Харчова промисловість платить інфлюенсерам-дієтологам за формування ваших харчових звичок

Джерело: The Washington Post

Зареєстрованим дієтологам платять за публікацію відео, які рекламують дієтичні газовані напої, цукор і харчові добавки в Instagram і TikTok.

Оскільки цього літа Всесвітня організація охорони здоров’я підняла питання про ризики популярного штучного підсолоджувача, у соціальних мережах медичних працівників почав поширюватися новий хештег: #safetyofaspartame.

Стеф Грассо, зареєстрована дієтологиня з Октона, штат Вірджинія, використала хештег і повідомила своїм 2,2 мільйонам підписників у TikTok, що попередження ВООЗ щодо штучних підсолоджувачів є клікбейтом, заснованим на “низькоякісній науці”.

Інша дієтологиня, Кара Харбстріт з Канзас-Сіті, закликала своїх підписників в Instagram не хвилюватися через “заголовки, що викликають страх” стосовно аспартама, оскільки “немає доказів, які свідчать про те, що є причини для занепокоєння”.

У третьому відео Мері Еллен Фіппс, дієтологиня із Х’юстона, яка спеціалізується на лікуванні діабету, відпила зі склянки газованої води та повідомила глядачам свого Instagram, що штучні підсолоджувачі “задовольняють бажання солодкого”, не впливаючи на рівень цукру чи інсуліну.

Ці дієтологи не пояснили, що за публікацію відео їм платила American Beverage, торгово-лобістська група, яка представляє Coca-Cola, PepsiCo та інші компанії.

Загалом щонайменше 35 публікацій від десятка медичних працівників були частиною скоординованої кампанії American Beverage. Торгова група заплатила нерозголошену суму 10 зареєстрованим дієтологам, а також лікарю та фітнес-інфлюенсеру за використання їхніх сторінок в соціальних мережах, щоб дискредитувати заяви ВООЗ про те, що аспартам, основа дієтичної кока-коли та інших газованих напоїв, неефективний для зниження ваги і може бути канцерогеном.

Кампанія, організатором якої була група з виробництва напоїв, висвітлила маловідому тактику, яку багатомільярдна індустрія харчових продуктів і напоїв використовує, щоб схилити на свій бік споживачів, які стикаються з часто суперечливими повідомленнями щодо популярних продуктів.

Згідно з аналізом The Washington Post і The Examination, нової некомерційної редакції новин, що спеціалізується на глобальній звітності про охорону здоров’я, індустрія харчових продуктів, напоїв і дієтичних добавок платить десяткам зареєстрованих дієтологів, які разом мають мільйони підписників у соціальних мережах, щоб вони допомагали продавати продукти та публікували зручні для галузі повідомлення в Instagram і TikTok.

Аналіз тисяч публікацій виявив, що компанії та галузеві групи платили дієтологам за контент, який заохочував глядачів їсти цукерки та морозиво, применшував ризики для здоров’я, пов’язані з високообробленими продуктами, і просував неперевірені харчові добавки – меседжі, які суперечать десятиліттям наукових пошуків про здорове харчування. Огляд виявив, що серед 68 дієтологів, які мають 10 000 або більше підписників у соціальних мережах у TikTok або Instagram, близько половини протягом останнього року рекламували їжу, напої чи харчові добавки для своїх загалом 11 мільйонів підписників.

Хоча деякі дієтологи зазначали у своїх публікаціях в соціальних мережах, що вони є оплачуваними партнерами, їхні стосунки з харчовою промисловістю у багатьох випадках не розкривалися глядачам, як виявив аналіз. Федеральна торгова комісія рекомендує всім інфлюенсерам у соціальних мережах чітко знати, хто їм платить за просування.

