Науседа назвав «кроком до перемоги» появу F-16 в Україні

Джерело: Гітанас Науседа/X

Президент Литви Гітанас Науседа наголосив, що поява винищувачів F-16 у Повітряних Силах ЗС України є кроком до перемоги над Росією.

Сьогодні винищувачі F-16 почали літати в українському небі. Зусилля президента Володимира Зеленського та підтримка союзників зробили це можливим, — повідомив Науседа.

Він додав, що поява винищувачів є значним кроком до перемоги.

Ми повинні забезпечити усе можливе, щоб Україна отримала все необхідне для перемоги, — закликав глава Литви.

4 серпня, у День Повітряних Сил ЗСУ президент Володимир Зеленський офіційно підтвердив факт прибуття винищувачів F-16  в Україну.

У повідомленні Bloomberg вперше стало відомо, що до Києва доставили невелику кількість літаків F-16. Невдовзі в соцмережах та українських ЗМІ поширили зображення, нібито F-16 вже у небі над Україною.

Згодом The Times написали, що Україна отримала свої перші шість винищувачів F-16 від Нідерландів, а невдовзі отримає ще одну партію – від Данії.

Київ офіційно не підтвердив отримання літаків.

Загалом Україна очікує на 79 винищувачів F-16 від Бельгії, Данії, Норвегії та Нідерландів.

Вже 1 серпня міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс прокоментував прибуття перших винищувачів F-16 в Україну, назвавши подію “переломним моментом у війні проти Путіна”.

Міжнародна коаліція з постачання і навчання українських пілотів, до якої також входять США та Велика Британія, пообіцяла запустити перші літаки в політ над Україною вже до кінця липня.

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа заявив, що ці винищувачі допоможуть кинути виклик “повному домінуванню” Росії у небі над Чорним морем.

Тоді як західні авіаційні експерти застерігають, що військові літаки не можуть стати для українців “переможною срібною кулею”.

Зокрема Washington Post пише, що лише шестеро українських пілотів отримали кваліфікацію для польоту на F-16.

А це означає: щодня можна буде здійснити лише обмежену кількість вильотів… і якомога далі від лінії фронту, через загрозу російських ракетних систем “земля-повітря”.

Тим часом, джерела Times of Ukraine в ПС заперечили інформацію ЗМІ, що F-16 вже здійснювали бойові вильоти в небі над Україною та були задіяні як ППО.

Своєю чергою, у Білому Домі відмовилися коментувати передачу Україні F-16. Однак, Кірбі наголосив, що у США немає сумнівів у тому, що Україна зможе розпочати їх застосовувати до кінця літа.

Зауважимо, 10 липня держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що вже триває передача першої партії американських F-16 в Україну з Данії та Нідерландів. Він запевнив, що винищувачі пролетять в українському небі вже цього літа.

Нещодавно заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква заявив, що Україна вже має графіки постачання літаків F-16 від країн-партнерів.

Данія зобов’язалася передати загалом 19 винищувачів, тоді як Нідерланди пообіцяли постачити 24 літаки. Обидві країни були рушійною силою міжнародної коаліції для постачання Україні F-16.

Зокрема через кілька днів після зміни уряду в Нідерландах новий міністр закордонних справ країни Каспаро Вельдкамп під час візиту в Україну пообіцяв “негайне” постачання винищувачів F-16 Силам оборони.

Норвегія також заявила 10 липня, що передасть Україні шість винищувачів F-16 і що постачання планується розпочати цього року.

Читайте також: В Україні на F-16 очікує, ймовірно, найбільш небезпечне поле бою — Business Insider

Ми писали, що довгоочікуване постачання винищувачів F-16 вже на порозі в Україну. Однак, новітні літаки американського виробництва можуть опинитися на найбільш небезпечному полі бою, протистоячи російським винищувачам та маневруючи від ворожих систем ППО.

У червні Командувач Військово-повітряних сил Нідерландів, генерал Арнуд Столманн заявив, що очікує, що в якийсь момент цього літа винищувачі F-16 нарешті здіймуться в небо над Україною.

Зауважимо, 7 липня новопризначений міністр оборони уряду Нідерландів Рубен Брекельманс спільно з главою МЗС країни Каспаро Вельдкампом здійснили перший робочий візит до України, під час якого повідомили, що разом із партнерами нададуть Україні додатковий комплекс ППО Patriot.

У Києві на вулиці Драгоманова очевидці зафіксували жахливий випадок жорстокого поводження з твариною. У соцмережах…

На території РФ Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (“Роскомнадзор) заблокувала месенджер Viber.

Незалежно від результатів президентських виборів у США, війна в Україні, ймовірно, завершиться у 2025 році. І Україна, і Росія вичерпують свої людські ресурси та зіштовхуються з труднощами у мобілізації нових солдатів для фронту. Ця реальність передбачає, що 2025 рік стане часом для переговорів. Перемога Дональда Трампа може прискорити початок цих мирних переговорів. Під час кампанії Трамп обіцяв завершити війну в Україні ще до своєї інавгурації. Хоча це, ймовірно, перебільшення, очевидно, що він прагне розпочати переговори якомога швидше. Це погані новини для України. Російські війська просуваються на сході, відновлюючи частину територій, які Україна повернула влітку. Хоча Україна має зброю, її ресурси обмежені, а війська розпорошені. Розвідувальні служби вважають, що Україна невдовзі може зіткнутися з гострим браком солдатів.

Цього вікенду на Україну чекає по-справжньому зимова атмосфера. Щоправда, ненадовго — за даними Sinoptik.ua, погода на вихідні швидко зміниться з морозної на вологу. В суботу опадів не очікується, але вже до кінця тижня небо по всій країні знову затягне хмарами.

Сьогодні Росія завдала одного з наймасштабніших ударів по енергетичній інфраструктурі України за час війни, випустивши 93 ракети та 200 дронів. Хоча більшість загроз знищили сили ППО, критична інфраструктура зазнала значних ушкоджень. Президент Володимир Зеленський наголосив, що Кремль не прагне миру, а лише загострює ситуацію напередодні зимових холодів.