Осіння депресія: шість порад, як із нею боротися
Джерело: CNN
Восени та взимку виникає сезонний афективний розлад через нестачу світла. Це може порушити біоритм людини, який ще називають циркадним ритмом, що може вплинути на ділянки мозку, що відповідають за настрій, а також викликати втому та низьку енергію через брак сну. Експерти надали шість порад, як полегшити симптоми сезонної депресії.
Терапія яскравим світлом
Доктор Джейсон Туччіароне, викладач психіатрії в Медичній школі Стенфордського університету зазначив, що одним з основних методів лікування сезонних афективних розладів є світлотерапія. Протягом пів години достатньо спожити принаймні 10 тисяч люкс (це одиниця вимірювання інтенсивності освітлення).
Він пояснив, що імітація зовнішнього світла приводить до ладу внутрішній годинник, який змінився через короткі дні взимку. Інше пояснення полягає в підвищенні рівня серотоніну – хімічної речовини мозку, яка бере участь у балансуванні настрою.
Симулятор світанку
Дослідження показують, що симулятори світанку допомагають зменшенню симптомів депресії. Подібні годинники імітують сонячне світло, поступово збільшуючи його, коли приходить час прокидатися. Завдяки цьому не напружуються очі.
Спати краще вночі
Томас Кілкенні, фахівець зі сну Northwell Health у Нью-Йорку, наголосив на важливості повноцінного сну. Через порушення біоритмів людина може зіткнутися з порушенням графіку сну, що спричиняє безсоння та надмірну денну сонливість.
Рекомендується за годину до сну приглушити світло, прийняти душ або ванну, уникати суперечок або інших емоційних ситуацій. Також бажано уникати використання електроніки перед відпочинком, оскільки через неї буде важче заснути. Яскраве світло від екранів може змусити організм думати, що зараз денний час.
Ще лікарі дотримуються думки, що лягати спати щовечора та прокидатися щоранку слід намагатися приблизно в один і той самий час.
Прогулянка надворі
Фізичні вправи напряму впливають на вивільнення серотоніну і ендорфіну, які допомагають почуватися добре та краще справлятися зі стресом. Незначна активність, наприклад 10-15-хвилинна швидка ходьба, може полегшити симптоми депресії.
Прогулянки вдень додатково корисні, оскільки тоді людина “приймає сонячні ванни”.
Спілкуйтеся з іншими людьми
Соціальна ізоляція разом із сезонним афективним розладом сприяють виникненню симптомів депресії. Не обов’язково ходити на вечірки або гуляти у великих компаніях, але невелике спілкування навіть з одним другом має позитивний вплив.
Не нехтувати медичною допомогою
Когнітивно-поведінкова терапія може бути більш ефективною, ніж світлова терапія для запобігання ремісії. Така терапія здатна зменшити симптоми депресії та ймовірність розвитку сезонного афективного розладу наступної зими.
Після консультацій з лікарем, обстеження та здачі аналізів одним із додаткових варіантів боротьби можуть стати антидепресанти. Проте не варто забувати, що самі лише пігулки не можуть стати розв’язанням проблеми, а лише допоміжним чинником разом із терапією та дотриманням інших рекомендацій.
- Коти та собаки теж можуть страждати на деменцію, яка з часом змінює їхню звичку поведінку. Точно невідомо скільки тварин мають хворобу, оскільки дослідження надають різні результати. Утім точно зрозуміло, що у такому стані “пухнастим” треба допомагати.
Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.
Розслідувачі hromadske з’ясували, що у 2023 році Алла Зборщік, мати керівниці апарату Шевченківського районного суду Києва Аліни Зборщік, отримала російський паспорт та веде бізнес у тимчасово окупованій Луганській області.
Уряд Панами направив лист до Організації Об’єднаних Націй (ООН), в якому висловив занепокоєння через заяви президента США Дональда Трампа щодо повернення контролю над Панамським каналом. Посол Панами в ООН Елой Альфаро де Альба зазначив, що такі заяви суперечать Статуту ООН.
У Донецькій області викрито агентурну групу військової контррозвідки ФСБ РФ, яка коригувала російські удари по захисниках, які обороняють регіон на Краматорському та Новопавлівському напрямках.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга анонсував значне спрощення доступу до консульських послуг для українців за кордоном у 2025 році завдяки впровадженню системи е-Консул.