Стратегія залучення дієтологів до соціальних мереж дозволила галузі розширити охоплення та популяризувати часто сумнівні поради щодо харчування для нових поколінь підлітків, які звикли знаходити новини та поради щодо здоров’я в соціальних мережах. Оплачуючи зареєстрованих дієтологів – медичних працівників, які спеціалізуються на харчуванні – харчова промисловість виходить за межі світу звичайних онлайн-інфлюенсерів, щоб використовувати престиж авторитетних експертів для донесення комерційних повідомлень.

Вони змушують цих дієтологів займатися маркетингом за них, – зазначила Марлен Шварц, директор Центру продовольчої політики та охорони здоров’я Університету Коннектикуту.

American Beverage заявили, що дієтологи, які брали участь у їхній кампанії, належним чином розкривали свої стосунки з торговельною асоціацією, позначаючи публікації як оплачувані партнерства або вказуючи хештег #safetyofaspartame або веб-сайт safeofaspartame.com, який містить логотип American Beverage внизу сторінки. З 35 відео в 11 конкретно вказано асоціацію або AmeriBev як партнера під час першої публікації відео.

Прессекретар сказав, що кампанія була виправдана, оскільки Управління з контролю за продуктами й ліками США та інші органи охорони здоров’я заявили, що аспартам безпечний, і не погодилися з попередженнями ВООЗ.

Зареєстровані дієтологи та спеціалісти з харчування, на яких ми покладалися, ділилися своїми власними поінформованими думками, повідомляючи факти своїй аудиторії, і були відкритими щодо того, що їм платять, – стверджує Вільям Дермоді, представник American Beverage.

Грассо відмовилася від коментарів. Харбстріт і Фіппс не відповіли на телефонні дзвінки, електронні та звичайні листи. Після запитів The Post і The Examination дописи Харбстріт в Instagram були змінені, щоб включити “Оплачене партнерство з AmeriBev”.

У коментарях до кількох дописів глядачі висловили збентеження щодо того, хто спонсорував відео та чи отримували дієтологи гроші за захист аспартаму.

У відео, яке Фіппс опублікувала у своєму Instagram-акаунті milknhoneynutrition, вона включила фрази “Оплачене партнерство”, #ad і #safetyofaspartame.

Коли читач опублікував коментар до відео, запитавши у Фіппс хто її “оплачуваний партнер”, Фіппс визнала, що це American Beverage, і сказала, що будь-які припущення, що “я піду на компроміс зі своєю професійною етикою заради грошей, є образливими”.

Інший коментатор відповів: “Вас образили, але я позбувся ілюзій”.

Заохочення підписників їсти цукор і  солодощі

Більшість із 78 000 дієтологів і спеціалістів з харчування у Сполучених Штатах не є впливовими особами в соціальних мережах. Багато хто працює в лікарнях, департаментах охорони здоров’я чи має приватну практику, а їхня середня річна зарплата становить 66 450 доларів, згідно з даними Бюро статистики праці за 2022 рік.

Хоча дієтологи-інфлюенсери, з якими зв’язалися під час написання цієї статті, не сказали, скільки їм платять за спонсоровані публікації, деякі повідомили, що компанії зазвичай платять кілька тисяч доларів за відео, а пропозиції для тих, хто має найбільші аудиторії в соціальних мережах, можуть досягати десятків тисяч доларів.

Зареєстрована дієтологиня Ліндсі Плескот із Ванкувера, Британська Колумбія, опублікувала відео, на яких вона їсть морозиво та чашки з арахісовим маслом, водночас розповідаючи людям, що відмова від солодкої їжі лише посилить тягу. Ці та інші публікації оплачував Канадський інститут цукру. Торгова група, яка фінансується виробниками цукру, розміщує відео на своїй сторінці в Instagram.

В одному відео Плескот тримала в руках глазурований пончик та шоколадне печиво і висміювала пораду зменшити споживання цукру. Вона сказала, що «найкращі» способи їсти цукор – “ножем, руками і навіть зубами”.

В описі до відео вона написала: “Схвалено дієтологом”.

