Лідери ЄС привітали результати переговорів України та США

Джерело: Антоніу Кошта, Урсула фон дер Ляєн

Глава Європейської ради Антоніу Кошта та очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтримали результати українсько-американських перемовин у Саудівській Аравії, котрі передбачають відновлення військової допомоги Україні, обмін розвідданими та ініціативу щодо тимчасового припинення вогню.

Це важливий крок, який може сприяти встановленню справедливого та довготривалого миру для України, – зазначив Кошта.

Фон дер Ляєн у своєму зверненні наголосила, що тепер рішення залежить від Росії, тоді як ЄС готовий брати участь у майбутніх переговорах.

Ми відіграватимемо свою роль спільно з партнерами у мирному врегулюванні, – наголосила вона.

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні назвав переговори з американською стороною “конструктивними”. Він зазначив, що Київ висунув три ключові вимоги: припинення бойових дій у повітрі та на морі, звільнення військовополонених і цивільних заручників, а також повернення незаконно депортованих Росією українських дітей.

Президент Франції Еммануель Макрон також підтримав українську згоду про 30-денне припинення вогню та закликав Росію зробити аналогічний крок.

Тепер усе залежить від Москви, – написав Макрон на платформі Х, наголосивши, що угоди про мир мають супроводжуватися надійними гарантіями безпеки для України.

Держсекретар Марко Рубіо, заявив, що Вашингтон передасть Кремлю пропозицію щодо перемир’я. Радник президента Трампа з питань національної безпеки Майк Волц додав, що українська делегація підтримує мирне бачення, яке висловлює Білий дім.

Своєю чергою, глава США Дональд Трамп наголосив на важливості досягнення перемир’я: “Україна погодилася на припинення вогню. Тепер час звернутися до Росії й переконати її зробити те саме”.

Зауважимо, 11 березня у Джидді відбулися переговори делегацій Сполучених Штатів та України.

Україна висловила готовність прийняти пропозицію США щодо негайного запровадження тимчасового, 30-денного режиму припинення вогню, який може бути продовжений за взаємною згодою сторін, за умови прийняття та одночасного виконання Російською Федерацією. Сполучені Штати доведуть до відома Росії, що взаємність з боку Росії є ключем до досягнення миру.

Своєю чергою, Сполучені Штати запевнили, що негайно скасовують паузу в обміні розвідданими та відновлюють безпекову допомогу Україні.

Делегації також обговорили гуманітарні зусилля як частину мирного процесу, зокрема під час режиму припинення вогню, включно з обміном військовополоненими, звільненням утримуваних цивільних осіб та поверненням примусово переміщених українських дітей.

Обидві делегації погодилися визначити склад своїх переговорних груп і негайно розпочати переговори для досягнення стійкого миру, який забезпечуватиме довгострокову безпеку України. Сполучені Штати зобов’язалися обговорити ці конкретні пропозиції з представниками Росії.

Українська делегація наголосила, що європейські партнери мають бути залучені до мирного процесу.

Президенти обох країн домовилися якнайшвидше укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України, “щоб зміцнити економіку України та гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України”.

Згодом заступник керівника Офісу президента Павло Паліса поінформував про отримання підтвердження стосовно відновлення військової допомоги США одразу після завершення переговорів у Саудівській Аравії.

  • Росія втрачає більше військ, ніж Україна. Тому для США зараз дивний час, щоб нав’язувати Україні нерівноправний мир, вважають у The Economist.
  • Саудівська Аравія може інвестувати кошти на відновлення України після війни. Відповідних домовленостей досягнули під час зустрічі Володимира Зеленського та наслідного принца Мухаммеда бін Салмана в Джидді 11 березня.
  • Кремль не має наміру йти на поступки у переговорах щодо припинення воєнних дій проти України. Джерела інформують про три основні пункти, за якими Москва не сприймає компромісу. Це питання про окуповані території, членство України в НАТО та присутність військ країн Північноатлантичного альянсу у миротворчій місії.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.