Орбан залишив залу під час рішення лідерів ЄС щодо вступу України
Джерело: The Guardian
14 грудня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан покинув залу, коли решта лідерів приймали рішення розпочати переговори з Україною щодо вступу, повідомили троє дипломатів ЄС.
Дипломати зауважили, що жодна країна не проголосувала проти, тож Євросоюз законно погодив рішення.
Юридично це абсолютно відповідно до правил. Ми ухвалили рішення без присутності Орбана, але не за його спиною. Він знав, що буде голосуватися це рішення, і вийшов з кімнати, – пояснив представник команди президента Євроради Шарля Мішеля.
Згодом Орбан підтвердив свою позицію стосовно початку переговорів, одначе додав, що 26 інших країн ЄС наполягали на початку переговорів з Києвом, тому Угорщина вирішила, що вони можуть йти своїм шляхом.
Раніше міністр закордонних і європейських справ Люксембургу Ксавʼє Бетель розкритикував Угорщину через її позицію щодо членства України у Європейському Союзі.
Зауважимо, 14 грудня Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів з Україною та Молдовою щодо вступу до Євросоюзу.
Окрім цього, Єврокомісія надала статус кандидата Грузії і розпочне переговори з Боснією та Герцеговиною, коли буде досягнуто “необхідного рівня відповідності критеріям членства”. Лідери Євросоюзу закликали Єврокомісію до березня підготувати звіт для ухвалення відповідного рішення.
- 14 грудня президент України Володимир Зеленський звернувся по відеозв’язку до лідерів ЄС із закликом почати переговори про членство України.
- 13 грудня Європейська комісія погодила надання Угорщині доступу до частини коштів Європейського Союзу, що Брюссель раніше заморозив через сумніви стосовно незалежності угорської судової системи.
- 12 грудня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що його країна готова зняти вето на план Європейського Союзу щодо фінансування України в обмін на мільярди, які блок заморозив через проблеми з верховенством права у країні.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан погрожував заблокувати кандидатуру України на членство в ЄС.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.