Пізніше в дописі було написано “(AD)”, що означає, що це була оплачена реклама. Після запитів про партнерство дописи були оновлені з CdnSugarNutr, який є обліковим записом Канадського інституту цукру в Instagram.

В електронному листі Плескот повідомила, що “спочатку” мала занепокоєння щодо співпраці з цукровою групою, але вона повністю контролює свої публікації, які відображають її віру в “усунення провини та сорому щодо їжі”. Вона написала, що “весь спільний контент – це той самий меседж, яким я органічно ділилася роками”.

Моя чесність є для мене найважливішою, – сказала вона.

Інша дієтологиня з великою кількістю підписників у соціальних мережах, Дженн Мессіна з Північного Ванкувера, опублікувала відео в Instagram, де вона додала льодяник на обідню тарілку. Вона повідомила батькам, що ця стратегія “запобіжить одержимості солодким” і допоможе дітям розвивати здоровіші стосунки з їжею. В іншому відео в Instagram вона сказала батькам, що вони можуть зробити Хелловін менш напруженим, дозволивши дітям їсти стільки цукерок, скільки вони захочуть.

Мессіна також отримувала гроші від Канадського інституту цукру, про що вона повідомила у своїх публікаціях та в інтерв’ю. Мессіна сказала, що, хоча її поради є “нетрадиційними”, її мета –допомогти батькам.

Центри з контролю та профілактики захворювань США заявили, що занадто багато доданого цукру може сприяти ожирінню, діабету та хворобам серця.

Мессіна відмовилася повідомити, скільки їй платить Інститут цукру за спонсоровані відео. Вона сказала, що передає ідеї для відео в інститут, але має “повне контроль” того, що вона публікує.

Я не працюю ні з якими організаціями, які вказують мені, що або як говорити – це має бути на 100 відсотків мій голос, інакше я цього не робитиму, – сказала вона.

З минулого року цукрова група заплатила щонайменше десятку зареєстрованих дієтологів за розміщення відео про цукор в Instagram.

Якщо ваша дитина одержима солодощами, їй, ймовірно, потрібно БІЛЬШЕ доступу до солодощів, а не МЕНШЕ, – написала Мессіна в одній зі спонсорованих публікацій в Instagram.

У Канадському інституті цукру заявили, що дієтологи часто звертаються до групи за допомогою, щоб розширити охоплення, і що інститут не нав’язує їм, що говорити.

Як і будь-яка діяльність дієтолога, публікації в соціальних мережах базуються на справжніх інтересах кожного дієтолога, досвіді та незалежній оцінці доказів, – написала в електронному листі К’яра ДіАнджело, зареєстрований дієтолог і директор відділу комунікацій з питань харчування Інституту цукру.

Аналіз, проведений The Post і The Examination, також виявив, що дієтологам платили за рекламу переваг дієтичних добавок, щодо яких немає наукового консенсусу, включаючи такі продукти, як колагенові добавки, які рекламуються для здоров’я шкіри, нігтів і суглобів; детоксикаційні чаї, які нібито допомагають організму виводити токсини; і капсули, що продаються для “мітохондріального здоров’я”.

Синтія Скотт, дієтологиня з Огасти, штат Джорджія, яка має понад 300 000 підписників в Instagram, заохочує батьків давати дітям віком від 6 місяців те, що вона називає «стимулюючими для мозку» добавками жирних кислот омега-3. У тексті поруч зі своїм постом Скотт написала: “Оплачуване партнерство з carlsonlabs”. Carlson Labs є компанією з виробництва харчових добавок зі штату Іллінойс.

Американська академія педіатрії попереджає, що такі добавки не схвалені федеральною службою.

Їх вміст може не збігатися з тим, що зазначено на етикетці, – кажуть в академії. – Не завжди повідомляють про побічні явища.

Шварц, експертка з харчування Університету Коннектикуту, сказала, що вона вважає “особливо кричущим”, що дієтолог намагається переконати батьків давати своїм дітям неперевірені добавки.

