Міжнародна організація цивільної авіації визнала Росію відповідальною за збиття рейсу MH17
Джерело: МЗС Нідерландів
12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.
Рада Міжнародної організації цивільної авіації у Монреалі постановила, що Російська Федерація несе відповідальність за збиття рейсу MH17. На думку Ради ICAO, своїми діями РФ порушила Чиказьку конвенцію про міжнародну цивільну авіацію, а саме її положення, котре забороняє застосовувати зброю проти цивільних повітряних суден під час польоту.
Рішення ухвалене у справі, яку Нідерланди та Австралія подали проти Росії у 2022 році через катастрофу літака 17 липня 2014 року.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп подякував Раді за рішення.
Я радий рішенню Ради ICAO — насамперед для родичів жертв рейсу MH17. Це рішення не може забрати їхній біль і горе, але є важливим кроком на шляху до встановлення правди, справедливості та відповідальності за всіх жертв рейсу MH17 і їхніх близьких, — наголосив він.
Міністр додав, що це рішення є чітким сигналом для міжнародної спільноти: держави не можуть без наслідків порушувати міжнародне право.
У найближчі тижні Рада ICAO розглядатиме, як саме має бути здійснене відшкодування. Нідерланди та Австралія просять ICAO зобов’язати Росію розпочати з ними переговори щодо цього питання, а також забезпечити супровід процесу, щоб переговори велися сумлінно, за визначеними графіками і приводили до реальних результатів.
До ICAO входять 193 держави. Згідно з Чиказькою конвенцією, країнам заборонено застосовувати зброю проти цивільних літаків під час польоту. Рада ICAO має повноваження визначати, чи порушила країна цю міжнародну угоду.
Довідка. 17 липня 2014 року російські військові збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Близько 16:00 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і досі не було несправностей.
Боїнг 777 збили із зенітно-ракетного комплексу «Бук», який доставили з Російської Федерації і розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам та створеним російськими спецслужбами і підлеглим російському військовому командуванню збройним формуванням місцевих колаборантів.
Воєнний злочинець Ігор Гіркін “Стрєлков” не менш ніж за дві години після катастрофи оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито пасажирський літак.
СБУ вдалось зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК “Бук”.
У серпні 2014 року створили слідчу групу (Joint Investigation Team). Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.
24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК “БУК” належав 53-й бригаді військ протиповітряної оборони РФ. Наступного дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у катастрофі Росію.
Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.
У листопаді Окружний суд в Гаазі (Нідерланди) визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до пожиттєвого ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих.
Також визнано, що літак було збито із ЗРК “Бук” ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з Москви.
Тоді Володимир Зеленський назвав це рішення дуже важливим: “Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено”.
8 лютого 2023 року прокуратура Нідерландів заявила, що, ймовірно, президент Росії Володимир Путін особисто підписав рішення про постачання зенітно-ракетних систем великої дальності проросійським сепаратистам на сході України до того, як вони збили рейс 17 Malaysia Airlines у липні 2014 року, що призвело до загибелі всіх 298 пасажирів та екіпажу.
Європейський Союз з нагоди дев’ятих роковин збиття малайзійського авіалайнера нагадав, щоб Росія “визнала свою відповідальність” за загибель 298 людей і “повністю співпрацювала з намаганнями досягти правди, справедливості та відповідальності перед жертвами та їхніми близькими”.
- Тисячі цивільних українців утримуються в мережі формальних і неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих нею територіях, де вони зазнають тортур, психологічного насильства і навіть використовуються як робоча сила. Згідно з документом, отриманим журналістами, РФ планує побудувати ще десятки в’язниць.
- Генеральний прокурор в інтервʼю телеканалу “Ми-Україна” розповів про документування та розслідування Офісом Генпрокурора воєнних злочинів Росії.
- На саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 погодили спільну декларацію стосовно “гарантій безпеки” для України. У документі наголошується, що лідери підтверджують непохитну відданість стратегічній меті створення вільної, незалежної, демократичної та суверенної України в межах її міжнародно визнаних кордонів, здатної захистити себе та стримати майбутню агресію.
- Суд у США ухвалив рішення, дозволивши судовий розгляд проти російського Сбербанку, визнавши його фінансування бойовиків “ДНР” достатньою підставою для зняття суверенного імунітету. Позов подала сім’я 18-річного американця Куїнна Шансмана, котрий загинув унаслідок збиття літака рейсу MH17 над Донбасом у 2014 році.
12 травня Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) офіційно визнала Росію відповідальною за катастрофу рейсу MH17 у 2014 році.
12 травня президент Володимир Зеленський повідомив про деталі розмови з главою Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Сторони обговорили ключові аспекти зустрічі в Туреччині, котра, за словами українського глави, може допомогти у закінченні війни.
На Одещині прикордонниця налагодила схему незаконного перетину кордону для чоловіків призовного віку. За 3 тисячі доларів жінка випускала чоловіків до Молдови без перевірки документів. Їй загрожує до чотирьох років.
П’ятий президент України Петро Порошенко заявив про необхідність припинення транзиту російської нафти через територію України, зокрема нафтопроводом “Дружба”.
У Донецькій області затримали 50-річну працівницю місцевого закладу харчування, яка працювала на росіян та коригувала удари РФ по Силах оборони у прифронтових районах.