Канада допоможе Україні перезапустити ЗАЕС після її деокупації – «Енергоатом»

Джерело: “Енергоатом”
Під час зустрічі з українською делегацією на чолі з міністром енергетики Германом Галущенком в межах 67-ої сесії Генеральної конференції МАГАТЕ президентка Канадської комісії з ядерної безпеки пані Руміна Велші запевнила, що Канада допоможе Україні перезапустити Запорізьку атомну електростанцію після її деокупації.
Вона також повідомила, що Канада й надалі підтримуватиме Україну та продовжить надавати обладнання на заміну пошкодженому устаткуванню в разі, якщо Росія знову обстрілюватиме енергетичну інфраструктуру України.
Своєю чергою, Герман Галущенко поінформував учасників зустрічі про поточну ситуацію на ЗАЕС та акцентував на загрозах, які можуть створити росіяни під час деокупації станції. Він зазначив, що досвід весни 2022 року, коли військові РФ перебували на Чорнобильській АЕС, а потім були змушені її залишити, свідчить про повне нівелювання загарбниками основ ядерної та радіаційної безпеки.
“Усе, що росіяни не можуть забрати з собою, вони просто руйнують і виводять з ладу. Тому важливо створити міжнародну групу експертів, яка спільно з МАГАТЕ оцінить ситуацію на ЗАЕС після її деокупації – у якому стані обладнання, чи дотримуються правила ядерної безпеки, і які перспективи подальшої експлуатації станції. Це питання не війни Росії проти України, це питання глобальної ядерної безпеки”, – підкреслив міністр енергетики України.
Представники канадської сторони, своєю чергою, запевнили, що готові підтримати українську ініціативу і використати досвід своїх експертів задля досягнення цілей забезпечення ядерної і радіаційної безпеки на ЗАЕС.
Під час зустрічі також наголошувалося на важливості імплементації “Формули миру”, запропонованої президентом України Володимиром Зеленським у співпраці з МАГАТЕ.
- На Запорізькій атомній електростанції завершили буріння свердловин із водою, які потрібні для охолодження зупинених реакторів.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час 78-ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку зустрівся з генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаелем Гроссі.
- Понад рік тому, 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії.
Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах.
Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, в якому Росію вперше офіційно звинуватять у застосуванні сльозогінного газу CS на фронті в Україні.
Попри низку атак дронів на Москву та посилені чутки про можливі удари по Червоній площі під час військового параду на 9 травня, українські посадовці відкидають ймовірність ударів.
У Сумах зросла кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару по передмістю у вівторок. У лікарні померли хлопчик та чоловік.
Європейська комісія запропонувала додати до 17-го пакету санкцій проти Росії понад 50 осіб та більш як 100 суден, пов’язаних із “тіньовим флотом” Москви, підтвердили дипломати ЄС.