Норвегія планує розширити допомогу у трансформації енергосектору України

Джерело: Міненерго

Норвегія має намір розширити допомогу у трансформації енергетичного сектору України.

Заступник міністра енергетики Ярослав Демченков провів зустріч з керівником Норвезького агентства співробітництва у сфері розвитку (Norad) Бордом Вегаром Солхьеллємом, заступницею глави МЗС Норвегії Маріанною Кван і амбасадоркою Норвегії в Україні Хелене Санд Андресен.

Однією із ключових тем зустрічі стало посилення співпраці в межах норвезької програми підтримки Нансена для України на суму 75 мільярдів крон.

У відомстві зазначили, що ця зустріч стала продовженням співпраці між країнами, яка обговорювалася міністром енергетики Германом Галущенком та прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере під час його візиту до Києва.

Нагадаємо, під час візиту Йонас Гар Стере повідомив, що уряд Норвегії виділяє 1,5 мільярда норвезьких крон для забезпечення імпорту газу та електроенергії в Україну через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Кошти будуть спрямовані на ремонт, технічне обслуговування критичної електроенергетичної інфраструктури та аварійне електропостачання в районах, які постраждали від бойових дій, а також на закупівлю газу для аварійного зберігання.

Під час зустрічі в Міненерго, яка відбулася 17 жовтня, українська та норвезька сторони обговорили, як передбачена допомога може сприяти зміцненню енергетичного сектору. Також мовилося про можливості залучення приватного сектору до зеленої трансформації та децентралізації енергетичної інфраструктури.

“Ми продовжуємо роботу зі стимулювання розвитку малої розподіленої генерації на основі відновлюваних джерел енергії, газової генерації та систем накопичення енергії. Це посилить стійкість енергетичної системи та дозволить бізнесу та домогосподарствам зменшити свою залежність від централізованої генерації в умовах постійних атак на енергоінфраструктуру”, – повідомив Ярослав Демченков.

Міністр енергетики Герман Галущенко неодноразово наголошував, що війна не тільки не зупиняє прагнення України здійснити “зелений” перехід, а навпаки, пришвидшує цей процес. Триває робота над децентралізацією енергосистеми та нарощуванням потужностей ВДЕ і систем балансування.

Заступник міністра Ярослав Демченков акцентував під час зустрічі, що в цьому контексті важливою є роль громад, аби вже до наступного опалювального сезону вони стали більш енергостійкими.

“Важливо спільно з партнерами, зокрема Норвегією, та міжнародними організаціями, розробити всеохопну програму з підтримки громад, яка включала б розроблення та реалізацію пілотних проєктів територіальних громад, розширення переліку джерел та інструментів фінансування, а також підвищення привабливості для інвесторів та адвокацію реформ”, – резюмував Ярослав Демченков.

У сербському місті Кралєво очікують тисячі протестувальників після заяви президента Александра Вучича про готовність піти з посади. Його відставка має відкрити шлях до дострокових президентських і парламентських виборів.

З початку червня громадяни низки країн, котрі РФ вважає “недружніми”, постали перед заморожуванням вкладів у російських банках.

Уряд Австралії планує подвоїти штрафи для соцмереж за систематичне порушення заборони на доступ дітей до 16 років. Максимальна санкція може зрости до 99 млн австралійських доларів.

Криза пального у тимчасово окупованому Криму почала впливати на ринок праці: жителі повідомляють про затримки зарплат, звільнення та вимушені неоплачувані відпустки.

США уклали з Казахстаном угоду щодо доступу до одного з найбільших нерозроблених родовищ вольфраму у світі. Водночас серед інвесторів, які можуть виграти від проєкту, є структури, пов’язані із синами Дональда Трампа.