«Кинджали» і С-300: після російського вторгнення в Україну з Латвії до РФ імпортували мікросхеми на мільйони євро – розслідування

Джерело: The Insider

Після широкомасштабного російського вторгнення Росії на територію України з Латвії до РФ на імпортували мікросхеми вартістю в мільйони євро, які могли використовуватися для виробництва таких ракет, як “Кинджал”, С-300 та X-59.

“Досі незрозуміло, чи використовувалися ці мікросхеми під час виробництва ракет, але вони точно можуть використовуватися (для військових цілей), оскільки схожі за параметрами пристрої виявлялися, зокрема, у “Кинджалах”, С-300 І X-59″, – йдеться в матеріалі.

Як пояснили у виданні, ці мікросхеми були створені на базі Ризького заводу напівпровідникових приладів (РЗНП). А закуповувало їх російське ТОВ “Компания Леста-М”, яке постачало латвійські мікросхеми підприємствам військово-промислового комплексу РФ. За даними авторів розслідування, співвласником “Леста-М” є Петро Шумів, який раніше очолював російське представництво РЗНП ТОВ “Альфа”.

Водночас розслідування показало, що ключовим торговим партнером “Леста-М” був Науково-дослідний інститут електронних приладів (НІІЕП). З ним компанія уклала контрактів всього на 43 мільйони рублів. При цьому відомо, що інститут входить до складу “Ростеха” через концерн “Техмаш”, він брав участь у розробці ракетних комплексів “Кинджал” і “Іскандер”.

Окрім того, як з’ясувалося, “Леста-М” постачала схеми також й Іжевському електромеханічному заводу “Купол” (виробляє зенітно-ракетний комплекс “Тор-М2Е”), Уфимському приладобудівному виробничому об’єднанню (випускає бортові прилади для Су-27), Уральському оптико-механічному заводу (виробляє оптико-локаційні станції для військових літаків) та іншим компаніям військово-промислового комплексу.

Автори розслідування зауважили, що компанія уклала держконтрактів на постачання мікросхем з Латвії на більш ніж 80 мільйонів рублів. За даними ЗСУ, у збитих російських ракетах таких мікросхем ще не було виявлено.

Новообраний уряд Великої Британії продовжить політику підтримки Україну у війні проти РФ. 6 липня прем’єр-міністр країни Кір Стармер повідомив, що він уже зазначив про це у телефонній розмові президентові Володимиру Зеленському та підтвердить позицію спільно з союзниками по НАТО на саміті Альянсу у Вашингтоні 9–11 липня.

7 липня, під час візиту до Одеси у день Військово-морських сил, новообраний міністр оборони Великої Британії Джон Хілі анонсував новий пакет для України, менш ніж через 48 годин після свого призначення.

7 липня президент Володимир Зеленський прибув до Одеси у день Військово-морських сил. Також місто відвідали міністр оборони й закордонних справ Нідерландів Рубен Брекельманс та Каспаро Вельдкамп, а також новопризначений міністр оборони Великої Британії Джон Хілі. Глава держави повідомив про “хороші новини” у співпраці щодо зміцнення українського флоту з цими країнами.

7 липня новопризначений міністр оборони уряду Нідерландів Рубен Брекельманс спільно з главою МЗС країни Каспаро Вельдкампом здійснили перший робочий візит до України, під час якого повідомили, що разом із партнерами нададуть Україні додатковий комплекс ППО Patriot.

7 липня перша леді Олена Зеленська повідомила, що вже з вересня українським школярам викладатимуть курс соціально-емоційного навчання “Уроки щастя”.