Це неймовірно несправедливо по відношенню до батьків, які намагаються отримати чітку інформацію, – сказала вона.

Компанія Carlson заявила, що дієтологи, яких вона спонсорує, роблять власні оцінки, перш ніж давати підтримку.

Carlson прагне співпрацювати з обізнаними та шанованими професіоналами у відповідних галузях, які використовують свій досвід етично та прозоро, – мовиться в заяві компанії. Скотт не відповіла на телефонні дзвінки та листи.

Відсутність чіткого надання інформації “шкідливо для споживачів”

Експерти кажуть, що регуляторам важко встигати за швидким зростанням індустрії впливу в Інтернеті.

Федеральна торгова комісія вимагає від інфлюенсерів, яким платять за створення спонсорованих постів, чітко вказувати як у своїх відео, так і в тексті публікацій, що вони мають фінансові відносини з брендом, який вони рекламують.

Мало хто з аналізованих дієтологів вказували у своїх відео, що їхні публікації були рекламою. Натомість у тексті, що супроводжував їхні відео, вони використовували такі терміни, як #ad, #sponsored або “Оплачене партнерство”.

Майкл Остхаймер, юрист відділу рекламних практик, сказав, що ключовим тестом є те, чи здивує спонсорство споживачів і чи вплине на їхню думку про достовірність публікації.

З 33 дієтологів, які розмістили оплачений контент для своїх мільйонів підписників, приблизно половина (17) не вказали чітко спонсорство принаймні в одному зі своїх постів. Ще двоє розмістили цю інформацію глибоко в описах.

За словами Бонні Паттен, директорки некомерційної організації Truth in Advertising, яка бореться з оманливим маркетингом, кампанія American Beverage з дієтологами потребує чіткого розкриття інформації.

Чи очікуєте ви, що дієтолог буде співпрацювати з індустрією газованої води? – запитала Паттен. – Це найважливіші види розкриття інформації, які нам потрібні.

У 2020 році федеральна торгова комісія надіслала 10 листів-попереджень інфлюенсерам, зокрема реперу Карді Бі, за те, що вони не вказували платну рекламу продавця чаю в соціальних мережах. Чайна компанія погодилася заплатити 1 мільйон доларів для погашення звинувачень у тому, що вона ввела споживачів в оману та неналежним чином розкрила інформацію про платежі інфлюенсерам в соціальних мережах.

Але, окрім періодичних перевірок, комісія не має ресурсів для всебічного контролю за поведінкою на онлайн-ринку, що постійно розширюється, сказав Девід Владек, колишній голова бюро захисту прав споживачів комісії, а тепер професор права Джорджтаунського університету.

Коли немає достатніх інструментів примусу, компанії думають, що їм це зійде з рук, – сказав Владек. – Ніхто з обох сторін столу не вважає, що федеральна торгова комісія має ресурси, щоб справді контролювати цей ринок. І це погано для споживачів.

Академія харчування та дієтології, професійна група, яка наглядає за зареєстрованими дієтологами, має кодекс етики, згідно з яким дієтологи повинні повідомляти про конфлікти інтересів і уникати “прийняття подарунків або послуг, які потенційно можуть вплинути або створити враження, що впливають на професійне судження”.

Лорі Райт, президентка академії, сказала, що група навчає своїх членів, “щоб дієтологи знали, де є межа і як її не переступати”.

Академія має раду з етики, яка розглядає звинувачення в тому, що дієтологи порушили її етичний кодекс, і може накладати покарання, включаючи анулювання ліцензії дієтолога, якщо виявить, що мало місце порушення. Поки що рада не отримувала жодних скарг щодо діяльності в соціальних мережах, сказала Райт.

