Генпрокурор: Україна першою у світі розслідує злочини проти довкілля як воєнні злочини

Джерело: Офіс генпрокурора

28 березня Генеральний прокурор Андрій Костін повідомив про нинішні результати роботи стосовно розслідування воєнних злочинів РФ та притягнення винних до відповідальності.

Станом на сьогодні задокументовано понад 124 тисячі воєнних злочинів, які призвели до пошкодження або руйнування понад 150 тисяч цивільних обʼєктів. Переважно це житлові будинки, критична інфраструктура, обʼєкти енергетики, школи, садочки, лікарні, культурні та релігійні заклади.

Водночас нині складно осягнути реальні наслідки дій росіян, оскільки частина території залишається окупованою ворогом.

Костін зауважив, що Україна першою у світі розслідує злочини проти довкілля та кібератаки як воєнні злочини.

Найвищий пріоритет у розслідуваннях — це злочини, у яких страждають люди — вбивства, поранення, тортури, злочини сексуального насильства, насильницькі зникнення та примусова депортація дітей та дорослих. А також злочини, де є можливість встановити командну вертикаль, — пояснив він.

Генпрокурор наголосив, що з метою ефективного розслідування створили дев’ять спеціалізованих підрозділів щодо розслідування воєнних злочинів у прифронтових регіонах, також працюють підрозділи щодо злочинів сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом та воєнних злочинів проти довкілля. Паралельно з цим розбудовується система підтримки для потерпілих і свідків злочинів РФ.

На сьогодні встановлено та повідомлено про підозру 540 представникам РФ, з яких 24 у порядку очного провадження. Справи щодо 365 осіб передані до суду, натомість вже 102 особи отримали вироки.

Коли я спілкуюся з нашими партнерами і розповідаю про результати національних розслідувань, вони щиро дивуються, що ми не лише документуємо ці злочини, а й розслідуємо та забезпечуємо судові вироки. Жодна інша країна не робила цього — не розслідувала воєнні злочини під час повномасштабної війни.

Зазначимо, за даними Міністерства юстиції Німеччини, влада ФРН зібрала вже понад 500 свідчень воєнних злочинів російської армії під час повномасштабної війни проти України. Нині вже опитали понад 160 свідків.

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні заявила 20 жовтня 2023 року, що знайшла додаткові докази того, що російські війська вчиняли “невибіркові напади” та воєнні злочини в Україні, включаючи зґвалтування та депортацію дітей до Росії.

Раніше США висунули звинувачення чотирьом російським солдатам у воєнних злочинах проти американця, скоєних під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну, котрі Міністерство юстиції назвало першими в історії звинуваченнями згідно зі статутом США про воєнні злочини.

Голова Міжнародного кримінального суду у Гаазі Томоко Акане, котра видала ордер на арешт Володимира Путіна, заявила, що російському президенту не уникнути правосуддя за воєнні злочини в Україні.

Президент США Дональд Трамп закликав диктатора Володимира Путіна негайно укласти мирну угоду з Україною, інакше він буде змушений запровадити високі мита та накласти санкції на російські товари.

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.

Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.