Отруйний газ, дрони та колишні ув’язнені: українській бійці про натиск росіян на передовій
Джерело: CNN
Українські бійці, які воюють на Запорізькому напрямку, розповіли, якого тиску російських окупантів їм доводиться зазнавати на передових позиціях.
Журналісти поспілкувались із командиром 15-го полку Нацгвардії Ігорем, який воює в Оріхові.
“Як у нас в армії люблять казати: на папері план був хороший, а про окопи забули”, – пожартував Ігор
Спілкуючись із журналістами, командир паралельно слухає повідомлення по рації, звідки говорять про важкопораненого бійця. Ворожий БпЛА влучив у великий газовий бак, який використовується для опалення в траншеї поблизу російських позицій, в результаті чого один військовий постраждав.
У відповідь Ігор наказує здійснити евакуацію, однак по рації йому відповіли, що не можуть евакуюватись, оскільки немає транспорту. Через декілька хвилин голос з рації повідомив, що поранений захисник помер.
“Кінець без поспіху. Ми не можемо йому допомогти”, – сказав Ігор.
Тіло 48-річного Сергія тепер забиратимуть у темряві, коли безпечніше. Він став одним із 4-х військових, які загинули у цей день, та одним із 50, які загинули за тиждень у цьому районі.
“Кожен загиблий має значення. Це впливає на моральний стан кожного. Мені це дуже боляче”, – сказав Ігор.
Зимова боротьба більш ніж безрадісна. На північ від Роботиного, де ще декілька місяців тому точились запеклі бої, окупанти атакують дронами. Лише за день ворог випустив 40 БпЛА по одній українській мережі траншей.
Окрім цього, ЗСУ зазнають все нових хвиль атак, які здійснюють колишні російські ув’язнені. Вони добре підготовлені та споряджені. Більш того, українські бійці вважають, що вони отримують якусь суміш для посилення атак. Українські бійці показали відео з дрона, на якому росіянин із відірваними ногами посміхається, наче не відчуває болю.
Ті, хто воює в обложених українських окопах, кажуть, що тепер вони зазнають ще й іншої загрози: використання отруйного газу як зброї.
За останні тижні в цьому районі зафіксовано дев’ять інцидентів, – сказав один український бойовий медик, під час яких безпілотники скинули їдкий та легкозаймистий газ на українські лінії, що призвело до смерті одного бійця.
За словами постраждалих солдатів, газ використовується для викликання паніки, після чого проводяться звичайні обстріли або атаки безпілотників.
Представник української розвідки повідомив CNN, що речовина, яку застосували росіяни, була різновидом газу CS – речовини, яку використовують під час масових заворушень. Вона може призвести до тимчасової втрати працездатності, подразнює очі, ніс, рот, легені та шкіру.
Використання подібних засобів на війні заборонено Конвенцією ООН щодо хімічної зброї. Проте протягом останніх місяців бійці ЗСУ періодично повідомляли про застосування газу російською стороною.
Двоє солдатів, які пережили газову атаку, показали CNN медичні висновки про те, що їх було отруєно.
“Спочатку я побачив дим. Ми вибігли з траншеї, і газ раптово загорівся. Окоп палав вогнем. Цей газ обпікає, засліплює вас, ви не можете дихати, відразу стріляє в горло. У нас не було навіть секунди”, – розповів один з бійців.
Інший додав, що під час такої атаки двічі вдихнув, проте видихнути після цього не міг.
Бійці сказали, що зазнали травм, включаючи опіки та рани на обличчі, а також у роті та горлі.
Використання хімічних речовин на полі бою є ще однією ознакою жорстокості та брехливості відновленої боротьби Росії за втрачену територію. Україна сподівалася на більший прогрес протягом літа в бік Азовського моря, але тепер має захистити свої незначні досягнення.
“Відбуваються колосальні зміни. [Росіяни] почали виготовляти власні ударні безпілотники і кількісно перевершують наших. Але вони використовують їх погано, як дитячу іграшку”, – сказав Ігор.
Хвилювання також викликає те, що на передовій – дуже багато росіян. За словами Ігоря, зазвичай, коли окупанти кидають у бій більше солдатів, то більшість із них гинуть на полі бою. Проте інколи така тактика приносить ворогу успіх.
У крихітному бункері ближче до лінії фронту журналісти CNN помітили, як український підрозділ безпілотників у складі команди Ігоря намагався полювати на росіян на сусідньому перехресті.
Двоє російських солдатів вийшли з траншеї, несучи ноші, ймовірно, навантажені їжею. Оператор затримав безпілотник, щоб його не помітили, і викликав мінометний удар, який, видавалося, не вдався. Тоді дрон вийшов з ладу, ймовірно, через російське глушіння.
І сильний холод, і перешкоди можуть виснажувати заряд батареї дронів, розповіли солдати CNN.
Проблем, які постають перед Ігорем, величезна кількість, і навіть евакуація поранених ставить його обмежені транспортні засоби під загрозу атак російських безпілотників. Криза у фінансуванні США та ЄС для України тут – у центрі уваги.
“Без підтримки ми не впораємося”, – сказав він.
- Війська РФ продовжують наступальні дії на Куп‘янському, Лиманському та Бахмутському напрямках. Ситуація залишається складною, адже у ворога є перевага як в озброєнні, так і у живій силі.
Військовослужбовці ЗСУ проходитимуть курси з виживання, уникнення захоплення у полон, стійкості у полоні та евакуації (SERE) за новим військовим стандартом. Новий стандарт затверджено наказом Міноборони. Він розроблений на основі стандарту НАТО та враховує національні особливості та бойовий досвід України, набутий під час відсічі агресії РФ.
Північна Корея значно нарощує постачання боєприпасів до Росії та розширює виробництво озброєння, необхідного Москві, свідчать нові супутникові знімки.
Дружина колишнього президента Сирії Башара Асада, Асма Асад, висловила бажання розлучитися з чоловіком і виїхати з Росії, де їхня родина знайшла притулок після повалення режиму.
Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.
Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.