Тісні зв’язки між харчовою промисловістю та дієтологами 

Індустрія харчових продуктів і напоїв протягом багатьох років підтримувала тісні стосунки з академією, яка прийняла мільйони доларів у вигляді пожертвувань від провідних виробників газованої води, цукерок і продуктів ультра обробки, включаючи Coca-Cola, PepsiCo та Nestlé.

Академія дозволила цим компаніям проводити курси підвищення кваліфікації для своїх дієтологів і інвестувала в акції харчової промисловості. Двома спонсорами академії є American Beverage та Tate & Lyle, один із найбільших у світі виробників кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози та інших підсолоджувачів.

Деякі дієтологи сумніваються у відносинах між академією та компаніями, що займаються виробництвом продуктів харчування та напоїв. У відповідь на звіт 2013 року, який досліджував зв’язки академії з галуззю, більше десятка зареєстрованих дієтологів сформували групу “Дієтологи за професійну чесність”, яка виступала проти того, що її члени вважали компрометуючими фінансовими зв’язками з харчовою промисловістю.

Попри те, що група озвучила ці занепокоєння від дієтологів безпосередньо в академії (перша петиція зібрала понад 24 000 підписів), вона розпалася в 2018 році.

По суті, я вважаю, що це дійсно не було почуто протягом усього часу, коли ми відстоювали це питання в академії, – сказала одна із співзасновниць групи, Елізабет Лі, зареєстрована дієтологиня і медичний педагог у Стенфордському медичному університеті.

Райт, президентка Академії харчування, зазначила в електронному листі, що її лідери “часто спілкувалися” з “Дієтологами за професійну чесність”, коли група була ще активною, і що в Академії існує “суворий процес перевірки, схвалення та відхилення потенційних корпоративних спонсорів”. Вона сказала, що спонсорство становить менше семи відсотків доходу академії, і що “спонсори не впливають на позиції академії”.

За словами Райта, у системі перевірки спонсорів академія розглядає «усі продукти», які продає компанія. Індустрія напоїв “продає набагато більше, ніж просто газовану воду”.

Оплачувані партнерства з харчовими брендами та галузевими групами 

Дієтологи, які пишаються великою кількістю підписників у соціальних мережах,  говорять, що бренди охоче залучають їх, засипаючи пропозиціями просувати продукти.

Серед найпопулярніших – Грассо, на яку в TikTok і Instagram підписалися 2,4 мільйона користувачів. У своїх відео вона танцює під поп-музику, готуючи рецепти, або вдягається в різні костюми, як-от червоний для рівня цукру в крові або синій для інсуліну, щоб пояснити концепцію харчування. Грассо пише на своєму веб-сайті, що її мета полягає в тому, щоб використати свій “досвід для надання науково обґрунтованих порад щодо харчування та розвінчати популярні міфи про харчування”.

Грассо використала свою популярність в угодах з багатьма компаніями, що займаються харчовими продуктами та дієтичними добавками.

Останніми місяцями вона публікувала спонсоровані відео в TikTok та Instagram для таких брендів, як паста Barilla, квасоля Bush’s Beans, закуски KIND, колагенові порошки Orgain, напої зі смаком Hint Water і яблучне пюре Tree Top. Грассо позначала публікації як оплачувані партнерства та позначала бренди у своїх підписах.

Шана Міней Спенс, дієтологиня з понад 265 000 підписників в Instagram, їсть піцу, картоплю фрі та морозиво у своїх відео в соціальних мережах, щоб продемонструвати, що жодна їжа не повинна бути стигматизованою. Спенс, яка працює в Департаменті охорони здоров’я та психічної гігієни Нью-Йорка, описує себе як “їжу піддану обробці”.

Спенс сказала, що співпрацює з компаніями, які поділяють її цінності, і відхиляє близько 90 відсотків пропозицій про спонсорство, які вона отримує.

Я працюю в маргіналізованих районах з нестабільною продовольчою безпекою, тому я захопилась дестигматизацією оброблених харчових продуктів, – написала вона в електронному листі.

