
Джерело: Science Advances
Нове спільне дослідження виявило ключовий механізм захисту, який клітини використовують для збереження мітохондріальної ДНК (мтДНК) від пошкоджень.
Пошкодження мтДНК пов’язане з розвитком низки серйозних захворювань, зокрема хвороби Паркінсона, Альцгеймера, бічного аміотрофічного склерозу (БАС), серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та прискореного старіння. Водночас клітини мають внутрішні системи моніторингу й відповіді на такі ушкодження — і тепер дослідники виявили одну з таких систем у дії.
Дослідження показало, що коли мтДНК пошкоджується, клітини активують спеціалізований шлях рециркуляції за участю білкового комплексу ретромеру та лізосом – органел, які перетравлюють і видаляють відходи. Цей процес ефективно усуває дефектну мітохондріальну ДНК, запобігаючи її накопиченню та зберігаючи здоров’я мітохондрій.
Дослідники з’ясували, що ключову роль у цьому захисному механізмі відіграє ретромний комплекс, зокрема білок VPS35. Коли активність VPS35 була штучно підвищена у плодових мушок (дрозофіл), спостерігалося покращення функції мітохондрій та більш ефективне очищення пошкодженої мтДНК.
Отримані результати, підтверджені як в експериментах на дрозофілах, так і на людських клітинах, свідчать про існування еволюційно збереженої біологічної відповіді. Це відкриває перспективи для розробки нових підходів до лікування мітохондріальних і вікових захворювань.
Дослідники зазначають, що це відкриття не лише допомагає краще зрозуміти, як пошкодження мітохондрій впливає на розвиток неврологічних і метаболічних розладів, а й відкриває шлях до нових терапевтичних підходів. Посилення природних механізмів клітинної рециркуляції, на їхню думку, може уповільнити перебіг захворювань і сприяти здоровому старінню.
-
Комбінація двох біомаркерів — аполіпопротеїну B (apoB) та ліпопротеїну (а) — може значно точніше за традиційний рівень холестерину передбачити ризик серцево-судинних захворювань. До такого висновку дійшли дослідники з Технологічного університету Чалмерса у Швеції та Гарвардського університету у США, провівши найбільше дослідження такого роду. Їхні результати опубліковані на порталі EurekAlert.
Співробітників комунальних служб у Москві перевели на посилений режим роботи через загрозу атак українських безпілотників напередодні 9 травня. Зокрема працівникам держустанови “Жилищник” роздали біноклі та відправили чергувати на дахи будинків, аби стежити за повітряним простором.
Надвечір 7 травня російські війська обстріляли безпілотниками Черкащину. Внаслідок атаки постраждав чоловік, повідомив глава Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.
У Москві та області російська влада обмежила мобільний зв’язок спільно з інтернетом з метою “реалізації безпеки”.
У Китаї під час тестування людиноподібний робот Unitree H1, який був підвішений на гаку, раптово почав розмахувати руками та рухатися в бік інженера.