FT: Ізраїль може передати Україні системи Patriot та ракети для збиття носіїв КАБів

Джерело: Financial Times

США, Ізраїль і Україна ведуть переговори про постачання Києву до восьми систем ППО Patriot, що значно покращить здатність Сил оборони протистояти російським повітряним ударам.

Комплекси Patriot вже показали, що здатні перехоплювати всі типи російських ракет, зокрема й новітній “Кинжал”.

Зауважується, що угода, ймовірно, передбачатиме відправку цінних систем Patriot спочатку з Ізраїлю до США, а потім – до України.

Контури угоди, яка ознаменує зміну відносин Ізраїлю з Москвою, вже обговорювалися між міністрами та високопосадовцями трьох країн, поінформували п’ятеро осіб. Остаточної домовленості ще не досягнуто.

У квітні Ізраїль заявив, що виводитиме з експлуатації вісім батарей Patriot, аби замінити їх новішими системами. Однак зараз системи ППО ще використовуються в ізраїльській війні з ХАМАС. Крім того, країна побоюється повномасштабної війни з проіранським рухом “Хезболла”.

З початку російського вторгнення Ізраїль, на противагу західних союзників, намагався зберегти відносини з Росією і тому не надавав Києву жодної військової допомоги. Однак, офіційні особи США намагалися переконати уряд Біньяміна Нетаньяху, що дедалі тісніші зв’язки Росії з Іраном, зокрема у сфері військового співробітництва, викликають більш нагальну стурбованість.

Можливість передачі Києву ізраїльських Patriot, держсекретар США Ентоні Блінкен обговорював із міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, тоді як радник із національної безпеки Джейк Салліван — головою офісу президента Андрієм Єрмаком.

Окрім переговорів між США та Україною, особа, знайома з дипломатією, повідомила, що були також прямі переговори між Ізраїлем та Києвом щодо передачі Patriot.

Ізраїльські батареї M901 PAC-2 є старішими, ніж багато систем Patriot, які зараз є в Україні. Але за словами військових аналітиків, старша модель все ще повністю сумісна з новими.

Важливо те, що Ізраїль також має значні запаси ракет-перехоплювачів, які також потрібні Україні.

Аналітики також зауважили, що старі ізраїльські ракети-перехоплювачі мають більший радіус дії та більшу боєголовку, ніж нова модель PAC-3. Такі бойові характеристики роблять їх придатними для перехоплення російських винищувачів, які скидають плануючі бомби на українські міста та військові позиції з-за лінії фронту.

Нещодавно Зеленський повідомив, що щомісяця РФ скидає на українські населені пункти більш як 3000 керованих авіаційних бомб.

Раніше речник Повітряних сил Ілля Євлаш в інтерв’ю “Буквам” пояснив, що у російських військ великі запаси корегованих авіаційних бомб, тож найбільш ефективний спосіб боротьби вбачає у знищенні самих носіїв.

Нині український фронт і прифронтові міста потерпають від постійних обстрілів. Сьогодні ворог створює умови для наступу, засипаючи передній край оборони КАБами у межах тактики “випаленої землі”.

Боротися найефективніше – власне з носіями КАБів. Здебільшого це Су-34 і Су-35. Так званий КАБ – це по суті фугасна авіаційна бомба – ФАБ-500 чи ФАБ-250, обладнана модулем керування. Здебільшого вони використовують її від моменту пуску до моменту влучання – це приблизно 80 кілометрів плюс-мінус. Тобто, вони намагаються не наближатися до лінії зіткнення дуже близько, – зазначив Євлаш.

Нещодавно глава німецько-українського ситуаційного центру генерал-майор Бундесверу Крістіан Фрейдіг заявив, що Україна зможе застосовувати надані ФРН системи Patriot для збиття ворожих літаків у російському повітряному просторі.

Нагадаємо, що уряд Німеччини запустив ініціативу з пошуку додаткових засобів протиповітряної оборони, які можна передати Україні на тлі посилення російських обстрілів.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок у травні заявила, що її уряд зібрав майже 1 мільярд євро на додаткову підтримку протиповітряної оборони, насамперед ракетами. Берлін також поставив десятки зенітних установок Gepard і кілька установок протиповітряної оборони Iris-T.

27 березня у ПС повідомили, що нині Сили оборони мають у своєму розпорядженні потрібні системи SAMP/T та Patriot для збиття російських протикорабельних гіперзвукових ракет “Циркон”.

Ілля Євлаш пояснив, що “Циркон” – дуже швидка гіперзвукова зброя. Швидкість зброї при заході на удар становить понад 5 махів. 1 мах – це близько 1,2 тисячі кілометрів на годину. Проте, коли ракети заходять на ударну траєкторію, то швидкість знижується.

ДовідкаPatriot – це керована ракетна система класу “земля-повітря”, яку було вперше розгорнуто в 1980-х роках. Вона може вражати літаки, крилаті ракети та балістичні ракети меншої дальності.

Кожна батарея Patriot складається зі встановленої на вантажівці пускової системи з вісьмома пусковими установками, які можуть утримувати до чотирьох ракет-перехоплювачів кожна, наземного радара, станції управління та генератора. Армія заявила, що зараз має 16 батальйонів Patriot. У звіті Міжнародного інституту стратегічних досліджень за 2018 рік зазначено, що ці батальйони керують 50 батареями, які мають понад 1200 ракет-перехоплювачів.

Американські батареї регулярно розгортають по всьому світу. Крім того, Patriot також експлуатують або купують Нідерланди, Німеччина, Японія, Ізраїль, Саудівська Аравія, Кувейт, Тайвань, Греція, Іспанія, Південна Корея, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Румунія, Швеція, Польща та Бахрейн.

Польська влада запровадила обов’язкові уроки початкового військового вишколу для школярів, які включають навчання стрільбі та базовим навичкам надання першої медичної допомоги. Як зазначили в уряді країни, це нововведення відповідає “зростаючій загрозі державній безпеці у зв’язку з війною РФ проти України” та зумовлене “нагальною необхідністю доповнити” навчальний процес темами, пов’язаними з обороною держави.

Кабмін України ухвалив рішення автоматично продовжити чинні бронювання через російську кібератаку на державні реєстри.

У Святвечір, 24 грудня, окупанти обстріляли Кривий Ріг. Внаслідок удару по житловому будинку загинув чоловік. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 24 грудня. Кількість бойових зіткнень з початку доби зросла до 179.

Україна отримала 1 мільярд доларів із запланованих 20 мільярдів, які будуть виділені Сполученими Штатами шляхом доходів від заморожених російських активів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.