Спенс говорить, що японська харчова компанія Ajinomoto заплатила їй за відео, яке розвінчує занепокоєння щодо підсилювача смаку MSG. У відео Спенс не сказала, що публікація була спонсорованою. У підписі написано #AjiPartner. Представник Ajinomoto сказав, що дієтологи мають важливе значення для його кампанії через їхню “здатність достовірно повідомляти про науку”.

Спенс також робила публікації в TikTok про закусочну Dave’s Killer Bread.

Просто тримай їх на своєму столі, – сказала вона. У підписі вона написала #ad, назву бренду та позначила пост як “Оплачуване партнерство”. Dave’s Killer Bread не відповіли на запитання.

У квітні 2022 року PepsiCo заплатила Спенс за проведення вебінару для інших дієтологів під назвою “Розпакування упереджень щодо упакованих продуктів”. Зареєстровані дієтологи, які брали участь, отримали бали підвищення кваліфікації.

На вебінарі Спенс заперечувала занепокоєння щодо оброблених харчових продуктів.

Те, що ми повинні зробити як дієтологи, як медичні працівники, – це справді розвінчати частину цієї інформації, – сказала вона своїм слухачам.

В інтерв’ю Спенс сказала, що PepsiCo не бере участі у формуванні її презентації. Вона відмовилася повідомити, скільки компанія заплатила їй за захід. PepsiCo не відповіли на запит про коментар.

Моніка Д’Агостіно, нью-йоркська дієтологиня із понад 740 000 підписників у TikTok, сказала в одному відео, що вона отримує шквал пропозицій рекламувати “зелені порошки”, дієтичні добавки, які широко рекламуються, але ще не були досліджені.

У своєму відео Д’Агостіно стверджує, що ніколи не буде “сліпо рекламувати” порошки, оскільки суміші інгредієнтів не завжди зрозумілі. Вона жартома поскаржилася на свою професійну етику.

Д’Агостіно, яка не відповіла на прохання про коментарі, сказала у відео, що якби вона взяла гроші, які їй запропонували за рекламу добавок, вона могла б дозволити собі купити вісім дизайнерських сумок Saint Laurent за 1450 доларів і  подарувати Apple AirPods Max за 549 доларів двадцяти своїм друзям.

Я могла би бути як Опра зі своїми друзями: один для вас, один для вас, один для вас, –заявила Д’Агостіно. – Я вам просто кажу – за цими зеленими порошками, які вам продають, стоять гроші.

  • Згідно з результатами нових досліджень, заміна продуктів тваринного походження, таких як червоне та оброблене м’ясо або яйця, рослинними варіантами, такими як горіхи або бобові, може знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань і діабету другого типу.
  • Медики не рекомендують вагітним жінкам вживати алкоголь, проте виявилося, що вживання чоловіками алкоголю також впливає на майбутню дитину.
  • За словами зареєстрованої дієтологині Меган Де Шатле те, який алкоголь ви обираєте безперечно може вплинути на негативні фізичні побічні ефекти.
  • Спекотна погода спонукає людину посмакувати крижаним пивом або келихом вина, проте це може мати велику шкоду для організму, зокрема підвищується ризик серцевих нападів, раку товстої кишки і передчасного старіння.

За даними ЗМІ, українська Служба безпеки причетна до вибуху у російському вантажному потязі, який стався у тунелі на території східного Сибіру.

Протягом доби російські армійці обстріляли 23 населені пункти у Запорізькій області, внаслідок чого є руйнування житлових будинків та об’єктів інфраструктури.

Станом на ранок 1 грудня у Чорному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні два носії крилатих ракет “Калібр”.

Астрономи вперше виявили молоду зірку за межами галактики Чумацький Шлях, яка оточена щільним диском, де можуть утворюватися планети.

Протягом доби російські армійці 91 раз обстріляли Херсонську область, внаслідок чого троє осіб загинуло, ще восьмеро – зазнали поранень.