Ексгенсек НАТО запропонував Україні приєднатися до Альянсу без окупованих Росією територій

Джерело: The Guardian

Колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен висунув пропозицію щодо приєднання України до Альянсу, але без окупованих Росією територій. 

Він зазначив, що таке часткове членство попередило б Росію про те, що вона не може зупинити приєднання України до Альянсу.

Андерс Фог Расмуссен тривалий час працював разом з керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком, зокрема напередодні останнього цьогорічного саміту НАТО у Вільнюсі.

Расмуссен, який був генеральним секретарем НАТО між 2009 і 2014 роками, наполягав на тому, що план часткового членства України не символізував би заморожування війни, а натомість означав би рішучість попередити Росію, що вона не може перешкодити Україні приєднатися до Альянсу.

Расмуссен також заявив, що справу про членство України в НАТО не можна знову відкладати наступного року.

“Настав час зробити наступний крок і запросити Україну до НАТО. Нам потрібна нова європейська архітектура безпеки, в якій Україна знаходиться в центрі НАТО”, – сказав він.

Расмуссен також стверджує, що якщо виключити з НАТО територію, яку зараз тимчасово контролює Росія, загроза конфлікту між Росією та НАТО буде зменшена.

“Абсолютна достовірність гарантій статті 5 утримала б Росію від посилення атак на українській території всередині НАТО і таким чином звільнила б українські сили для виходу на лінію фронту. Щоб зробити статтю 5 достовірною, Росія повинна мати чітке повідомлення про те, що на будь-яке порушення території НАТО буде відповідати”, – сказав ексгенсек.

За його словами, ця пропозиція певною мірою схожа на введення забороненої для Росії зони, щоб вона не могла літати над українською територією чи випускати ракети на українські міста.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.